VASTU AEDA: Noored vargad põrutasid BMWga vastu aeda.Foto: Politsei
Arvo Uustalu 10. aprill 2015 07:00
Lugu nagu anekdoot: noorukid põrutasid varastatud BMWga avariisse ja jooksid põgenedes maanteele, kus hääletasid end eraldusmärkideta politseiautosse. Enne BMW võtmist püüdsid nad Žiguliga sõitma minna – aga see ei läinud käima.

"Minu Žigulid neil varastada ei õnnestunud, sest pärast eelmist ärandamiskatset võtan ööseks massijuhtme ja kapotinupu autolt maha," räägib Valgamaal Palupera vallas Urmi külas elav Tiit, et tema lukustatud laudast püüdsid noored pätid ööl vastu pühapäeva auto minema viia. Lõhkusid sõiduki ära, aga käima ei saanud.

Siis ruttasid noorukid ilmselt kilomeetri kaugusele Palupera külla. "Seal õnnetus neil väheke popim auto varastada, aga pärast avariid põgenedes hääletasid nad end eraldusmärkideta politseiauto peale," muigab Tiit.

Hüppasid välja veel liikuvast autost

Pühapäeval teatati Valga politseile, et öösel murti Paluperas garaaži sisse ja viidi minema seal seisnud BMW. Samal päeval sai politsei teate, et Rannus sõidavad BMWga ringi ilmselt alaealised.

Polnud küll teada, kas rallitajad lasevad ringi sama autoga, mis 19 kilomeetri kauguselt Paluperast minema oli viidud.

Politsei sai BMW-le järele Rannu-Koopsu teel. Vilkureid märganud nooruk sõitis teelt välja vastu ühe talu lippaeda. Kaks noormeest kargasid autost välja juba enne, kui auto seisma jäi ja pistsid jooksu.

Samal ajal sai politsei veel ühe teate: ööl vastu 5. aprilli varastati Palupera külast Volkswagen. Auto leiti pisut hiljem lähipiirkonnast. Samuti andis oma Žiguli vargusest teada pensionärist Tiit.

Info andis alust kahtlusele, et need kolm juhtumit võivad omavahel seotud olla. Edasi võttiski varaste põgenemine aga lausa anekdootliku käigu.

Politsei tabas nad Annikoru-Elva teel, kus jalameesteks jäänud noored vargad end nende eraldusmärkideta auto peale hääletasid.

Tol päeval patrullis olnud Tartu politseinik Jaanus Tera ütles, et sellise kiire tulemuseni oleks olnud ääretult keeruline jõuda, kui Rannu kandi inimesed poleks politseile igal sammul neile teadaolevat infot jaganud ning poiste liikumisel silma peal hoidnud.

Kinnipeetud noormehest üks oli 16- ja teine 17aastane. Poisid kuulati kahtlustatavatena üle. Peale kolme vastu pühapäeva toimunud sündmuse, süüdistatakse neid veel vähemalt kaheksas varguses.

Suurem osa kuritegudest on toime pandud Elvas. Noormehed on Tartumaa elanikud ning ühte neist on vaatamata oma noorele eale varem juba kriminaalkorras karistatud.

Lõuna ringkonnaprokuratuur taotles 7. aprillil noormeeste vahistamist kriminaalasja eeluurimise ajaks ning kohus selleks loa ka andis.

Palupera elas varaste hirmus

Tiit ütles, et Žigulid ei õnnestunud varastel käima saada, sest pärast seda, kui sama autot tänavu jaanuaris varastada püüti, on ta püüdnud sõidukit pätikindlaks teha.

"Jaanuaris jõudsid nad auto laudaukse peale veeretada, aga käima ei saanud nad autot ka siis. Kas vihast, aga siis lõhkusid vargad lisaks tagumisele külgklaasile ka mitu nuppu ära ja keerasid antenni sõlme.

Ööl vastu pühapäeva tulid nad nüüd aknast ja lõhkusid juhipoolse külgakna, purustasid süüteluku ja üritasid juhtmeid kokku panna. Mul on massijuhe autolt maha võetud ja masinat käima nad ei saanud. Hommikul pidin sõitu minema, läksin lauta ja nägin, et klaasikillud on maas. Kohe oli asi selge," räägib ta.

Autoomanik tõdeb, et sel ajal, kui vargad garaažiks kohandatud laudas askeldasid, ta magas kodus.

Elanikud käivad ise öösel patrullimas

"Peab veel tugevamad lukud panema ja kaamerad üles seadma," arvab Tiit. Tema sõnul on Paluperas alatihti autosid varastatud. Seal elav Janek kinnitab, et varaste tabamiseks on elanikud öösiti ise patrullimas käinud. Viimati jätsid Puka suunas sõitnud vargad ööl vastu 5. aprilli millegipärast ühe ärandatud auto lihtsalt niisama maha.

"Samal pühapäevaööl ärandati samuti siinsamas läheduses elava sõbra Volkswagen. Mõned päevad enne seda käidi kuurides ja minu garaažiski. Aga vast saame nüüd kergemalt hingata," loodab ta noorte autovaraste tabamisest kuuldes.

"Nende nahaalsus oli ju nii suur, et viisid BMW garaažist, mis on kahe kortermaja akende all. Ei kartnud, et keegi näeb ega midagi."