Juhtkiri

Juhtkiri | Meeleheitekoalitsiooni kasinad väljavaated (31)

Õhtuleht.ee, 9. aprill 2015 17:46
Foto: Mati Hiis
Kui ka kõik koalitsioonilepingus lubatav juba praegu teoks saaks, oleks tulemus ometi piisavalt lahja, et nimetada uut võimuliitu meeleheite koalitsiooniks. Ent sedagi kasinat lubatakse meile tilgutada alles tuleva nelja aasta jooksul. Juba praegu on riigieelarvesse kokku kraabitud kõik, mis võimalik, ning isegi siis, kui kütuseaktsiisi tublisti tõsta, trahvisummasid kahekordistada ja majutusteenuste käibemaksu kaks korda suurendada, ei saa lisandunud raha eest eriti palju lubada.

Kütuseaktsiisi kergitamist proovib võimuliit õigustada keskkonnahoiuga ja vajadusega maksustada saastamist. Kui seeläbi peaks aga kütuse müük vähenema ja nõnda ka aktsiisiraha vähem laekuma, satub võimuliidu lubaduste täitmine aga ohtu. Kütuseaktsiisi tõstmisel on kindlasti regionaalpoliitiline mõju: lööb see ju kõige valusamini maal, kus peredel on autota väga raske hakkama saada.

Samal teemal

Kui lapsevanem maksab auto kütusepaaki täites lisaaktsiisi selleks, et tema lapsele makstav toetus kasvaks 15 euro võrra, siis ei võida ta lapsetoetuse tõusust tegelikult mitte sentigi. Samasugust nullsummamängu, kus olemasolevat lihtsalt teisel põhimõttel ringi jagatakse, kohtab koalitsioonilepingus mujalgi. Samas ei leia dokumendist selgeid ideid, kuidas Eesti majandust uuesti kasvuteele suunata. Kas sotsiaalmaksu üheprotsendilisest langusest ikka piisab majanduskasvu hoogustamiseks? Ettevõtjate hinnangul ei piisa. Majutusasutuste käibemaksu kahekordistamine võib viia meilt kümnendiku välisturiste, ühes sellega ka töökohti ja maksuraha. Trahvide kahekordistamine jätab meist mulje kui politseiriigist, kus tulumaksuvaba miinimumi tõus ja lastetoetuste väljamaksmine sõltub politsei trahvimisusinusest. Näis, kas see toob taas päevakorda mõõdikud ja trahviplaanid politseiasutuste seintele.

Reformierakonna lemmiknäide – kolmelapselise pere elujärje paranemine – puudutab suhteliselt väikest osa kogu rahvastikust. Samas kõiki meid puudutav tulumaksuvaba miinimumi tõus 154 eurolt 205 euroni on nelja aasta perspektiivis enam kui napp. Mõelda vaid, nelja aasta pärast saame kõik 10 lisaeurot kuus! Ühtlasi pole leppes juttu õpetajate palgast, nemad saavad lisa siis, kui mujalt raha üle jääb. Mida aga hakkab endast kujutama vaeste maksutagastus, ei tea veel koalitsioon isegi.

Samal teemal

15.04.2015
Turismifirmad: turismimaast jääb alles vaid turismilinn
13.04.2015
Ministeerium on Eesti majanduskasvu prognoose allapoole korrigeerinud
10.04.2015
KAJA KALLASE TERAV KRIITIKA ERAKONNAKAASLASTELE: miks saab rahanduskomisjoni esimeheks inimene, kelle häältesaak ei võimaldanud riigikokku pääseda?
10.04.2015
Uus valitsus toob kaudse maksutõusu