Krimi

Kohus tunnistas Rootsis soodsalt tankimas käinud mehed süüdi (13)

Juhan Haravee, 9. aprill 2015 16:00
ARVUTIKELMID ESIMESES ASTMES: Advokaatide hinnangul ei õnnestuks nende kaitsealuseid mujal Euroopas sellise teo eest tõenäoliselt süüdi mõista. Eesti aga ei ole muu Euroopa!Foto: Stanislav Moškov
Harju maakohus leidis, et kindlam on rahvusvahelist petuskeemi kasutanud mehed süüdi tunnistada, selmet hakata tulevikus paljude matkijatega tegelema. Advokaadid aga lähevad kaebustega kas või riigikohtuni välja. 

12. veebruaril kirjutas Õhtuleht viiest mehest, keda süüdistatakse arvutikelmuses, mis seisnes selles, et vastavalt omavahelisele tööjaotusele võtsid kolm gruppi kuulunud isikut Rootsi tanklatest Swedbanki katteta deebetkaarte kasutades tuhandete eurode eest kütust. Kütuseost oli võimalik ja tankla aktsepteeris pangakaarti, kui kontol oli vähemalt 12 eurosenti ehk üks Rootsi kroon. Süüdistuse järgi tekitati Swedbankile kahju umbes 40 000 eurot.

Kolmapäeval mõistis Harju maakohus kõik viis kohtualust neile esitatud arvutikelmuses süüdi.

Kohus määras Taurile Bergile (35) ühe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuse, millest kaheksa kuud ja 23 päeva kandis ta eelvangistuses ära. Ülejäänud vangistus jäetaks tingimisi täitmisele pööramata, kui ta ei pane kaheaastase katseaja jooksul toime uut kuritegu ja täidab kriminaalhooldaja kontrollnõudeid.

Ahto Linnule (20) mõistis kohus kuus kuud ja tema vend Markole (25) seitse kuud tingimisi vangistust, vastavalt aastase ja poolteist aastase katseajaga.

Tauri Bergi advokaat Aadu Luberg tõdeb pärast ostsuse kuulutamist, et kohtulahend on pehmelt öeldes nõutukstegev. "Minu kaitsealune prokuröri nõutud reaalset vanglakaristust ei saanud," räägib Luberg. "kuid kuidas saab kõigile viiele mõista niivõrd ühesugused karistused, on väga raske mõista. Kui siin üldse kuriteoga tegemist on, ei saa ju kõigi roll tehtus olla sedavõrd sarnane. See viitab väga formaalsele lähenemisele."

Kuna kohtulahend ei anna vastust uurimise käigus kerkinud olulistele juriidilistele vasturääkivustele, kavatsevad kaitsjad otsuse ringkonnakohtusse edasi kaevata. "Küllap jõuab see asi lõpuks ka Tartu Toomemäele ehk siis riigikohtusse," püüab Luberg asjade võimalikku käiku ette ennustada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee