Eesti uudised

Koalitsioonileping sõlmiti jalad ristis ehk Kuidas Taavi Rõivas oma teise valitsuse lõpuks valmis sai (15)

Teet Teder, 9. aprill 2015 07:00
KOHE NÄHA, ET VANAD MINISTRID: «Kas lähme käevangus?» paistab valitsusest välja jäänud Jevgeni Ossinovski ütlevat Jürgen Ligile, kes tema asemel haridus- ja teadusministri ametisse pandi. Praegu Ossinovski veel naeratab, aga hiljem jätab suures saalis hääletamata ega anna Taavi Rõivasele valitsuse moodustamiseks oma toetust. Foto: Mati Hiis
Üksik laud keset riigikogu valget saali. Sellel lillekimp, mille ees kolm kaustikut, mille ees istub kolm meest – erakondade juhid, kes moodustavad kolmikliidu. Naeratavad näod laua kohal, rahutud jalad laua all, kirjutavad nad alla koalitsioonileppele.

Kell 12 istuvad kolmikliidu juhid riigikogu valges saalis laua taha ajakirjanike ette, kolleegid kõrval seismas ja hakkavad üksteist ning tehtud lepingut, millele nad alla kirjutavad, kohe kiitma. Esimesena saab sõna Taavi Rõivas, kes jalad ristis räägib: "Tahan selle eest tänada Sveni ja Urmast ja meie kõigi erakonnakaaslasi, sest läbirääkimised ei olnud kergete killast, aga usun, et tulemus teenib valijate ja Eesti huve."

Samal teemal

SDE esimees Sven Mikser peab vajalikuks tänada kohaletulnuid. Läbirääkimised kestsid ju 38 päeva. "Ma usun, et te olete juba üsna tüdinud. Aitäh, et viitsisite ikkagi kohale tulla, tulge teinekordki," ütleb Mikser sõbralikult.

On näha, et ka läbirääkimiste võtmeisikud, kes laua taha ei mahtunud, on väsinud. Jürgen Ligi, uue valitsuse haridus- ja teadusminister, veiderdab kaamerate taga ja viskab väsimuse näitamiseks hetkeks pehmele pingile lausa pikali.

Kehakeeleeksperdid ütlevad, et jalgade ristamine on märk närvilisusest. Tõsi, kehakeel ei ole teab mis teadus, aga kui kiidukõnet peab Urmas Reinsalu, lähevad ka tema enne kindlalt maha toetunud harkis jalad naksti risti.

"Koalitsioonilepe on IRLi nägu, partnertitelt on ka mitu head mõtet," kostab IRLi esimees Reinsalu ja teenib sellega saali naerupahvaku.

Kui Mikser viitab Äripäeva artiklile, mis ütleb, et koalitsioonileping on ettevõtjatele pettumus, ja lükkab väite ümber, siis Reinsalu toob välja Postimehe loo, kus kirjutati, et läbirääkijad kõhklevad. Tema sõnul ei kõhelnud keegi ja pigem hoiti vihaselt kinni oma nägemusest, mis on Eestile hea. "Uskuge mind, koalitsiooni oleks võinud teha ka kiiresti, aga poliitiline tahe muutusi ellu viia oleks siis olnud väiksem," väidab ta.

Paukuv saaliuks

Enne leppe allkirjastamist peetavate kõnede ajal annab ajakirjanikesumma taga intervjuud Keskerakonna praegune juht Kadri Simson. Intervjuu antud, ei jää ta värskeid koalitsioonijuhte kuulama, vaid lahkub kõva uksepaugu saatel uhkelt saalist.

Kolm tundi hiljem laekub ajalehtedele Simsoni kriitiline teade: "Värske valitsus ei saa sada kriitikavaba päeva!"

Keskfraktsiooni esimees lisab, et tal pole kolmikliidu püsimisse ülemäära suurt usku.

"Täis valimistsüklit meeskonnavaimu puudumisel küll vastu ei peeta," ütleb Simson telefoni teel.

Ja ukse paugutamine polnud seotud võimuliidu kiidukõnede peale vihastamisega. Lihtsalt ta oli juba niigi kolm minutit oma fraktsiooni koosolekule hiljaks jäänud ja pidi seepärast tõttama.

"Ma olin seal (valges saalis) ainult sellepärast, et Vikerraadio soovis mind otse-eetrisse. Ma ei olnud seal selleks, et kuulata kõnesid," toonitab Simson.

Uue valitsuse haridusminister Jürgen Ligi ja vana valitsuse sama minister Jevgeni Ossinovski paistavad hästi läbi saavat, kuigi eelmises valitsuses pidi Ligi rahandusministri portfellist Ossinovskiga peetud sõnasõja pärast loobuma. Kõrvuti kirjutatakse koalitsioonileppele alla ja kõlistatakse mahlapokaale.

Hiljem tunnistab Ligi "Aktuaalsele kaamerale", et ettepanek asuda haridusministriks tuli talle üllatusena, sest ta uskus, et talle pakutakse rahandusministri kohta.

Kus naised on?

Ossinovskit uues valitsuses ei ole, mis on ilmselt ka põhjus, miks ta riigikogu saalis ründab Rõivast, siis veel peaministrikandidaati, küsimusega, kas Kristen Michal (RE) on ikka usaldusväärne mees majandus- ja taristuministri kohale. Sots Ossinovski peab silmas aastatetagust Reformierakonna rahastamisskandaali.

Rõivas kostab lühidalt, et usub küll.

Sellegipoolest jätab Ossinovski Rõivasele valitsuse moodustamiseks volituste andmise poolt või vastu hääletamata. Tema otsus lõpptulemust ei mõjuta – Rõivas saab 58 poolt- ja 40 vastuhäälega volitused oma teise valitsuse moodustamiseks.

"Eelmine kord jälle öeldi, et ei võetud parlamendimandaadiga inimesi ja kutsuti inimesed poliitikast väljapoolt. Mul on tegelikult väga hea meel, et need nii-öelda uued inimesed, kelle ma poliitikasse kutsusin otse valitsuse liikmeks, et nad on saanud Eesti rahvalt ühemõttelise heakskiidu väga tugeva mandaadi näol," märgib Rõivas.

Uues valitsuses on ka tunduvalt vähem naisi. Miks nii?

"Kahjuks küll, jah. Tahaks, et oleks rohkem, aga mis sa teed, eks igal erakonnal on õigus oma kandidaadid nimetada. Ja on olnud valitsusi, kus on veel vähem," märgib peaminister.

Milline võiks olla Eesti ainult naistest koosnev varivalitsus?

Uue valitsuskoalitsiooni koosseis on selgunud. Kuigi erakonnad on retoorikas rõhutanud, kuivõrd oluline on neile sooline võrdõiguslikkus, näitas uue valitsuse koosseis, et poliitiliste mängude käigus heideti kõrvale mitu võimekat naispoliitikut. Taavi Rõivase uues valitsuses on vaid kaks naist: ettevõtlusminister Urve Palo (SDE) ja välisminister Keit Pentus-Rosimannus (Reform). Kuid milline võiks olla Taavi Rõivase juhitav valitsus, kus oleksid ainult naised? Õhtulehe toimetus pakub oma nägemuse.

Siseminister Urve Tiidus (Reform). Kuressaare linnapea kogemusega Tiidus on näidanud, et saab hakkama ka ministriportfelli kandmisega, mistõttu oleks võinud Reform pakkuda talle ka siseministri portfelli.

Majandus- ja taristuminister Anne Sulling (Reform), kes eelarvamusliku suhtumise kiuste näitas, et saab ministriametis hakkama. Paraku uut võimalust talle ei pakutud.

Riigihaldusminister Liina Kersna (Reform). Muu hulgas ka peaministri bürood juhtinud Kersna on näidanud ennast võimeka ametnikuna ning miks mitte ei võiks ta asuda ka riigihaldusministri kohale.

Maaeluminister Annely Akkermann (IRL). Kihnu juurtega Akkermann oleks väga hea valik maaeluministri kohale. Seetõttu oleks võinud hoopis IRL saada Reformierakonna asemel maaeluministri koha.

Haridus- ja teadusminister Liisa-Ly Pakosta (IRL), on ühtlasi ka IRLi haridus- ja kultuuritoimkonna liige. Seega oleks Pakosta tunduvalt parem haridusministrikandidaat kui Jürgen Ligi.

Kaitseminister Heljo Pikhof (SDE). Küsimusele, miks just Pikhof, võiks vastata, miks mitte. Juristiharidusega Pikhof on staažikas poliitik, mistõttu kannaks ta ministriportfelli välja küll.

Kultuuriministri koht võiks kuuluda hoopis Reformierakonnale ning seal oleks ministrikandidaat kohe võtta – Laine Randjärv.

Tervise- ja tööminister Helmen Kütt (SDE). Paraku teatas praegune sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt erakonnale, et tema jätkab tööd riigikogus.

Justiitsminister Reet Laja (SDE). Kuigi praegu läks justiitsministri koht IRLile, võiks sellele kohale asuda ka sotsiaaldemokraat Reet Laja. Kuigi Laja pole väga nähtav olnud, oleks juhtimiskonsultandina ja OSCE eksperdina töötanud Lajal piisavalt kogemust, et ministriametis hakkama saada.

Rahandusministri ametis oleks võinud jätkata Maris Lauri (Reformierakond)

Keskkonnaminister Ene Ergma (IRL). Kuigi Ergma on teatanud aktiivsest poliitikast tagasitõmbumisest, oleks just tema võinud olla hea kandidaat IRLile mineva keskkonnaministri kohale.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva (IRL). Eelmises riigikogu koosseisus IRLi riigikogu fraktsiooni juhtinud Iva ei pääsenud paraku riigikokku ning kuna erakond eelistas ministri kohale Tsahknat, siis sai tema poliitiline karjäär väga tõsise tagasilöögi.

Tegelikkuses on Taavi Rõivase valitsuses ministrid

Siseminister Hanno Pevkur

Välisminister Keit Pentus-Rosimannus

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal

Riigihalduseminister Arto Aas

Maaeluminister Urmas Kruuse

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi

Kaitseminister Sven Mikser

Ettevõtlusminister Urve Palo

Kultuuriminister Indrek Saar