TROLLID TÖÖHOOS: Trollivabrikust lahkunute sõnul töötavad seal peamiselt noored tudengid, kes on huvitatud rahateenimisest. Foto on sümboolne.Foto: PantherMedia/Scanpix
Aadu Hiietamm 9. aprill 2015 07:00
Peterburi ühes magalarajoonis asuvasse neljakorruselisse hoonesse sisenevad iga päev sajad noored inimesed, kes peavad 12tunnise tööpäeva jooksul kirjutama 135 netikommentaari Vene keskvõimu toetuseks. Näiteks tuleb kiita Putinit ja igati maha teha Ukraina valitsust. Normi täitmisel saavad trollid kuni 65 000 rubla kuus, vahendab raadio Vabadus.

Internetitrolliks kutsutakse inimesi, kes kirjutavad veebis provokatiivseid ja vaenu õhutavaid kommentaare, tehes seda tavaliselt anonüümselt.

Vene võimude palgal on sadu internetitrolle. Peterburi ühes magalarajoonis aadressil Savuškini 65 on neljakorruselises halli värvi hoones internetiuuringute keskus (trollivabrik), kus töötab vähemalt 400 interneti­trolli, kelle ülesanne on mõjutada Venemaa ja maailma avalikku arvamust Kremlile soodsas suunas.

Internetitrollide töö köögipoolt on avanud raadiole Vabadus antud intervjuus Marat Burkhard ja agentuurile AFP antud intervjuus Ljudmila Savtšuk. Nad olid trollivabriku palgal kaks kuud.

Burkhard rääkis, et töö käib kahes 12tunnises vahetuses. Päevanorm on 135 kommentaari, millest igaüks peab olema vähemalt 200 tähemärki. Normi täitmisel saab võõrkeeli oskav troll 65 000 rubla (umbes 1085 eurot) kuus. Näiteks on keskuses ukraina-, saksa- ja ingliskeelne osakond. Ingliskeelsete kommentaaridega pommitatakse CNNi, BBC ja New York Timesi saite. Ainult vene keeles kirjutavad trollid peavad leppima 40 000–50 000 rubla suuruse kuupalgaga. Väga suurt tähelepanu omistatakse trollivabrikus sotsiaalvõrgustikule Facebook. Burkhardi arvestuste järgi kirjutab seal kommentaare kuni 400 internetitrolli.

Burkhardi sõnul töötavad trollid tavaliselt kolmekesi koos. Neist üks on nii-öelda kaabakas, kes sõimab võimude tegevust. Teised kaks asuvad temaga diskussiooni ja teevad selgeks, et tal ei ole õigus ning võimud on teinud kõik õigesti ja hästi.

Tööülesanne antakse trollidele vahetuse alguses. Näiteks on Burkhard pidanud kirjutama, et enamik sakslasi toetab Putini poliitikat ja on rahulolematud Merkeli omaga. Kust niisugune info võeti, seda ta ei tea. Tõenäoliselt lihtsalt mõeldi välja.

Obamat tuli halvustada

Üheks absurdsemaks teemaks oli India visiidi ajal närimiskummi närinud USA presidendi Obama halvustamine. "Mulle öeldi, et tuleb sellel teemal kirjutada 135 kommentaari. Kirjutada võis kõike, kuid kindlasti Obamat halvustavalt. Näiteks, et USA president on kultuuritu must ahv," meenutas Burkhard.

Ta lisas, et niisuguste kommentaaridega sooviti häälestada

Vene inimesi Obamasse negatiivselt suhtuma.

Internetitrollide tööd jälgitakse hoolikalt. Ideoloogiliste eksimuste korral võidakse vallandada. Burkhard rääkis, et tema kutsuti vaibale pärast seda, kui ta oli eksikombel sisestanud Porošenko asemel karikatuuri Janukovõtši kohta. Distsipliingi on karm. Minut tööle hilinemist tähendab 500 rubla palgast mahaarvamist.

Küsimusele, kas teda vallandati või lahkus ta ise töölt, vastas Burkhard: "Ise, sest ei suutnud enam teha absurdset tööd. Kaks kuud on piisav, et mõista, kuidas seal kõik on korraldatud. Kauem töötamisel puudus mõte ning seda isegi raha pärast."

Burkhardi sõnul kardetakse internetiuuringute keskuses paaniliselt ajakirjanikke. Kui mõni peaks neist majale lähenema, siis suletakse lihtsalt uksed ja keelatakse töötajatel tänavale minek.

Samuti kaks kuud trollivabrikus vastu pidanud Savtšuk rääkis agentuurile AFP, et kirjutas võimudele meelepäraseid veebikommentaare ainult raha pärast. "Putin on geniaalne", "ukrainlased on fašistid" ja "Euroopa on dekadentlik" – need olid peamised sõnumid, mida tal tuli levitada. Kahte last kasvatavale 34aastasele Savtšukile maksti 40 000–50 000 rubla kuus, mis on Peterburis hea palk.

Naise sõnul on kaadrivoolavus suur. Enim käib töötajate hulgast läbi üliõpilasi, kes on poliitika suhtes ükskõiksed ja näevad kommentaaride kirjutamises rahateenimisvõimalust. Entusiasmiga töötavad vaid üksikud ja need on vanemad inimesed.

Valitseb hirmuõhkkond, sest töö käib valvekaamerate all. Seetõttu kardavad internetitrollid üksteisega rääkida ja poevad kõnetamise korral ajapuuduse taha, ütles Savtšuk.