Maailm

Tampoon aitab leida lekkivat solgitoru 

Õhtuleht.ee, 8. aprill 2015 14:30
ReovesiFoto: MOHAMMED AMEEN
Inglismaa Sheffieldi ülikooli teadlased loobivad veekogudesse tampoone. Neil on õilis eesmärk - uurida reostuse levimist. Nimelt koguvad tampoonid endasse pesuvahendites sisalduvad aineid ja aitavad nii kanalisatsioonilekkeid avastada, vahendas Live Science.

Tavapärasel viisil on kanalisatsioonilekke täpse koha vastamine küllaltki aeganõudev. Vette lisatakse värvi, võetakse veeproove ja koguni filmitakse veevärgis toimuvat.

Samuti treenitakse mõnel pool maailmas solgitorukoeri, kes suudaksid vees haista näiteks inimese rooja või uriini lõhna.

Seega - kui vees ligunenud tampooni koostist uurida ja avastada, et seal on optilist valgendajat, sai see sinna sattuda ainult veest. Vette aga pidi see sattuma näiteks pesupulbrist ehk ühesõnaga inimese tekitatud reoveest.

Uurijad näitasid, et tampoonid suudavad kinni püüda ka tibatillukesi valgendikoguseid. Ainus mure, millega uurimisrühm seni on kokku puutunud on see, et uuringukohas hulpiv tampoon häirib jalutajate ilumeelt ja möödakäijad kipuvad neid veest välja õngitsema ning minema viskama.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee