Eesti uudised

Töötajate nappus tõstab Eestis palkasid (12)

Õhtuleht.ee, 8. aprill 2015 18:26
Foto: Toomas Huik / Postimees
Kuigi keskmine palk tõusis eelmisel aastal märksa aeglasemalt kui 2013. aastal, värbasid ettevõtted teisel poolaastal töötajaid juurde kiirema palgakasvu hinnaga ning peaasjalikult veab palgatõusu töötajate nappus.

Rahvastikuprotsesside tõttu väheneb tööealiste elanike arv Eestis ligikaudu 0,8 protsenti aastas ning kõrgkooli lõpetavad lähiaastatel väikeste sünnipõlvkondade noored. Kuigi rändesaldo paranes teist aastat järjest, tuleb Eesti tööandjatel võistelda tööturul jätkuvalt välismaiste tööandjatega, kirjutasid tööturu analüüsis Eesti Panga ökonomistid Orsolya Soosaar ja Natalja Viilmann.

Palgasurve leevenemist takistabki pikaajalistest teguritest tingitud tööjõunappus. Suhteliselt suurem palgavõit on nendel piiriülestel töötajatel, kes teeniks Eestis suhteliselt madalat palka. Lisaks tööjõu vähenevale juurdevoolule on tööjõu rakendatuse tase tõusnud kõrgele: hõivatute osakaal tööealiste elanike hulgas kerkis 2014. aasta teisel poolel suuremaks kui see oli olnud majandusbuumi kõrgajal.

Tootlikkusest kiirema tööjõukulude kasvu tõttu suurenes palgafondi osakaal lisandväärtuses. See võib aga ohustada eksportivate ettevõtete konkurentsivõimet, kuna sunnib neid tõstma hindu. Kui konkurentsi tõttu pole võimalik hindu tõsta, siis võib väiksem kasumlikkus sundida ettevõtteid vähendama töökohti Eestis.

Nominaalne tööjõu ühikukulu on kasvanud viimase kolme aasta jooksul 17,5 protsenti, peaaegu kaks korda kiiremini kui Euroopa Komisjoni häiremehhanismi raames paika pandud 9 protsendi piirväärtus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee