Huvitav, kuna Eesti peaministri toolile asub naissoost valitsusjuht?Foto: ERIK PROZES/POSTIMEES
Õhtuleht.ee 8. aprill 2015 13:30
Uue valitsuskoalitsiooni koosseis on selgunud. Kuigi erakonnad on retoorikas rõhutanud, kuivõrd oluline on nende jaoks sooline võrdõiguslikkus, näitas uue valitsuse koosseis, et poliitiliste mängude käigus heideti kõrvale mitmed võimekad naispoliitikuid. 

Taavi Rõivase uues valitsuses on vaid kaks naist: ettevõtlusminister Urve Palo (SDE) ja välisminister Keit Pentus-Rosimannus (Reform). Kuid milline võiks olla Taavi Rõivase juhitav valitsus, kus oleksid ainult naised? Õhtulehe toimetus pakub oma nägemuse.

Siseminister Urve Tiidus (Reform). Kuressaare linnapea kogemusega Tiidus on näidanud, et saab hakkama ka ministriportfelli kandmisega, mistõttu oleks võinud Reform pakkuda talle ka siseministri portfelli.

Majandus- ja taristuminister Anne Sulling (Reform), kes eelarvamusliku suhtumise kiuste näitas, et saab ministriametis hakkama. Paraku uut võimalust talle ei pakutud.

Riigihaldusminister Liina Kersna (Reform). Muuhulgas ka peaministri bürood juhtinud Kersna on näidanud ennast võimeka ametnikuna ning miks mitte ei võiks ta asuda ka riigihaldusministri kohale.

Maaeluminister Annely Akkermann (IRL). Kihnu juurtega Akkermann oleks väga hea valik maaeluministri kohale. Seetõttu oleks võinud hoopis IRL saada Reformierakonna asemel maaeluministri koha.

Haridus- ja teadusminister Liisa-Ly Pakosta (IRL), on ühtlasi ka IRL-i haridus- ja kultuuritoimkonna liige. Seega oleks Pakosta tunduvalt parem haridusministri kandidaat kui Jürgen Ligi.

Kaitseminister Heljo Pikhof (SDE). Küsimusele, miks just Pikhof, võiks vastata, miks mitte. Juristiharidusega Pikhof on staažikas poliitik, mistõttu kannaks ta ministriportfelli välja küll.

Kultuuriministri koht võiks kuuluda hoopis Reformierakonnale ning seal oleks ministrikandidaat kohe võtta - Laine Randjärv.

Tervise- ja tööminister Helmen Kütt (SDE). Paraku teatas praegune sotsiaalkaitseminister Helmen Kütt erakonnale, et tema jätkab tööd riigikogus.

Justiitsminister Reet Laja (SDE). Kuigi praegu läks justiitsministri koht IRL-ile, võiks sellele kohale asuda ka sotsiaaldemokraat Reet Laja. Kuigi Laja pole väga nähtav olnud, oleks juhtimiskonsultandina ja OSCE eksperdina töötanud Lajal piisavalt kogenust, et ministri ametis hakkama saada.

Rahandusministri ametis oleks võinud jätkata Maris Lauri (Reformierakond)

Keskkonnaminister Ene Ergma (IRL). Kuigi Ergma on teatanud aktiivsest poliitikast tagasitõmbumisest, oleks just tema võinud olla hea kandidaat IRL-ile mineva keskkonnaministri kohale.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva (IRL). Eelmises Riigikogu koosseisus IRL-i riigikogu fraktsiooni juhtinud Iva ei pääsenud paraku Riigikokku ning kuna erakond eelistas ministri kohale Tsahknat, siis sai tema poliitiline karjäär väga tõsise tagasilöögi.

Tegelikkuses on Taavi Rõivase ettepanekul moodustatava valitsusliidu ministrikandidaadid:

siseminister Hanno Pevkur
välisminister Keit Pentus-Rosimannus,
majandus- ja taristuminister Kristen Michal,
riigihalduseminister Arto Aasa
maaeluminister Urmas Kruuse
haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi
kaitseminister Sven Mikser
ettevõtlusminister Urve Palo
kultuuriministriks Indrek Saar
tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev
justiitsminister Urmas Reinsalu,
rahandusminister Sven Sester,
keskkonnaminister Marko Pomerants
sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna.