Foto: MARI LUUD
Õhtuleht.ee 7. aprill 2015 18:03
Eesti suurima automüügiportaali auto24 andmetel on kasutatud autode turul 2015. aasta alanud suhteliselt aktiivselt ja omanikuvahetusi toimus rohkem kui möödunud aasta algul.

Värskelt avaldatud andmed uute sõiduautode müügi kohta 2015. aasta esimeses kvartalis näitasid, et müüginumbrid püsivad enam-vähem sarnasel tasemel eelmise aasta sama perioodiga. Aga kasutatud autode turul on auto24 portaali andmetel toimunud liikumist rohkem. Antud trendi toetab ka Maanteeameti statistika sõiduautode järelturu osas.

Kui auto24 portaali tavakasutajate poolt sisestatud kuulutuste arv tänavu I kvartalis kasvas paari protsendi jagu võrreldes möödunud aasta sama perioodiga, siis keskmine aktiivsete kuulutuste arv oli jällegi veidike väiksem. See näitab, et kuulutusi liigub rohkem portaalist läbi ja autod saavad müüdud.

Turu aktiviseerumist näitab ka eelmise aastaga lõpuga võrreldes toimunud hinnatõus. 2014. aastal oli keskmine tavakasutajate autode hind 5693 eurot, siis tänavu esimeses kvartalis 6385 eurot. Kuigi hinnatõus tundub suur, siis pole see eelmise aasta jooksul toimunud väikese hinnalangusega võrreldes midagi erilist. Ka eelmise aasta esimeses kvartalis olid hinnad kõrgemad aasta keskmisega võrreldes.

Sarnast trendi näitavad ka automüügiettevõtete poolt pakutavate kasutatud autode hinnad. 2014. aasta esimeses kvartalis oli keskmine hind 11158 eurot, kogu 2014. aasta keskmine hind pooletuhande võrra madalam ja käesoleva aasta esimeses kvartalis jällegi 450 euro võrra kõrgem. Mediaanhindade võrdluses on tõusud-langused enam-vähem sarnased.

Müügiperioodide osas pole võrreldes eelmise aasta keskmise tasemega suuremaid muutusi toimunud. Natuke on küll kasvanud nii tavakasutajate kui automüügiettevõtete poolt pakutavate autode müügiperioodid eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes, kuid 2014. aasta keskmisega võrreldes on tänavu esimeses kvartalis jäänud müügiperioodid samale tasemele. Tavakasutajate autod lähevad müügiks keskmiselt 50,5 päevaga ja autopoodide pakutavad 79,7 päevaga.

Muutunud pole ka populaarsemate markide ja mudelite edetabelid ning jätkuvalt pole võrdset Saksamaa autotootjate toodangule. Ikka on järjestus BMW, Audi, Volkswagen, Mercedes-Benz ja Toyota. Mudelite seast on aga lemmikuks Audi A6, millele järgnevad BMW 5 seeria, Volkswagen Passat, Audi A4 ja BMW 3 seeria.