Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: eneseanalüüsi oskus on oluline (2)

Tiina Kilkson, psühholoog , 22. aprill 2015, 10:49
Foto: PantherMedia / Scanpix
Igale isiksusele on oluline hea eneseanalüüsi oskus. Inimene peab oskama enda tugevusi ja nõrkusi analüüsida, sest kui on endast selge ettekujutus, saab teha teadlikke valikuid ja vajadusel midagi ette võtta.

Ennast analüüsides ei tohiks olla liiga kriitiline, tuleks olla rohkem erapooletu ja keskenduda oma tugevustele, mida tahate endas veelgi arendada. Selge on see, et ükski inimne ei ole täiuslik ja kõigil on omad tugevused ja puudused.

Nõrgemate külgedega tuleb õppida leppima ja kui väga segavad mõned puudused, siis tuleks tegeleda nende kõrvaldamisega.

Üks hea harjutus on näiteks selline, mis õpetab oma tugevusi  analüüsima, et joonistate vihmavarju ja jagate selle kriipsudega osadeks ning kannate igale vihmavarju viilule oma tugevuse.

Mida laiema vihmavarju saate oma tugevustest joonistada, seda parem on. Mitmekülgsus on rikkus, sest kunagi ei või teada, millist tugevust teil tulevikus vaja võib minna.

Mina soovitan ennast võimalikult palju arendada ja saada võimalikult palju kogemusi, sest kõigest õpitust on mingil määral kasu.

Samal teemal

Oma nõrkusi ei tohiks samuti jätta tähelepanuta, kuid neid võiks vaadata kui väljakutseid, mis teie eluteele on tekkinud, mitte aga kui probleeme. Oluline on suhtumine ja sõnastus, kuidas te oma nõrkustesse suhtute. Võiksite analüüsida, et kas see, mis teile enda puhul tundub pahena või arendamist vajavana ongi tingimata alati nii halb.

Näiteks, kui tahate puhkepäeval kauem magada, ei näita veel, et olete laisk inimene. Iga inimene vajab vahel puhkust ja ennast ei tuleks selles süüdistada, kui tahate vahel rahulikult lõõgastuda.

Selle inimese elukvaliteet just tõuseb, kui ta õpib ennast paremini tundma ja teab, mis talle meeldib ja mis ei meeldi, mis pakub rõõmu ning mis tekitab kurbust.

Iga inimene peaks õppima ennast nii paljugi analüüsima, et saab aru, kuidas ta kõige paremini lõõgastub ja siis nende  asjadega ma soovitangi vabal ajal tegeleda. Üle tuleks vaadata ainult need lõõgastavad tegevused, mis ei ole tervisele kasulikud, näiteks suitsetamine ja muud kahjulikud harjumused.

Teada on, et inimene on oma harjumuste ori ja enda muutmine on vägagi raske. Kui sa ei ole praegu endaga rahul, siis on aeg muutusteks. Kõige õigem on muuta ennast, mitte aga alustada muutmist oma elukaaslasest või abikaasast.

Inimene, kes viitsib võtta aega enda mõtete analüüsiks, elab palju täisväärtuslikumat elu ja see aeg, mis kulutatakse enda analüüsimiseks ja tundmaõppimiseks on kvaliteetaeg.

Tehke üks korralik eneseanalüüs, kus analüüsite ennast võimalikult mitmest küljest ja te võite avastada, kui palju tugevusi teil on, mida võiksite havematel päevadel endale meelde tuletada. Avastage, kui huvitav isiksus te olete.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee