Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: tervislik liikumine koos lapsega 

Tiina Kilkson, psühholoog, 7. aprill 2015 19:34
Foto: PantherMedia / Scanpix
Me kõik teame, et füüsiliselt aktiivne olemine on tervisele kasulik, kuid kui sageli me liigume? Täiskasvanud inimene peaks liikuma vähemalt 30 minutit päevas ja lapsed vajaksid umbes 60 minutit mõõduka intensiivsusega füüsilist tegevust päevas.

Oleks hea kui lapsevanemad ja vanavanemad näitaksid eeskuju, et liikumine on lõbus ja kasulik ajaviide. On tore kui perekonnad korraldaksid koos sõprade ja nende lastega sportlikke nädalavahetusi, et koos võtta osa lastele mõeldud jooksmise, suusatamise jm üritustest.

Samal teemal

Hea oleks, kui võimalikult väikesed lapsed saaksid spordipisiku, sest siis on suurem tõenäosus, et nad jäävad kogu eluks aktiivseteks ja sportlikeks.

Terved lapsed võiksid treenida ennast sellise koormusega, mis paneks neid hingeldama ja higistama. Ma soovitan lastelt küsida, millist spordiala nad soovivad harrastada ja siis jääb lapsevanema hooleks ainult võimalusi luua. Kui  lapsed tegelevad selle spordialaga, mis neid kõige rohkem köidab, siis on nad motiveeritud ja teevad seda rõõmuga.

Lapsed võiksid harrastada erinevaid alasid, et nad tutvuksid erinevate liikumisvõimalustega ning areneksid mitmekülgselt. Väikelastele sobivad hästi jooksmine, hüppamine, ronimine. Spordi jaoks ei pea võtma korraga tervet tundi, seda võib jagada erinevateks osadeks ja tervisele on see samuti kasulik.

Lapsevanemad peaksid jälgima, et nende lapsed ei oleks liiga palju televiisori ees ega ka arvutis. Oluline on liikumine värskes õhus ja ma julgustan lapsevanemaid rohkem aega veetma oma lastega õues liikudes. Lapsed on selle eest teile tänulikud. Tähtis ei ole mitte  rohkem ja rohkem teenida raha, vaid olla koos oma lastega ja õpetada neile füüsiliselt aktiivne olema.

Lapsed peaksid mängima koos oma eakaaslastega ja soovitavalt õues mänguväljakutel. Hea oleks, kui te saaksite osaleda laste võistlustel, neid innustada ja last  kiita. Lastele on tunnustamine väga oluline.

Lastele tuleb olla heaks eeskujuks ja lapsevanemad peaksid väärtustama ka tervislikku toitumist ning õpetama seda ka oma järglastele. Vanasti oli ütlus, et päike, õhk ja vesi – need me sõbrad kolmekesi ja ma arvan selle ütluse järgi võiksime ka kaasajal tegutseda.

Kunagi ei ole liiga hilja, et hakata füüsiliselt aktiivseks, kuid mida nooremalt tervisele rõhku panete, seda paremad tulemused, tugevam tervis ja parem enesetunne.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee