Maailm

USA suursaadik ajas Tšehhi riigipea vihale (15)

Õhtuleht.ee, 7. aprill 2015, 07:00
Milos ZemanFoto: Reuters / Scanpix
Tšehhi president Milos Zeman on üks väheseid Euroopa Liidu liikmesriikide juhtidest, kes võttis vastu Venemaa kutse tulla 9. mail Moskvasse hitlerliku Saksamaa üle saavutatud võidu 70. aastapäeva tähistama.

USA suursaadik Prahas Andrew Schapiro kritiseeris Zemanit Tšehhi televisioonis Moskvasse mineku eest. Ta leidis, et selline käitumine diskrediteerib lääneriikide positsioone Ukraina konfliktis ning on lühinägelik.

"Ma ei suuda ette kujutada, et Tšehhi suursaadik Washingtonis annaks nõu USA presidendile, kuhu ta peaks sõitma. Ma ei lase ühelgi suursaadikul sekkuda minu välisvisiitide programmi," ütles seepeale Zeman väljaandele Parlamentni Listy.

Ta lisas, et USA suursaadiku Schapiro ees jäävad Praha lossi uksed nüüdsest suletuks. Praha lossis asub teatavasti Tšehhi riigipea residents.

Zeman on öelnud, et soovib oma sõiduga Moskvasse väljendada austust Tšehhoslovakkia vabastamisel langenud 150 000 nõukogude sõdurile, tänu kellele ei pea ta oma riigis rääkima saksa keelt.

Praeguse seisuga sõidavad Euroopa Liidu liikmesriikidest Moskvasse võiduparaadile peale Tšehhi presidendi tipptasemel esindajad vaid Küprosest ja Kreekast.

Ühtlasi on Zeman varem kritiseerinud lääneriikide sanktsioonipoliitikat. "Venemaaga tuleb hoida ja arendada suhteid mitte ainult kaubanduses, vaid ka näiteks strateegilises partnerluses võitluses terrorismiga," arvab Tšehhi president.

Venemaa presidendi administratsiooni ülem Sergei Ivanov ütles, et Euroopa liidrite kõrvalejäämine 9. mai võiduparaadist Moskvas solvab fašismiga peetud lahingutes langenud sõdurite mälestust.

Samal teemal

22. september 2015, 07:00
Tšehhi presidendilossi lipuvardas lehvisid punased hiigelaluspüksid
7. november 2014, 07:00
Tšehhi president peab punkbändi Pussy Riot tüdrukuid prostituutideks
11. oktoober 2013, 07:00
Meedia: Tšehhi presidendi tütar osales Praha ööklubis seksipeol
10. oktoober 2013, 14:03
Tšehhi presidendi tütar sattus pornoskandaali

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee