Foto: Mari Luud
Õhtuleht.ee 6. aprill 2015 18:01
Koalitsiooni kokkupanijad on rohkem kui kuu kestnud võimuläbirääkimistega jõudnud lõpuks põhiküsimuseni ehk võimupiruka jagamiseni. Kas Sven Mikseril, kes saab jätkata kaitseministri kohal, on tulemuse peale põhjust naeru kätte lämbuda, nagu telekaamerate ees riigikogu juhatuse kohtade jagunemist kommenteerides? Nüüd, kui auväärse välisministri koha saab Pentus, kes on ühtlasi ka Rosimannus?

Küllap on nii Mikser kui ka sotside peasekretär Indrek Saar (kes teatas valmidusest asuda kultuuriministri kohale) kaalunud mõttes võimalust, et suvel toimuv erakonna suurkogu küsib häälekalt, kes vastutab sotside kehva valimistulemuse eest.

Kui ka IRLis võtab Urmas Reinsalu võimuläbirääkija raske töö eest endale justiitsministri portfelli, siis on selge, et kummagi valimistel põrunud erakonna juhtoinad konverteerivad oma erakonna kaotuse vähemalt isiklikuks ministrikohaks.  

Kui sotsid edutavad ministriks riigikogust välja jäänud Rannar Vassiljevi, saab asi kindlasti sotsiaalabi osutamise maigu – kui rahvas sind ei vali, siis partei ikka aitab.  Ka see, et Sven Sester hoidis häältelugemise duellis Viktoria Ladõnskajaga madalat profiili, vihjas juba varakult, et riigikogust väljajäämist võib partei kompenseerida ministrikohaga.

Margus Tsahkna sotsiaalministri ja Marko Pomerants keskkonnaministri kohal tunduvad üsna loogilised, kuigi selle hinnaks on Mart Nuti ja Kalle Muuli kõrval ka Ojulandi häälteskandaalis kuulsust kogunud, nüüd juba IRLi ridades seikleva Einar Vallbaumi maandumine riigikokku.

Keda oravad ministreiks soovivad, oli ebaselge veel siis, kui kahe ülejäänud partneri ministrite nimed juba enam-vähem teada olid – kindel märk partei sees käivast võimuvõitlusest. Reformierakond näib olevat saanud erakondade vahel ministeeriume ümber mängides vabaneda ebasobivatest ministritest: keskkonnaministeerium anti IRLile ja haridusministeerium võeti sotside käest endale. Jürgen Ligi aprillinaljana serveeritud ütlus osutus tõeks ning kättemaks Jevgeni Ossinovskile sisserändajaskandaali eest on kindlasti magus. Iseasi, kas see, et peale Autorollo-Rosimannuse saab ministriks Reformierakonna rahastamisskandaali tõttu portfelli kaotanud Kristen Michal, on ikka avalikkusele vastuvõetav ja kas ei sea see erakonda liigselt löögi alla.