Eesti uudised

Hüüdnimeskandaal! Soome ajalehe nali ajas Eesti presidendil harja punaseks (36)

Mattias Tammet, 6. aprill 2015 07:00
KLASSIKA MEREL: Kuigi üks populaarsemaid eestlastele pakutud hüüdnimesid oli Kalevipoeg, oli valiku hulgas robustsemaidki väljendeid. Foto: TAIRO LUTTER
Soome ajaleht Helsingin Sanomat korraldas reedel veebiküsitluse, otsimaks eestlastele hüüdnime. Laupäevaks oli küsitlus juba kadunud, sest ajas nii siin- kui sealpool lahte inimeste vere keema.

Küsitluses tõdeti, et kuigi soomlastel on hüüdnimi näiteks rootslastele ja norrakatele, on lähinaabrid eestlased tavalises kõnekeeles ikka lihtsalt eestlased. Liiatigi, et eestlased kutsuvad soomlasi põtradeks. Sestap uuris toimetus, millist hüüdnime nad eestlaste kohta kasutaksid. Toimetustele saadetud soovituste hulgast valiti kolmkümmend varianti, mille hulgast paluti rahval parimad valida. Ühtlasi ilmus nimekiri artiklina Helsingin Sanomate kuulisas Kuukausiliite.

Samal teemal

Nimekirjas olid populaarseimad eestit ja kalevipojat, kuid sealt võis leida ka bemmit (kuna eestlased ostavad niipea, kui raha saavad, endale kohe BMW) või varttiryssät ehk veerandvenelased.

See kõik ärritas Eesti presidenti Toomas Hendrik Ilvest, kes kirjutas Twitteris: "Olen sõnatu." Helsingin Sanomate kommentaare lugedes jääb mulje, et mõte pani kukalt kratsima ka soomlased. "Virolaiset on juba hea sõna, ning juba kasutuses. Või eestlased, mida iganes. Milleks mõelda välja, kuidas neid pilgata? Kuigi mõnitamine on moodne, siis see pole konstruktiivne," leiab näiteks üks kommenteerija.

Laupäeval võttis Helsingin Sanomat küsitluse oma saidilt maha ja asendas selle vabandusega, kus tõdetakse, et osa valikutest olid ebaviisakad. Ka väljaande peatoimetaja Kaius Niemi vabandas isiklikult Twitteris nii soome, inglise kui eesti keeles. "Vabandan Soome lahe mõlemal kaldal loo tõttu tekkinud meelepaha eest," kirjutas Niemi ning lisas, et kuigi eesmärk oli sõbralik naabrite tögamine, kukkus see halvasti välja. "Järgmine kord püüame stiilsemalt." President Ilves vastas sellele Twitteris lootusega, et asja saab nüüd seljataha jätta. "Ning ärme unusta, et mõned kasutavad sajandite kaupa meie mõlema – ja ainult meie mõlema – kohta sama sõimunime," lisas Ilves.

Samal teemal

08.04.2015
TARAND EESTLASTE HÜÜDNIMEDEST: mõnitust tunneb alaväärsuse käes vaevlev isend
06.04.2015
Soomes laekus eestlaste hüüdnime küsitluse peale 15 kaebust
05.04.2015
Juhtkiri | Kalevipojad, põdrad ja muud loomad
04.04.2015
Naabrite tögamine või alandamine? Helsingin Sanomat otsib eestlastele hüüdnimesid