Foto: Tairo Lutter
Õhtuleht.ee 5. aprill 2015 20:55
Tänapäeva poliitkorrektsusest tiinel ja strateegilistest solvumistest tulvil ajastul võib Soome ajalehe Helsingin Sanomate korraldatud eestlastele hüüdnime leidmise võistlus puritaanidel muidugi harja punaseks ajada.

President Ilves säutsus, et ta on sõnatu. Eurosaadik Urmas Paet küsis, kas soomlased teevad seda igavusest. Presidendi eksnõunik Iivi Anna Masso nägi hüüdnimedes kerget vaenu õhutamise maiku. Nördinud arvajaid oli teisigi.

On meil aga tarvidust Jevgeni Ossinovski kombel solvumiseks? Soomes kellegi tagasiastumist nõuda pole küll meie võimuses, kuid äkki küpseb mõnes siinses poliitilises peas mõte kutsuda Soome suursaadik uuesti meie välisministeeriumisse vaibale juhtunu üle aru andma hoolimata sellest, et ajaleht on küsitluse juba maha võtnud ja peatoimetaja vabandanudki.

Miks peaksime üldse olema solvunud endi Kalevipoegadeks nimetamise üle, kui tuhanded Soomes tööl käivad eestlased on fakt ning Eestis toodeti sel teemal samanimeline teleseriaalgi? Pigem oleks Kalevipoegadel põhjust rohkem solvuda Eesti peale, kus neil talutava palga eest tööd leida pole õnnestunud. Kuid meil solvuvad hoopis poliitikud, kui soomlased meile meie valupunkte leheküsitlusega meelde tuletavad.

Samamoodi pandi meil Yana Toomile teravalt pahaks ütlust eesti keele kui väljasureva keele kohta. Kui aga Rein Taagepera võrdles madalat sündimust demograafilise vetsupotiga, kiideti hoopis tema leidlikku kujundit.

Kardetavasti pole ka meie lõunanaabrid unustanud meie presidendi põlglikku mühatust lõuna suunas – kes kurat need baltlased meie jaoks veel on! Ning ega rahvasuu ka põhjanaabreid hellitanud pole, kuid selle võttis kokku Eesti-Soome kirjanik Mika Keränen nentimisega, et ta on Eestis elades hea meelega "kodustatud põder."

Samasuguse huumorimeelega oleks riikliku hammastekiristamise asemel mõistlik suhtuda ka põhjanaabrite korraldatud hüüdnimede küsitlusse. Seda enam, et nii leebetes kui vähem leebetes hüüdnimedes on alati tubli annus tõtt.