Eesti uudised

PROGNOOS: infotehnoloogia areng võib Eestist kaotada 70 protsenti töökohtadest (16)

Õhtuleht.ee, 4. aprill 2015 13:41
Foto: STANISLAV MOSHKOV
Valitsuse infoühiskonna nõunik Siim Sikkut kirjutas blogis poliitika.guru, et lähiaastatel võib Eestist kaduda 70 protsenti töökohtadest.

Sikkut kirjutas, et Eesti infoühiskonna arengukava 2020 tegemisel seadis valitsus sihiks, et järgnevate aastatega saaks info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) nutikast kasutamisest täiel määral Eesti arengumootor ja seda kõigis majandusharudes ja ühiskondlikel aladel.

Sikkuti hinnangul Eestis juba täna 34 000 inimest (5,5 protsenti hõivatutest), kelle töö on peagi täie kindlusega masinatele üle minemas. Nende seas on üldsekretärid, arveametnikud, lao- ja transpordiametnikud, kassapidajad ja piletimüüjad, lihtsamate koosteliinide taga seisvad töölised.

Väga kõrge on automatiseerimise tõenäosus lisaks mitmete keskastme spetsialistide aladel (nt tootmises, samas isegi finantssektoris), aga ka arvutioperaatorite, müügipersonali, masinaoperaatorite ja lihttööliste jaoks. Neil aladel on Eestis hõivatuid ca 111 000 ehk 18 protsenti.

Automatiseerimise tõttu töökoha kaotamise risk on veidi madalam, aga siiski kõrgeks hinnatav veel haldusjuhtide, müügiagentide, asjaajajate, toitlustusettevõtete personali, üldehitajate, erinevate transpordimasinate juhtide puhul. Nemad moodustavad tervelt 27 protsenti Eesti hõivatutest ehk 169 000 inimest.

Kokku teeb Eestis täna kõrge automatiseerimise tõenäosusega ehk kõrge kadumisohuga tööd 51 protsenti hõivatutest – 315 000 inimest. Kui neile lisada veel ka ametialad, millel vähemalt osa (kuigi mitte enamik) positsioone muutub masinatega ülevõetavaks, võib puutuda IKT-arengust lähtuva tööta jäämise riskiga kokku 70 protsenti koguhõivest ehk 431 000 inimest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee