Eesti uudised

Õppejõud lubas seksi eest eksamitulemusi parandada (15)

Karoliina Vasli, 2. aprill 2015 07:00
JÄI VAHELE: Ilmselt ei osanud Fred aimatagi, et gümnaasiumineiu on ajakirjanik. Peagi peab õppejõud tööandjaga tõtt vaatama, kuid see tõenäoliselt tema töökohta enam ei päästa.Foto: Margus Ansu/Postimees
Tartu ülikoolis töötav füüsik lantis näitsikuid pakkumisega: maga minuga, siis parandan su riigieksami tulemusi! Nüüd on õppejõu akadeemilisel karjääril kriips peal.

"Oled abiturient ja soovid paremat tulemust riigieksamil, ilma et tuubiksid üle, siis võta ühendust," seisis ühes internetikuulutuses.

Postimees sai vihje, et selle taga peitub keskealine mees, kes lubab tegeliku eksamitulemuse võltsida ja vastu nõuab intiimteenust.

Ajalehe noor naisreporter võttis mehega ühendust, väites, et on 12. klassis õppiv neiu. Suhtluse käigus väitis Tartu kandis elav mees, et tal on oma IT-ettevõte, ta haldavat neid süsteeme, kust eksamitulemused läbi käivad. Nende teisel ja ühtlasi viimasel silmast silma kohtumisel keelitas mees neiut motelli tulema. Ta lubas tüdruku seal üle vaadata.

"Võtame sult need kolm või neli või viis mantlit seljast ära. Sul palav ei hakka niimoodi?"

Kui Postimehe võttegrupp sel hetkel ligi astus ja sekkus, oli mees segaduses ja väitis, et see oli vaid õhtusöök. Pärast seda Tartu ülikooli füüsikainstituudi palgal olev insener ja õppejõud Fred (perekonnanimi teada – toim) lahkus ausaid vastuseid andmata.

Juurdepääs sajal

Füüsikainstituudi direktor Jaak Kikas ütleb, et Fredi tegevus on peatatud, aga töösuhe ametlikult veel läbi ei ole. "Siin on omad juriidiliselt protseduurid. Kui aga kõik ajakirjanduses esitatu paika peab, siis ma ei näe erilist võimalust temaga töösuhte jätkamiseks," toonitab Kikas Õhtulehele.

Kikasel seisab vestlus Frediga alles ees. "Aga usun, et selle tulemusest sõltumata lähevad meie teed peagi lahku."

TÜ kõrvaldas ka Fredi õigused ülikooli infosüsteemidesse ja andmebaasidesse sisenemiseks.

Riigieksamite elektrooniliste lahendustega tegeleb SA Innove. Sealt öeldakse, et Fredil süsteemile ligipääsu pole olnud, küll on see umbes sadakonnal inimesel. "Kasutajaks saab isik sellisel juhul, kui tal on sihtasutusega Innove kehtiv töö- või töövõtuleping ja tööülesannete täitmiseks on vaja õigust süsteemi kasutada. Näiteks tegelevad ülesannete koostamisega vastava aine õpetajatest koosnevad töögrupid, mille liikmed võivad asuda üle Eesti," ütleb Innove kõneisik Anneli Aab.

"Kellegi tulemuste muutmine ei ole võimalik, sest see kujuneb paljude teineteisest sõltumatute tegurite koosmõjus. Topelthindamised, topeltsisestamised, toorpunktide kaalumised, statistika, pisteline kontroll – kõik need dubleeritud protsessid, mida teevad inimesed, välistavad sellise võimaluse," räägib ta.

Ka haridus- ja teadusministeeriumist kinnitatakse, et tulemusi meelevaldselt muuta ei saa. "Igal juhul on inimese (Fredi) käitumine minimaalselt täiesti vastutustundetu, kui mitte rohkemat. Tartu ülikool on meedias avaldatu põhjal juba oma otsused teinud, kuid vajadusel kaalume ka omalt poolt isikuga ühenduse võtmist," ütleb ministeeriumi e-teenuste osakonna juhataja Kristel Rillo.