Eesti uudised

Gräzin näeb Laasi ja Toobali kohtuasjas juriidilist sasipundart (9)

Siim Randla, 2. aprill 2015, 07:00
VASTUOLUS: Mis tahes kriminaalmenetlustoiming ilma puutumatuse äravõtmiseta on vastuolus põhiseadusega, ütleb Igor Gräzin.Foto: Teet Malsroos
Reformierakondlasest riigikogu liige, jurist Igor Gräzin näeb Tallinna ringkonnakohtus arutusel olnud keskerakondlastest riigikogulaste Priit Toobali ja Lauri Laasi asjas vastuolu põhiseadusega: kuna vande on andnud ka need riigikogu liikmed, kes olid seda ka eelmises koosseisus, tähendab see, et eelmine vanne ei kehti ega ka saadikupuutumatuse äravõtmine eelmises koosseisus.

Mis tahes kriminaalmenetlustoiming ilma puutumatuse äravõtmiseta on vastuolus põhiseadusega, selgitab reformierakondlasest riigikogulane Igor Gräzin. "Või siis pole truudusevandel üldse mingit mõtet peale tseremoniaalse, aga põhiseadus nii ei ütle – seal on vannet mõeldud tõsiselt. Vastupidisel korral polnud meil nädal aega ei riigikogu ega isegi asepresidenti," räägib Gräzin.

Samal teemal

"Lihtne analoogia seoses vandega: kui tunnistaja kutsutakse tagasi, siis ei pea teda uuesti hoiatama valetunnistuse andmise eest, piisab, kui talle seda meelde tuletatakse. Sama oleks pidanud olema ka siin."

Gräzini sõnul sai ta vormiliselt esitada küsimuse riigikogu esimehele, aga see on küsimus riigikohtule, kes on praktiliselt kohustatud seda segadust selgitama ja tõlgendama. "Eks siis näe, mida ja kas on vaja riigikogul edasi teha."

Riigikohus ei ole saanud asjale hinnangut anda, sest asi ei ole jõudnud/pole esitatud riigikohtusse ja teiste kohtuastmete otsuseid ilma asja sisu teadmata ja nägemata ei ole võimalik riigikohtul ametlikult kommenteerida, selgitas riigikohtu kommunikatsioonijuht Liis Linn. Osapooled võivad otsuse vaidlustada riigikohtus 30 päeva jooksul.

Õiguskantsler on seisukohal, et kriminaalmenetluse seadustiku järgi pole kohtuasja jätkamiseks uut riigikogu nõusolekut vaja, teatas õiguskantsleri nõunik Mari-Liis Sesmin.

Tallinna ringkonnakohus jättis teisipäeval muutmata Harju maakohtus langetatud Toobali, Laasi ja Keskerakonna süüdimõistva otsuse, kus Laasit ja Toobalit karistati tingimisi vangistusega, Keskerakonnale mõisteti aga rahaline karistus 10 000 eurot.

Süüdistuse järgi kallutasid Toobal ja Laasi 2011. aasta kevadel ja suvel Tallinna linnavolikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni nõunikku Ivor Onksioni koguma salaja andmeid SDE ja selle liikmete kohta. Onksionit kihutati sisenema varjatult sotsiaaldemokraat Hannes Rummi elektronpostkasti ja edastama talle saadetud sõnumite sisu kihutajatele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee