HÄBIPOSTIS: Peojärgsel hommikul tuli Toomas Teinile ja Peep Arule vastu Kristen Michal, rääkimata ajakirjanikehordist.Foto: Tiina Kõrtsini
Karoliina Vasli 2. aprill 2015 07:00
Rahvasaadik pole ingel, kes kunagi ei eksi. Kui purjuspäi laamendamise järel tuleb noruspäi amet maha panna, siis näiteks vindisena autoroolis vahele jäädes piisab lihtsalt vabandamisest. 

Riigikogu pesamuna Jaak Madisoni (23) esimene nädal rahvasaadikuna algas kibedalt. Esmaspäeval määras politsei talle omastamise eest 100eurose trahvi. Selgus, et mullu suvel Tallinki laevas Baltic Queen infolauas töötanud Jaak Madison võttis endale iPhone’i, mille üks reisija oli infolauda toonud. Madison pani selle ka interneti kuulutuseportaalis müüki ja oleks teeninud päris kopsaka summa. Telefoni kaotanud inimene pöördus politseisse ja positsioneerimise kaudu jõuti ka tema kadunud nutitelefonini.

Madison väitis nüüd, et see polnud kasu teenimise eesmärgil omastamine, vaid soov telefon säilitada ja mitte lasta sel hävitamise teed minna.

Madison saab end lohutada – ta pole esimene riigikogulane, kes pättusega on silma paistnud.

Kümne aasta eest 10. aprillil tähistasid reformierakondlastest riigikogulased Toomas Tein ja Peep Aru Tallinna baaris Võitlev Sõna Andrus Ansipi esimese valitsuse moodustamist. Vastu südaööd kutsuti turvafirma, sest duo keeldus arvet maksmast, sõimas töötajaid ja käitus agressiivselt.

Kuna mehed kippusid kaklema isegi turvatöötajatega, kutsuti politsei. See valas veelgi õli tulle, Aru ja Tein kutsusid mundrimehi miilitsateks ja kuradi värdjateks. Riigikogulased kelkisid ka oma ametiga ja rõhutasid, et tunnevad politseijuht Robert Antropovit ja siseministrit. Mehed viidi jaoskonda, kus nad jätkasid sõimamist ja skandeerisid kooris: Antropovit! Antropovit! Politsei viis kaks poliitikut Wismarisse joobeekspertiisi, kuid nad keeldusid sellest ja nad viidi tagasi Kesklinna politseiosakonda kainenema.

Järgmisel päeval esitasid mehed riigikogu juhatusele avalduse, milles teatasid soovist riigikogu liikme kohalt lahkuda. Peale avaliku häbi määrati neile ka avaliku korra rikkumise eest trahv.

Purjuspäi rooli

Tänavustel valimistel oma uue parteiga põrunud Kristiina Ojulandi poliitiline minevik on kirev. Muu hulgas mahub sinna ka väike patt – 1997. aastal jäi ta riigikogu liikmena purjuspäi autosõiduga vahele. Politsei mõõtis tal 0,4-promillise joobe. Ojuland väitis toona, et jõi enne rooli istumist ühel vastuvõtul veidi veini.

2011. aastal jäi Pärnu kesklinnas politseile jääknähtudega vahele riigikogu liige Margus Tsahkna. Tagatipuks sõitis ta ülevaatuseta autoga ja eiras liiklusmärki. Talle määrati trahv. "Asja kurbloolisus mulle personaalselt ongi see, et kuna ma teadsin, et tuleb hommikupoole sõita autoga, siis teadlikult võtsingi väga rahulikult. Aga mul ei ole midagi eneseõigustuseks öelda," rääkis Tsahkna toona.

Suukorvita koer tõi Stalnuhhinile trahvi

Riigikogu liige Mihhail Stalnuhhin sai 2013. aasta alguses trahvi, kui jalutas Narvas koeraga, kel ei olnud suukorvi. "See on Narva linna sisekord, mis puudutab koera- ja kassipidamist. Tegelikult on selline kord ka teistes linnades, aga Narvas on see tõenäoliselt veidi ülepingutatud," seletas ta Äripäevale.

"Lugu on selline, et Narvas olen trehvanud ainult ühte koera, kes mõnikord käib suukorviga. Rohkem mitte ühtegi, veidi on ülepingutatud selle asjaga."

Rõivase põhjustatud avariis sai alaealine viga

Politsei määras 2007. aastal 3000 krooni (192 eurot) suuruse trahvi reformierakondlasele Taavi Rõivasele, kelle põhjustatud avariis Võrus sai alaealine kannatada. Õnnetus juhtus augustis, kui Reformierakonna suvepäevadelt Võrusse sularaha ja lapsetoitu tooma läinud Taavi Rõivas sõitis uhiuue Audi A6ga ette peateel liikuvale Chrysler Voyagerile. Rõivase kinnitusel tuli väärteomenetlus algatada, sest õnnetuses osales ka alaealine, kes sai kehavigastusi. "Ta lõi pea ära ja kaebas järgmisel päeval valu," selgitas Rõivas Eesti Päevalehele.

Kiirustades juhtub

2004. aasta mais kihutas riigikogulane Andres Taimla Pärnumaal autoga 153 km/h, lubatud oli 100 km/h. Politseile vahele jäänud, selgitas poliitik: "Kihutamisele ei ole mingit õigustust. Kahetsen juhtunut sügavalt, palun vabandust nii kõikidelt kaasliiklejatelt kui ka fraktsioonikaaslastelt."

Ta lisas, et kiirustas Riiga Balti Assamblee presiidiumi istungile. Politsei karistas teda 4800kroonise (307 eurot) rahatrahviga.

Selle aasta hakul sai Jürgen Ligi kiiruseületamise eest 120 eurot trahvi. "113 km/h 90 alas. Palun vabandust. Pea Viljandini sõitsin kiiruspiirajaga, et mõte saaks uidata, aga too uitas ka kiiruspiiraja juurest ära. Eriti valel hetkel. Väga mõtlematu minust," selgitas Ligi oma Facebooki lehel.

Rannamaja – Rahumägi komistuskivi

Riigikogu liige Jaanus Rahumägi pidi 2003. aastal tasuma keskkonnainspektsiooni Lääne osakonna määratud 7800kroonise (ligi 500 eurot) trahvi. "Mina olen käitunud nagu seadus ette näeb," ütles Rahumägi Lääne Elule ega soovinud asja rohkem kommenteerida.

Rahumägi rikkus oma suvemaja Topu randa merele liiga lähedale ehitades ranna- ja kaldakaitse seadust.