Kommentaar

Kalle Mälberg | Poliithäma ei kõneta maad ega rahvast (17)

Kalle Mälberg, külamees, 1. aprill 2015, 17:44
 MARI LUUD
Jutud valimisvõidust ei veena. Vähemsaadud hääled ei tähenda ju võitu. Valimistel olid edukad tegelikult Keskerakond, Vabaerakond ja EKRE, mis sest, et ka mitme peale kokku enamust pole. Monopoli pole kellelgi.

Kolm riigiparteid, räsitud noored mehed nagu põõsastelt langenud porised lehed, põrnitsevad üksteist, töötajäämise hirmu külm higi  kuklas. Parteijuhid loevad manuaali ja tuiutavad midagi segast, mis meid ei puuduta. 

 

Poliithäma ei kõneta

 

Ajast ja arust poliithäma ei kõneta  maad ega rahvast. Kontorikookonis ja ametnikuvutlarites kihab vilgas ja viljatu tehiselu, mille kantseliitsed pressiüllitised rahvusringhäälingu diktori keele murravad.

Kevad tõi, aga mitte piisavalt, värsket poliitsõõmu nagu hiljaksjäänud rändlinnudki. Poliitkevad venib kui härja ila. Kevadet toovad hoopis märklauda teenindavad NATO tiivulised, mis tähendab pommitamist ja Aedviidu metsades lendab mättaid. Päriselu ja pärissurm oleksid nagu mujal. Meil aga  kõneldakse koolikiusamisest, sookvootidest ja kooseluseaduse rakendussätetest.

Eesti riigi on loonud andekas eesti rahvas kahel imelisel hetkel saja aasta jooksul kaks korda. Esimene kord anti see tobedal viisil käest ära, aga seekord? Rahvus on hing, on vaimne printsiip. See on minevikupärand (Kalevipoeg, Ümera jõgi, Lembitu, rahvaluule ja laulupidu ning Vabadussõda ja Balti kett). See on keel, kultuur ja tänane soov siin olla, tahe siin maal ja oma kodus koos elada kõigi Eesti rahvastega nagu sätestas Iseseisvusmanifest, see kõige populistlikum dokument.

Seoses rahvuskonservatiivide tõusuga Eesti parlamenti tõusetus uuesti sovetiaegne sildistamine ja natsionalisminuudiga vehkimine. Natsionalismi on riiklikku, nagu Ameerikas, Austraalias ja Kanadas, kus riik määratles kodakondsed ja lõi ingliskeelsed rahvused (citizenship ja nationality). Aga on ka rahvuskultuurilist natsionalismi, nagu seda on Eesti riik, kus rahvusvähemustel oli kultuurautonoomia, ja ehk kuidagi ka Iisraelis, kus Palestiinas pole ainuüksi rõhutud ja tagakiusatud juutide riik, vaid armu poolest ka araablaste ja paljude sisserännanute riik.

Väidetavalt oli Ameerika Kodusõja ajal kongressis hääletamine inglise, saksa või prantsuse  riigikeeleks kuulutamise asjus ning inglise keel võitis vaid ühe häälega. Eestlased on kindlasti väga ajalooline rahvas, sest meie ajaarvamine on tänaseks 10 226 aastat vana. See tähendab aja algust hetkest, kui mannerjää taandus Palivere joonelt ja kogu Eestimaa maastik avanes elule.

Osmanite impeeriumis ei nõutud kreeklastelt türklaseks hakkamist, aga NSV Liidus pidid kõik olema venekeelsed sovetid, ehkki passi jäeti rahvus alles. Dostojevski kirjutas Venemaa rassilise ülemtooniga laetud panslavismi messianistlikku indu õhutava soovunelma, mis hästi puudutab tänast Moskva poliitikat – meie suur rahvas on kannatanud piina ilmaletulekust saadik, piina, mida ükski teine rahvas poleks talunud, kuid mis tegi nad tugevaks ja oma õnnetuses ühtsemaks. 

Tartu ülikooli professor Juhan Aul väitis, et venelased on eestlastega väga sarnased, nad on  vaid ümberasustatud ja slaavistunud soomeugrilased.

 

Poliittehnilise lora kütkes

 

On vähetuntud tõde, et just nimelt Lämmijärvel kestab Euroopa ainus tänini püsiv rahvusi, kultuure, keeli ja usundeid eraldav põlispiir Salo saare ja Piirissaare vahel. Ei Ukrainas, Karjalas, Setumaal ega Ingeris pole Euroopal idapiiri. Aga siin, Lämmijärvel, on juba 800 aastat. Ja siin kehtib ka Tartu rahulepingu piir – märgakem seda! 

Mitte rahvuse suurus, elujõulisus ega majanduslik suutlikkus pole rahvusriigi tekkeks alati piisav ja küllaldane põhjus (mõtleme kurdide, tatarlaste, katalaanide, baskide ja šotlaste peale), vaid poliitilised tormid, sõjad ja impeeriumide lagunemised on otsustanud rahvusriikide tekkeid  ja saatusi.

Kui Venemaa liialt üle punnitab, siis võib kergesti juhtuda, et moslemid ja hiinlased lõikavad ta kõhu alt tükkideks. 

Meil on olnud kaks korda õnne, meie õnn kestab. Et pilgar pikeneks, ei või tänast riiki  lörtsida poliittehnoloogilise lora, broilerite säutsumise, koostöö välistamise ega meediapläkutamisega.

Laulusaadetest ja kokaraamatutest enam ei piisa, tuleb terveneda vaimu läbi ja harida oma aeda!

17 KOMMENTAARI

a
AJALUGU 5. aprill 2015, 12:01
MARX....ENGELS...LENIN.....
3
3PUUET PILDIL 4. aprill 2015, 21:38
TASEMEL ´´JUTUPAUNIKUD IGATAHES ARSTLIKU KOMISJONI KES VABASTAS NEID TEGEVTEENISTUSEST LOLLITASID NAD ´´HULLUMÄNGIMISEGA nüüd siis tarkasid
´´mängides EESTI RAHVAST´´
Loe kõiki (17)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee