Eesti uudised

Kes ja mille alusel otsustab ravimatult haige inimese elu ja surma üle?

LOOTUSETULT HAIGEKS TUNNISTATUD MEES: "Ma ei tea, miks minu puhul just selline otsus tehti." (69)

Kristiina Tilk, 1. aprill 2015 07:00
OPTIMISTLIK: Alar on võtnud hoolimata sellest, et tema ravimist kulutõhusaks ei peeta, nõuks ellujääjate protsenti surmamõistetute seas suurendada.Foto: Aldo Luud

Eestis praktiliselt puudub taastusravi- ja rehabilitatsioonisüsteem neile, kelle puhul sotsiaal- ja meditsiiniasutused leiavad, et tegemist on lootusetute juhtumitega. Selliste inimeste ravimine ei tasu ennast ära ja nad jäetakse omapäi. Kes aga seda otsustab ja mille alusel – keda toetada ja kes abita jätta? 

Sellises olukorras on ka oma murega üksi jäänud Mustvees elav 46aastane pereisa Alar.

Tema õnnetustejada algas aastal 2011, kui üks tragöödia ajas teist taga: ta pidi mõlema vanemaga hüvasti jätma, vaatama pealt tütre võitlust leukeemiaga ning kõige tipuks sai ta poolteist aastat tagasi diagnoosi: tal on melanoom ehk üks raskemaid nahavähke.

Alari raviarst tegi kõik, mis suutis – vähi peletamiseks prooviti mitmeid variante, kuni ühel päeval said ravikindlustuse hüvitatavad võimalused ammendatud, aga elukas, nagu Alar melanoomi nimetab, tõrjus kõik kõrvale.

Nii tuli tal ühel päeval leppida teadmisega, et nüüd ongi kõik – arst ei saa teda enam kahjuks aidata. Tohter pakkus aga välja viimase lootusekiire, milleks oli hirmkallis, 160 000 eurot maksev ravim Yervoy. Selle ostu aga haigekassa ei rahasta, sest Alari ravi ei tasu ennast ära.

Tal endal ei olnud seda raha kuskilt võtta: "Kui ma ei oleks seda kokku saanud, siis mis seal ikka. Ma olen optimistlik inimene ja oleksin pisut varem ehk inglite juurde läinud."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

13.07.2015
"Kingitud elu" kogus vähihaigetele poole aastaga üle 250 000 euro
15.05.2015
Vähiravifondi "Kingitud elu" talgutel annetati nädalaga üle 44 000 euro
06.05.2015
Heategevusliku rõivakollektsiooni müügist 15% läheb vähihaigete toetuseks
04.05.2015
Mõõdutundetu päevitamise tulemus: Eestis avastatakse aastas üle 1000 nahavähi juhu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee