Eesti uudised

20 000 Eesti inimest saab 15kilose Euroopa toiduabipaki (45)

Maarius Suviste, 1. aprill 2015 07:00
TOIDUABI: Just säärane näeb välja üks Euroopa toiduabikomplekt. Sel kevadel saab selle umbes 20 000 Eesti inimest.Foto: Erakogu
Toidupanga juhi hinnangul on Eestis kahjuks palju inimesi, kes sellist abi vajavad

Toidupank alustas sel nädalal Euroopast pärit toiduabi jagamist. Ainuüksi kevadel peaks abi saama 20 000 Eesti inimest. Ent kellel on üldse õigus toiduabi saada?

Kui varem oli Euroopa toiduabi PRIA haldusalas, siis nüüd koordineerib selle jagamist sotsiaalministeerium ja ametliku partnerina aitab Euroopa abifondi toiduabi laiali jagada Toidupank. Ja nii järgneval neljal aastal.

Kui enamikus kohtades algab toiduabi andmine aprillis-mais või on jagamiskoht ja aeg alles täpsustamisel, siis Raplas sai see alguse eile.

Raplamaal koordineerib toiduabi maakondlikult Toidupanga koostööpartner, mittetulundusühing Saagu Valgus. Raplasse saabus üle 1000 toiduabikomplekti esmaspäeval. Pärast seda on omavalitsuste esindajad käinud abi järel ja hakkavad neid kodukohas aprilli algul abivajajatele jagama.

Need Rapla valla elanikud, kellele on toiduabi ette nähtud, saavad paki kätte Saagu Valgus ruumides.

"Pooled abisaajad on täna juba ära käinud," ütles ühingu Raplamaa keskuse juhataja ja koordinaator Alma Linder eile lõuna paiku, et rohkem kui 200 inimesest on toiduabi järel käinud sadakond.

Miks kõik soovijad ei saa?

Toiduabikomplektis on toiduõli, tatar, riis, makaronid, loomalihakonservid, kalakonservid (skumbria õlis), purgisupid, nisujahu, suhkur, neljaviljahelbeid, tume šokolaad ja rosinad.

Ühes toiduabikomplektis on 15 kilo toiduaineid. Pakk on mõeldud ühele inimesele. Teisisõnu: kui perekonnas on näiteks kaks täiskasvanut ja kolm last, tuleb see number korrutada leibkonna liikmete arvuga.

Eraldi toiduabikomplekt on mõeldud kodututele varjupaikades, näiteks on komplektis juures pakisupp, kiirpuder jms.

Juba on tekkinud ka esimesed murekohad. Nii mõnigi inimene on avaldanud nördimust, et miks ei saa kõik abivajajad toiduabi, vaid üksnes need, kellele anti tänavu talvel toimetulekutoetust.

See nõue tuleb aga uuest korrast. Toiduabi jagatakse kaks korda aastas – märtsi lõpust kuni maikuu lõpuni antakse toiduabipakk jaanuaris ja veebruaris toimetulekutoetust saanud inimestele ning neile, kelle sissetulek pärast eluasemekulude mahaarvamist ei ületa kehtestatud toimetulekupiiri rohkem kui 15 protsenti.

Poole aasta pärast jagatakse toiduabi teist korda – oktoobris-detsembris antakse seda augustis ja septembris toimetulekutoetust saanud inimestele ning ka neile, kelle sissetulek pärast eluasemekulude mahaarvamist ei ületa kehtestatud toimetulekupiiri rohkem kui 15 protsenti. Kodutute öömajades viibivad elukohata inimesed saavad toidupaki mõlemal korral.

Toidupank täpsustab, et toiduabi taotlemiseks tuleb pöörduda omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole ning et toidupangad ise ei otsusta, kes abi saavad – toidu jagamine käib sotsiaalministeeriumilt saadud nimekirja alusel. Sel kevadel saab seda umbes 20 000 inimest.

"Eestis on kahjuks palju inimesi, kes sellist abi vajavad. Ma loodan, et programmi kasvades ja arenedes saab sellest osa üha enam toimetulekuraskustes inimesi," ütleb Toidupanga juht Piet Boerefijn.

Sel kevadel viieaastaseks saavale Toidupangale on see Boerefijni sõnul hiigelprojekt, mis nõuab peale senise võrgustiku kiire laienemise arenguhüpet nii logistilises kui ka haldussuutlikus tähenduses.

"Vajame veel siin-seal juurde uusi koostööpartnereid valdades ja väiksemates linnades, selleks et toiduabi oleks võimalikult hästi kättesaadav. Eriti olulisel kohal saab olema koostöö omavalitsustega," ütleb Boerefijn.

Koos omafinantseeringuga on Eestil aastani 2020 kasutada ligi 8,9 miljonit eurot toiduabi jagamiseks. Suurem osa sellest summast tuleb FEAD fondist (Euroopa abifond enim puudust kannatavate isikute jaoks).

Samal teemal

27.10.2015
Üks päev Toidupanga bussiga
20.10.2015
Viis kilo boonust - Euroopa Liidu toiduabi pakk on varasemast märksa kopsakam
04.08.2015
Gerli Padar ja Siiri Sisask kutsuvad üles lastele koolitarbeid koguma
05.04.2015
Seisukoht | Toiduabi valituile