Eesti uudised

Võru mees korrastab üksi ajaloolise piiskopilinnuse ümbrust (17)

Õhtuleht, 1. aprill 2015 07:00
VÕSAST LAGE: Jüri Luik ütleb, et praegu on linnuse ümbrus küll sile, kuid kui ala niitmata jätta, laiub sel kahe aasta pärast taas võsa.Foto: ALDO LUUD
Kolm aastat on Võrus elav Jüri Luik niitnud võsa ja rinnuni ulatuvat heina Kirumpää piiskopilinnust ümbritseval hektaril. Mees tõdeb, et ühemehešõu on tore asi, kuid see ei ole jätkusuutlik.

Naabrid tõdevad, et Luik on vastuoluline inimene, kuid mida saab neil olla selle vastu, kui ühe Eesti ajaloos nõnda tähtsa muinsuskaitseobjekti maa korda saab. Võru külje all asuva Kirumpää piiskopilinnuse ümbrus oli Luige sõnul varem lihtsalt heina ja võssa uppumas.

"Kahe ja poole aastaga olen oma murutraktori ja trimmeriga teinud seal 2000 töötundi. Osa äsja maha võetud võsa ootab veel äravedamist, kuid praeguse sileduse hind on see, et tehnika vajaks nüüd remonti. 40 aastat ei ole linnuse ümber suurt tehtud. Olen 61aastane ja ühemehešõu ei ole jätkusuutlik.

Nüüd, kui linnuse ümbrus hakkab juba korda saama, võiks kas riik või omavalitsus selle korrashoidmisse veidikene panustama hakata. Trimmeri ja muruniiduki bensiini peale läheb ju vaid umbes 100 eurot aastas. Aga kui seda tööd ei tehtaks, siis vohaks siin kahe aasta pärast taas võsa," räägib ta.

Võru vallavanem Georg Ruuda tõdeb, et linnuse ümber tehtu on positiivne.

"Seal on abiks käinud ka Parksepa keskkooli õpilased ja heakorrapäeval külaseltsi inimesed, aga korda on ümbrus saanud suuresti ikkagi tänu Jüri Luigele. Omavalitsuses on olnud jutuks, et sel aastal aitame tal katta kulutusi, mis on seotud niitmisega," ütleb ta.

Võru abilinnapea Kalev Ilves sõnab, et tegu on küll linna piirist välja jääva alaga, kuid ka Võru elanikele on see koht oluline.

"Meie ei saa korrastustöid toetada, aga Luik tahab augusti teises pooles korraldada seal tasuta linnusepäeva ja see on ju ainult kiiduväärt. Kaks aastat tagasi korraldas ta linnuse läheduses suure ürituse ja see oli võrulaste seas vägagi menukas," tõdeb ta.

Võru maavanema Andres Kõivu sõnul on vähemalt osaliselt tegu reformimata riigimaaga ning Luik on korrektselt maavalitsusest ala korrastamiseks ja ühekordseks ettevõtmiseks ka luba küsinud. Ta lisab, et maavalitsusel ei ole raha, et selliste objektide korrastamist toetada.

Samal teemal

10.09.2015
Valitsus kinnitas ametisse Lääne, Võru ja Valga maavanema

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee