Eesti uudised

USA sõdurid tutvustasid supertanki Abrams (2)

Arvo Uustalu, 1. aprill 2015, 07:00
HEA MANÖÖVERDAMISVÕIMEGA: Abrams on vaevata võimeline kohapeal tiiru tegema. Foto: ALDO LUUD
"Oleme vajadusel valmis Eesti eest ka võitlema. NATO põhimõte on just see, et ka kõige väiksemat liitlast ei jäeta üksi," ütles Tapal teenistust alustanud USA armee kapten Timothy Keilty.

Eile tervitati kaitseväe Tapa linnakus teenistust alustanud Ameerika Ühendriikide kompaniisuurust uut üksust, tutvustati nende relvastust ja tehnikat, sealhulgas tanke M1A2 Abrams. Eile näitas termomeeter küll paari soojakraadi, kuid Tapa kunagise sõjaväelennuvälja lennurajal vilistas nõnda lõikav tuul, et nii mõnigi end tankide kõrvale soojendama tuli.

Tapale asunud Ameerika üksuse mehed rääkisid külmast kliimast ja soojadest magamiskottidest ning viskasid nalja, et õnneks pole nad Alaskal. Soovijatele tehti tankis Abrams ka väike ringkäik, mis ruumikitsikust silmas pidades koosnes luugist sisselibistamisest ja hetkeks istumisest.

USA tankid arendasid kunagisel lennurajal kiirust kuni 65 kilomeetrit tunnis ja kärsatasid roomiku lülisid katvaid kummiplaate. Muu hulgas demonstreeriti võimalust, et lasketoru näitab ühele kindlale punktile, kuid masina alumine osa teeb kohapeal ringe.

Tankil teeniv laskur Robinson ütles, et ka ligemale 70 km/h sõitev Abrams on võimeline praktiliselt hetkega peatuma. Laskur ilmestab öeldut näpunipsuga. Abrams on ligi 10 meetrit pikk, 3,6 meetrit lai ja kaalub 61,3 tonni.

1500hobujõulise mootoriga tanki meeskond koosneb neljast liikmest: komandör, laskur, laadur ja juht.

Üksuse paiknemine Eestis on osa Ameerika Ühendriikide heidutusmeetmete operatsioonist "Atlantic Resolve" Kirde-Euroopas, mille eesmärgiks on NATO julgeolekumeetmete tugevdamine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee