Eesti uudised

Toobal ja Laasi jäid ka ringkonnakohtus süüdi 

Juhan Haravee, 1. aprill 2015, 07:00
VÕIDUTA EDASI: Priit Toobali (paremal) ja Lauri Laasi esimene katse riigilt revanši võtta ebaõnnestus. Nüüd lähevad oma õiguses veendunud mehed paberitega riigikohtu ukse taha. Kihlveokontorid neile aga edu ei ennusta.Foto: Teet Malsroos
Kahes kohtuastmes tingimisi vangi mõistetud keskerakondlased ei kavatse riigikogust lahkuda

"Tegemist on selgelt poliitilise protsessiga, me ei näe endal süüd ning seetõttu läheme võitlusega edasi riigikohtusse ega astu tagasi oma ametikohtadelt," ütlesid riigikogu liikmed Priit Toobal ja Lauri Laasi pärast eilset ringkonnakohtu otsust.

Samal teemal

Nimelt jättis Tallinna ringkonnakohus eile muutmata Harju maakohtus mullu 17. oktoobril langetatud Toobali, Laasi ja Keskerakonna süüdimõistva otsuse. Nüüd võivad nad vaidlustada ringkonnakohtu otsuse 30 päeva jooksul riigikohtus.

"Loomulikult ei ole me tänase otsusega rahul ning kaebame selle edasi riigikohtusse," ütlevad Laasi ja Toobal kohtuotsusele kiirelt järgnenud Keskerakonna pressiteates. "Tegemist on selgelt poliitilise protsessiga. Me ei näe endal süüd ning seetõttu läheme võitlusega edasi riigikohtusse ega astu tagasi oma ametikohtadelt."

Keskerakonna pressisekretäri Taavi Puki sõnul kaebab ka erakond kohtuotsuse edasi. "Antud kohtuasja eelduseks oli 2012. aasta jaanuaris toimunud ja ligi 40 kaitsepolitsei ametnikku kaasanud läbiotsimine Keskerakonna büroos, mille põhjuseks toodi ametlikult deklareeritud 500eurone annetus Lõuna-Eesti ettevõtjalt Jüri Luigelt," selgitab Pukk.

"Hiljem lõpetas riigiprokuratuur sellega seonduva kriminaalasja, mistõttu peab Keskerakond kogu prokuratuuri ja kapo tegevust põhjendamatuks ja ebaseaduslikuks."

Süüdistuse järgi kallutasid Toobal ja Laasi 2011. aasta kevadel ja suvel Tallinna linnavolikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni nõunikku Ivor Onksioni koguma salaja andmeid SDE ja selle liikmete kohta. Onksionit kihutati sisenema varjatult sotsiaaldemokraat Hannes Rummi elektronpostkasti ja edastama talle saadetud sõnumite sisu kihutajatele.

Harju maakohus mõistis Toobali ja Laasi süüdi eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobali ka dokumendi võltsimises. Keskerakonna mõistis kohus süüdi selles, et Toobal erakonna peasekretärina võltsis erakonnakassa sissetulekuordereid, võimaldamaks kaasata seadusvastaselt erakonna majandustegevusse teadmata päritolu sularaha.

Ringkonnakohus nõustus maakohtu otsuse resolutsiooniga, kuid lisas otsuse põhiosasse oma põhjendused.

Maakohus mõistis Laasile karistuseks üheksa kuud tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga, Toobalile liitkaristusena üks aasta tingimisi vangistust kolmeaastase katseajaga ja Keskerakonnale rahalise karistuse 10 000 eurot.

Samas kriminaalasjas mõisteti süüdi ka Ivor Onksion, kes aga ei esitanud maakohtu otsuse peale apellatsiooni.

Toobali ja Laasi apellatsioonis esitati muu hulgas taotlus tunnistada põhiseadusega vastuolus olevaks ja kehtetuks ning jätta kohaldamata kaks karistusseadustiku paragrahvi, kuid ringkonnakohus leidis, et need sätted ei ole põhiseadusega vastuolus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee

;