Maailm

Kes nägi MH17 allatulistamist? (42)

Aadu Hiietamm, 1. aprill 2015 07:00
BUKi VEDAMINE: Sellel videokaadril näeb Venemaalt Ida-Ukrainasse toodud liikuvat õhutõrjekompleksi BUK mullu 17. juulil mõni tund enne Malaisia reisilennuki allatulistamist Volvo järel veetaval treileril. Foto: Youtube
Uurijad otsivad video abil Malaisia reisilennuki allatulistamise tunnistajaid

Rahvusvaheline uurijate rühm avaldas video, millel on näha Vene õhutõrjekompleksi BUK vedu Ida-Ukrainas mullu 17. juulil, kui Donbassi kohal sai raketitabamuse lennukompanii Malaysia Airlines reisilennuk Boeing 777-200. Uurijad loodavad leida tunnistajaid, kes nägid BUKi liikumist või raketi väljatulistamist.

Samal teemal

Lennukompanii Malaysia Airlines reisilennuk Boeing 777-200 sai Ida-Ukraina taevas raketitabamuse mullu 17. juulil kell 16.20. Pooleli jäi lend MH17, mis pidi viima inimesed Hollandist Amsterdamist Malaisia pealinna Kuala Lumpurisse. Hukkusid kõik pardal olnud 298 inimest. Enim oli ohvrite seas hollandlasi – 193.

Kohe pärast katastroofi väitsid USA ja Ukraina eriteenistus, et reisilennuki tulistasid Ida-Ukraina taevas alla venemeelsed mässulised, kes tegid seda tõenäoliselt eksikombel, pidades sihtmärki Ukraina sõjaväelennukiks.

Venemaa levitas samal ajal jõuliselt versiooni, et reisilennuki tulistas raketiga alla Ukraina sõjalennuk Su-25. Seda tüüpi sõjalennukite konstruktor Vladimir Babak peab niisugust võimalust vähetõenäoliseks, sest ründelennukil Su-25 napib võimsust 10 000 meetri kõrgusel lendavale reisilennukile lähenemiseks. Babak usub, et reisilennuk hävitati ikkagi maa-õhk-tüüpi raketiga.

Hollandi ekspertide 9. septembril avaldatud esialgse raporti kohaselt tabasid Ida-Ukrainas alla kukkunud Malaisia reisilennukit väljast paljud kiiresti liikunud objektid. Hollandi lennuohutusameti (OVV) esialgne raport ei öelnud otsesõnu, et lend MH17 tulistati alla maa-õhk-tüüpi raketiga, kuid raporti leiud viitavad sellele järeldusele.

Konkreetne süüdlane leidmata

Konkreetne süüdlane on tänaseni leidmata. Alates 17. septembrist jahib süüdlast anonüümse isiku tellimusel ka Saksa eradetektiivibüroo Wifka.

Sama isik lubas, et lennuki allatulistaja leidmiseni viiva info andjale makstakse 30 miljonit dollarit (24 miljonit eurot). Novembris lubas Wifka veel 17 miljonit dollarit (13,7 miljonit eurot) info eest, mis paljastab neid, kes üritavad lennukatastroofi juurdlust segada või takistada.

Praegu tunnistajaid otsival rahvusvahelisel uurimisrühmal, kuhu kuuluvad Austraalia, Hollandi, Belgia, Malaisia ja Ukraina eksperdid, on olemas telefonikõnede salvestised, mis kinnitavad, et mässulised kontrollisid enne ja pärast lennukihukku

BUKi liikumist.

Ligi 12 minutit kestval videol näeb esmalt, kuidas õhutõrjekompleksi BUK veetakse veoauto Volvo treileril. Seejuures toodi BUK Ida-Ukrainasse Venemaalt. Enne lennuki allatulistamist nähti BUKi vähemalt neljas asulas. Pärast lennuki kukkumist salvestatud telefonikõnedel rääkisid mässulised vajadusest BUK kiiresti peita.

Videolt selgub, et 18. juuli varahommikul märgati õhutõrjekompleksi Luganskis, kust see võttis suuna Krasnodonile. Uurimisrühma käsutuses on ka telefonikõne salvestis, kus väidetakse, et BUK lahkus Ukrainast 18. juuli hommikul kell 8.

Mässulised eitavad

"Uurimisrühmal on selge pilt sellest, mis võiks olla lennukatastroofi põhjus," rõhutatakse videol. Samas lisatakse, et need andmed ei ole absoluutsed, ning seetõttu jätkatakse tunnistajate otsinguid. Tunnistajatel palutakse uurimisrühmaga ühendust võtta tasuta telefonidel.

Mässuliste esindaja Andrei Purgin ruttas pärast rahvusvahelise uurimisrühma abipalvet taas eitama, et neil ei ole Malaisia reisilennuki hävitamisega vähimatki seost.

"BUK on süsteem, mis koosneb neljast kuni kaheksast masinast. Selleks, et tabada

10 000 meetri kõrgusel lendavat reisilennukit, on vaja olla kõrgtasemel spetsialist. Meil pole taolist tehnikat ega spetsialiste," ütles Purgin agentuurile Interfax.

Tasub meenutada, et venemeelsed mässulised tegid mullu 17. juuli õhtul pärast Malaisia reisilennuki allakukkumist sotsiaalmeediasse sissekandeid, milles kiitlesid Ukraina sõjalennuki An-26 allatulistamisega õhutõrjekompleksist BUK.

Näiteks hooples isehakanud Donetski rahvavabariigi tollane kaitseminister Igor Strelkov suhtlusvõrgustikus Vkontakte: "Me lasime just praegu Torezi juures alla An-26."

Kõik lennuki allatulistamist kajastanud sissekanded kustutati, kui selgus, et see oli hoopis Malaisia reisilennuk. Pärast seda on mässulised reisilennuki allatulistamist kategoorilises vormis eitanud.

Arvestades, et hiljuti leiti katastroofikohas BUKi raketikilde, siis kogunevad mässuliste pea kohale järjest tumedamad pilved. Samas ei ole välistatud, et mässulistel pole tõepoolest BUKiga otsest sidet, sest see õhutõrjekompleks toodi Ida-Ukrainasse Venemaalt, ning selle kasutajad olid Vene sõjaväelased.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee