Teleblogi

ARVUSTUS: "Elavad surnud" – ricktaatorluse (igav) tagasitulek 

Sander-Ingemar Kasak, 31. märts 2015, 17:15
 YouTube
"Elavate surnute" viies hooaeg on jõudnud lõpule ning on aeg teha sissevaade sellenädalasse episoodi, kuid kohatu ei ole ka retrospektiivne pilguheit varasematele episoodidele. Veelgi tähtsam küsimus on aga: kas hooaja finaalepisood oli nii plahvatuslik, kui oodata oli?

Kuigi mind viimase osa puhul vallanud emotsioonid on küllaltki konkreetselt ühte suunda kallutatud, siis mainin seetõttu spoiler'i-, või pigem mõjutusohu tõttu juba varakult ära – edasine jutt on mõeldud enamasti neile, kes on episoodi juba näinud.

Samal teemal

Mida siis arvata sellenädalasest episoodist? Minu arvates oli tegu suure rasvase pettumusega – kui arvestada üleüldist kvaliteeditaset, mille järgi kogu ülejäänud hooaeg on rühkinud. Võiks isegi öelda, et tegemist oli läbi ja lõhki igava peatükiga "Elavate surnute" saagast. Kui ülejäänud hooaeg suutis tasakaalustada episoodide esinemissageduse, kus oli teemaks intrigeeriv tegelaste arengulugu või siis oli üleüldine süžeekäik muudetud põnevaks ning pingeseisundit tekitavaks, siis seekord ei olnud eriti kumbagi aspekti. Tuleb küll tõdeda, et teatud kohad tekitasid ärevust episoodi lõpus, kuid neist ei piisanud selleks, et seda täielikult päästa.

Seetõttu jäi pärast lõppu kuklasse tuksuma küsimus: milleks oli vaja pikendatud episoodi? Eriti veel, kuna episoodiga ei suudetud ka mitte midagi uut öelda. Läbivateks teemadeks olid taaskord kohanemisvalud tsivilisatsioonis ning selle olemus ja Ricki&Co metsik iseloom ning selle sobivus teiste Alexandria elanikega. Endiselt oli visandatud ka aspekte, mis võiksid olla aineseks diskussioonile, mis arutleb selle üle, kas Rick on antikangelane või mitte, kuid taaskord – ei midagi uut ka selles vallas. Eks see oli endiselt kannustatud mõttest, et milline oleks parim valitsemisvorm Alexandriale – kas autoritaarsusega tugevalt flirtiv ricktaatorlus või avalikel foorumitel põhinev demokraatia.

Üks teema aga oli, mida ei ole sellel hooajal käsitletud – kui mu mälu nüüd mind ei peta. Selleks oli tõdemus, et kõik elu on hinnaline. Kuid sellegipoolest ei ole tegemist millegi uuega, sest minu teada on seda varemates hooaegades pidevalt postuleeritud ning on huvitav olnud vaadata, kuidas Rick&Co selle tõdemusega pidevalt vastuollu lähevad. Pean tõdema, et see oli teema, mis paistis selles episoodis "staarina" silma, kuid kahjuks sai lämmatatud episoodi negatiivse üldaura poolt. Kohe kahju on kirjutada niivõrd hea hooaja finaalepisoodile niivõrd kritiseerivat arvustust, kuid mis teha. Ei suudetud hoida viimase spurdini kvaliteeti.

Olgu, ma siiski pean tõdema, et episoodi viimased kaadrid oli päris muljetavaldavad. Samuti oli päris lõbustav seik, mis sisaldas endas zombisid ning muusikat. See oli tore, seega ma ei kirjelda seda lähemalt, et kõik saaksid sama toredust nautida, kui juhtumisi satutakse seda kirjatükki enne episoodi vaatamist lugema.

Kujutan ette, et paljud ootasid ka plahvatuslikku tutvustust inimnäolisele ohule, mis pidevalt ähvardava "kirvena" Alexandria elanike "pea kohal" seisnud, kuid mida pole varem siiski eriti millekski peetud. Aga ka see jäi olemata. Ehk siis järjekordne pettumust sütitav aspekt... Aga olgu, aitab nüüd vingumisest. Lihtsalt ei olnud hea episood, kuid sellegipoolest ei suutnud see kogu hooaega ära rikkuda ning minu arvates on tegemist siiski tugevaima "Elavate surnute" hooajaga.

Mida aga võib pidada läinud hooaja kõrghetkedeks? Esimese asjana tuleb meelde midagi sellist, mida paljud ootavatki just zombiõudukatelt – võikaid surmastseene, mida võib iseloomustada sõnaga "soolikaporno". Selle ilmekaimateks näideteks on tõenäoliselt seigad, kus Rick&Co rappisid kirikus ära Terminuse kannibalid ning üleeelmise episoodi šokeerivad surmad: Noah ning Aiden. Kuid see hooaeg säras ka mitmete episoodidega, kus jälgiti tegelaste arengulugusid, näiteks nood, kus fookus oli asetatud Darylile ja Carolile. Kindlasti olid hooaja kandvateks huvinumbriteks ka Ricki kujunemine teatud sorti antikangelaseks, aga ka tsiviliseerituse ning metsluse vastandamine.

Hooaja finaalepisood lõppes cliffhanger'i-maiguliselt ning jättis fännid janunema rohkema järele. Kuid lohutuseks on kindlasti asjaolu, et samasse universumisse sukeldumiseks ei pea ootama oktoobrini, vaid võib kätte võtta koomiksid või siis maiustada silmadega suvel teleekraanidele jõudva spin-off'iga "FeartheWalking Dead".

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee