Krimi

Uudist täiendatud kell 15.25! Otsus kaevatakse edasi, Toobal ja Laasi tagasi ei astu!

Toobal ja Laasi jäid süüdi ka ringkonnakohtus (88)

Toimetasid Marge Sillaots ja Kristin Aasma, 31. märts 2015, 13:54
Priit Toobal (paremal) ja Lauri LaasiFoto: Teet Malsroos
Tallinna Ringkonnakohus jättis muutmata Harju Maakohtu mullu oktoobris tehtud süüdimõistva otsuse Priit Toobali, Lauri Laasi ja Eesti Keskerakonna suhtes.

Ringkonnakohus nõustus maakohtu otsuse resolutsiooniga, kuid lisas otsuse põhiosasse oma põhjendused, edastas Tallinna Halduskohtu ja Ringkonnakohtu pressiesindaja Anneli Vilu.

Samal teemal

Toobal ja Laasi kallutasid 2011. aasta kevadel ja suvel mitme kuu jooksul SDE Tallinna linnavolikogu fraktsiooni nõunik Onksioni koguma salaja andmeid SDE ja selle liikmete kohta. Seejuures kihutasid nad Onksioni sisenema varjatult Hannes Rummi elektronpostkasti ja edastama neile postkastis olevate Rummile saadetud sõnumite sisu.

Priit Toobal ja Lauri Laasi tunnistati süüdi eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises. Toobal tunnistati süüdi ka dokumendi võltsimises.

Eesti Keskerakond tunnistati süüdi selles, et Toobal erakonna peasekretäri ning seega juhtivtöötaja ja pädeva isikuna võltsis erakonna kassa sissetuleku ordereid, võimaldamaks seadusevastaselt erakonna majandustegevusse kaasata teadmata päritoluga sularaha.

Maakohus mõistis Laasile karistuseks üheksa kuud vangistust, mis jäeti kolmeaastase tähtajaga tingimisi täitmisele pööramata. Toobalile määrati liitkaristuseks üks aasta vangistust, mis jäeti täitmisele pööramata tingimusel, et Toobal ei pane kolme aasta jooksul toime uut tahtlikku kuritegu. Keskerakonnale mõisteti karistuseks rahaline karistus kümme tuhat eurot.

Samas kriminaalasjas tunnistati süüdi veel ka Onksion, kuid selles osas maakohtu otsusele apellatsiooni ei esitatud.

Apellatsioonis esitati ka taotlus tunnistada põhiseadusega vastuolus olevaks ja kehtetuks ning jätta kohaldamata karistusseadustiku paragrahvi osas, milles see ei sätesta, millised jälitustoimingud on karistusnormi sisustamisel asjassepuutuvad, samuti seadustiku paragrahvi osas, milles on määratlemata teokirjeldus ja teoobjekt.

Kohus ei nõustunud apellantidega ja leidis, et nimetatud sätted ei ole põhiseadusega vastuolus.

Otsuse võib vaidlustada riigikohtus 30 päeva jooksul.

Lauri Laasi ja Priit Toobal kinnitavad Keskerakonna pressiteates, et kaebavad ringkonnakohtu otsuse edasi Riigikohtusse.

"Loomulikult ei ole me tänase otsusega rahul ning kaebame selle edasi Riigikohtusse," ütlesid Laasi ja Toobal. "Tegemist on selgelt poliitilise protsessiga. Me ei näe endal süüd ning seetõttu läheme võitlusega edasi Riigikohtusse ja ei astu tagasi oma ametikohtadelt."

Kohtuotsuse kaebab edasi ka MTÜ Eesti Keskerakond.

Antud kohtuasja eelduseks oli 2012. aasta jaanuaris toimunud ja ligi 40 Kaitsepolitsei ametnikku kaasanud läbiotsimine Eesti Keskerakonna büroos, mille põhjuseks toodi ametlikult deklareeritud 500eurone annetus Lõuna-Eesti ettevõtjalt Jüri Luigelt. Hiljem lõpetas riigiprokuratuur sellega seonduva kriminaalasja, mistõttu peab Keskerakond kogu prokuratuuri ja KAPO tegevust põhjendamatuks ja ebaseaduslikuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee