Eesti uudised

RAHVASAADIKUTE ESIMENE VÄLJAKUTSE: kuidas Toompea lossis orienteeruda (5)

Karoliina Vasli, 31. märts 2015 07:00
TUNNE OMA TÖÖKOHTA: Tavaliselt tehakse Toompea lossis ekskursioone koolilastele, sel korral said selle osaks ka rahvasaadikud. Tea, kas kõik ikka meelde jäi.Foto: Alar Truu
Eile oli riigikogu uue koosseisu avaistung. Värsketele rahvasaadikutele tehti majas isegi tuur, kus näidati põhiline ära: siin on raamatukogu, siin konverentsiruum… Ah jaa – ärgem unustagem ka suitsunurka ja tualetti. Olulised on kõik! 

Esmaspäeva lõuna paiku oli Toompea lossis õhkkond, mis meenutas aktuse-eelset. Kes seisis peegli ees ja kohendas ülikonda, mis sai hommikul korduvalt üle triigitud; kes vaatas ega ometi kleit pole õues poriseks saanud. Valges saalis seisis muheldes endine telemees, sotside nimekirjas riigikokku valitud Tanel Talve. "Täitsa nagu esimene koolipäev. Ma väga loodan, et täna veel märkust ei saa ja vanemaid kooli ei kutsuta," lõõpis ta. Kuigi Talve on ajakirjanikuna ennegi Toompea lossis käinud, tunnistas ta ausalt, et väike võbelus on sees. "Ja kõige tähtsam ruum on mul nüüd kaardistatud – tualett, sest ilma selleta on väga raske," muigas Talve. Valges saalis oli tema kõrval teisigi parlamendi uustulnukaid, teiste hulgas Maire Aunaste, Mihkel Raud, Yoko Alender ja Ants Laaneots. Peaaegu täiskoosseisus olid kohal EKRE mehed, patriootlikud sinised lipsud ees.

Samal teemal

"Ära vastu pead löö!"

Esimesele klassile tehakse tihtipeale koolimajas ringkäik ja parlamendiski on samamoodi. Üks riigikogu töötaja ees, vudisid värsked rahvasaadikud hanereas kitsastes koridorides ja veel kitsamatel käänulistel treppidel. "Ma ei saa enam küll aru, kus me täpselt oleme," poetas üks saadik. Sabas oli ka trobikond ajakirjanikke – julgelt võib hinnata, et nii suurte tiimidega olid meediakanalid viimati väljas valimisööl. "Ära vastu pead löö!" pahandas üks reporter, kui fotograafi statiiv peast kümmekond sentimeetrit eemal mööda vihises.

Veel üks koridor ja olime Vabaerakonna ruumide juures, mis on kohe Keskerakonna kõrval. "Siinpool ei ole mingeid ülekuulamisseadmeid, Keskerakonna sein on sealpool," lõõpis Artur Talvik teemal, et Keskerakond olevat julgeolekuorganite mustas nimekirjas. Pärast valimisi madalat profiili hoidnud Maire Aunaste oli heas tujus ning surus Ain Lutsepa kätt ja kiitis teda näitlejana.

Muide, EKRE sai küll Vabaerakonnast vaid ühe koha vähem, kuid riigikogu pesamuna, wunderkind Jaak Madison (23) ütles, et nende ruum on Vabaerakonna oma kehv vari. "Aga pole viga, nelja aasta pärast saame juba vähemalt kolm korda rohkem kohti (21 – toim), küll siis saame ka suurema toakese," sõnas ta heatujuliselt. Madison kinnitas, et hoolimata vahepealsest natsiskandaalist pole keegi talle viltu vaadanud, ega teekski seda tõenäoliselt avalikult, pigem kiidetakse.

Ekskursioon näitas, et Toompea loss on tõesti keeruline kui labürint. Tasapisi pudenes saadikuid maha – loodetavasti ei eksinud keegi ära. Tanel Talve lõõpis: "Olen rääkinud inimestega, kes on siin 12 aastat töötanud, ikka leiavad naljakaid koridore ja keegi ei tea, kuhu need viivad või mis seal toimub. Ma ei loo illusioone, et panen siin homme kui vana kala ringi." Näiteks Heidy Purga ütles, et tema jaoks sai esimese päevaga selgeks kindel marsruut – sissepääs, Valge saal, istungisaal ja Reformierakonna fraktsiooni ruumid. Ent Purga ei tundnud muret, sest on väga hea karastusega. Töötas ta ju ka ETV hoones, mis on pehmelt öeldes keerukas.

Püsivaid suunaviite ei tule

Erandlikult olid esimesel päeval kõikjal väljas suunaviidad, kuid need kaovad peagi, sest hoone on muinsuskaitse all ning viidad pole seal lubatud. Nendest oli omajagu tüligi. Ühest konverentsisaalist lahkumiseks tuli minna mööda kitsast treppi alla. Kui värskete riigikogulaste rivi sammuma hakkas, põrkus Ants Laaneots korraks vastu plekist silti, mis hakkas võbelema ja lärmi tegema. Kulus kümmekond sekundit ja juba läks teine inimene selle vastu. "Küll on inimestel laiad puusad," torkas üks pressipiltnik.

Õhkkond oli esimesele päevale kohaselt muhe ja saadikud tunnistasid, et mingitest eelnõudest ja muust on veel vara rääkida. Küll aga sai paika riigikogu juhtkond. Riigikogulased valisid oma esimeheks Eiki Nestori (SDE), kelle poolt hääletas 58 saadikut. Samuti esimehe kohale kandideerinud Andres Herkeli poolt hääletas 41 saadikut, üks sedel oli kehtetu. Aseesimeesteks valiti Helir-Valdor Seeder (IRL) ja Jüri Ratas (Keskerakond).

Uus koosseis jätkab täna hommikul kell 10 täiskogu istungiga, kus ametivande annab uus õiguskantsler Ülle Madise.

Räägitakse, et näiteks lauluoskus kandub põlvest põlve, ent nagu nähtub värskest riigikogu koosseisust, on poliitikagi on geenides. Eriti torkab see silma keskerakondlaste hulgas.

Aadu Must ja tema tütar Kadri Simson (Keskerakond)

Edgar Savisaar (haiguse tõttu pole ametivannet andnud, ent pole seetõttu ka saadikuvolitustest loobunud) ja tema poeg Erki Savisaar (Keskerakond)

Mart Helme ja tema poeg Martin Helme (EKRE)

Rein Ratas ja tema poeg Jüri Ratas

(Keskerakond)

Valeri Korb ja tema poeg Mihhail Korb (Keskerakond)

Heimar Lenk ja tema õde Marika Tuus-Laul (Keskerakond)

Kuigi riigikogu hakkas eile taas täistuuridel tööle, on valitsusliit siiani sõlmimata. Sven Mikser, Taavi Rõivas ja Urmas Reinsalu kogunesid eile pressikonverentsil taas ajakirjanike ette, kuid jutt jäi üldsõnaliseks. Rõivas rõhutas, et kuues kõige olulisemas teemas on üldjoontes ühiste arusaamadeni jõutud, ent mis konkreetselt – ta ei öelnud. "Tuleb tööjõumaksukoormuse langetamine, lastetoetuste tõus, viiakse ellu haldusreform ja riigielu uuendused riigireformi nime all. Usume, et saame nelja aasta jooksul Eesti elu paremaks teha," sõnas ta üldsõnaliselt. Samas nentisid kõik kolm parteiliidrit, et läbirääkimised pole lihtsad ning ühisosa kõrval on ka vaidluskohti. Küsimuse peale, millest on parteid oma lubaduste osas loobunud, jäädi siiski tagasihoidlikuks. "Ma ei hakkaks sellel teemal liiga palju spekuleerima. Oma väikese sammu tagasi peame kõik astuma, et kokkulepe oleks võimalik," arutles Rõivas. Mikser märkis, et kui koalitsioonileping on valmis, saavad kõik inimesed seda näha ja valimisprogrammidega kõrvutada. Ka võimalikud katteallikad lubaduste elluviimiseks on paras küsimärk. Küll on teada, et jätkatakse kahjuliku tarbimise maksustamist ennekõike aktsiiside kaudu. Taavi Rõivase kinnitusel ei saa siiski tubaka ja alkoholi hinda liiga üles kruttida, sest muidu hakatakse seda naaberriikidest sisse tooma ja aktsiis jääb ikka riigikassase saamata, rääkimata salaalkoholist.

Koalitsioonileping lubati allkirjastada selle nädala jooksul, ent konkreetsest kuupäevast enam ei räägitud. Ministrikohtade jaotuse proportsioon olevat Rõivase sõnutsi põhimõtteliselt paigas, kuid sellestki räägitakse siis, kui on teada, kes mis portfelli täpselt saab.

Propagandaekspert Agu Uudelepp lausus Vikerraadio saates "Uudis+", et koalitsiooni vaevaline sünd võib tähendada nii sammu edasi kui ka tagasi. "See paistab loomulikult olevat samm tagasi, et mis see siis nüüd on – kogu aeg on suudetud kokku leppida ja nüüd seekord järsku ei suudeta, et mis siis nüüd imelikku on," nentis Uudelepp. Teisalt oleme kommunikatsiooniõppejõu hinnangul astunud sammu edasi: me oleme ühiskonnana täiskasvanumad. "Ja meie erakonnad on ka täiskasvanumad," märkis Uudelepp ja selgitas, et enam ei ole võimukõneluste juures sellist eufoorilist suhtumist, et lähme võimule ja hakkame seal midagi tegema, vaid lepitakse enne kokku, mida seal täpselt tegema hakatakse.

Samal teemal

15.06.2015
ÕHTULEHE VIDEO | Tanel Talve: kuluhüvitiste kasutamine pole patt või kuritegu
13.04.2015
Imre Sooäär: Martin Helme põgenes saalist traditsioonilise perekonna kaitseks loodava ühenduse asutamisdokumendiga
01.04.2015
Ossinovski paneb ministriameti maha ja läheb riigikokku
31.03.2015
FOTOD: Ülle Madise andis riigikogus ametivande