Eesti uudised

KÕIK TOIMUS NII KIIRESTI: Türgis külili paiskunud bussi all hukkus 53aastane eestlanna, 19 sõitjat said vigastada

Käis kõva pauk, siis jäi kõik vaikseks... Kaks naist jäid bussi alla, üks neist hukkus (8)

Katrin Helend-Aaviku, 31. märts 2015, 07:00
RÄNK ÕNNETUS: Türgis kaotas libeduse tõttu juhitavuse ja paiskus külili turismibuss, kus oli 22 eestlast ja kaks lätlast.Foto: milliyet.com.tr
Urve Kaustel on šokis ja mures: telefon hakkab kohe tühjaks saama, aga laadijat ei leia. Urve oli eile Õhtulehega rääkides just haiglast tulnud, hotelli astumas ja veel toibumas pühapäevasest õnnetusest Türgis, kus Eesti turiste vedanud buss ümber lendas. Bussi alla jäänud 53aastane naine sai surma. "Me oleme kõik šokis," ütleb Urve. 

Kõik käis nii kiiresti, kinnitavad bussis olnud eestlased. Inimestel jäi meelde vaid õnnetuse algus, kui buss vibas ja esiotsaga vastu mäeseina sõitis. Oli prahmakas, naised karjusid, paljudel jõudis kogu elu silme eest läbi käia. Ja siis jäi kõik vaikseks. Šokis inimesed püüdsid bussist välja pääseda, juhil voolasid pisarad. Võimalik, et vihmamärjale teele andis mäest langenud muda veel omakorda libedust juurde.

Samal teemal

Õnnetus juhtus küllalt laial hästi märgistatud teel. Videopilt näitab üksikut verist kinga teel, kiirabiautod on juba minema sõitnud, vaid mõni inimene toimetab veel külili vajunud bussi juures.

Korralik asfalt, kuigi kohati paistab, et vihmamärjale teekattele on kandunud muda. Õnnetuskoht on sirgel teelõigul, alles mõnekümne meetri kaugusel paistab kurv vasakule. Buss on paiskunud paremale poole teed, väiksema mäenõlva juurde. Tagaaken on eest lennanud või puruks löödud, ilmselt sealtkaudu on bussi lõksu jäänud inimesed väljapääsu otsinud.

"Kiskus bussi viltu ja esiotsaga vastu kaljut. Siis lendasime vasaku külje peale. Kaks naist jäid bussi alla kinni, üks nii, et ainult labajalad paistsid bussi alt. Arvatavasti tema saigi surma," rääkis Delfile Veiko Oder. "Kole vaatepilt. Mul on neli ribi katki. Ma istusin teisel, paremal pool, kui buss pikali vajus, siis kukkusin alla, käepidemete vastu. Reisin koos abikaasaga, temal oli peapõrutus ja õlapõrutus, ta nii kõvasti viga ei saanud."

Bussi alla jäänud inimestest suudeti vaid üks päästa, kui kohalikud appi tõttasid ja ka möödasõitjad aitasid. 

Õnnetuse põhjustas muda 

"Meil on umbes 120 000 klienti aastas ja iga nädal 40 bussireisi üle kogu Türgi, aga me pole kunagi varem kogenud sellist traagilist õnnetust," ütleb Saksa turistiettevõtte Tom Travel esindaja Maggie Schubert pühapäeval kella nelja paiku sajakonna kilomeetri kaugusel Türgi kuurortlinnast Antalyast juhtunud õnnetuse kohta, milles hukkus 53aastane eestlanna Tiina ja vigastada sai 19 inimest. Bussis oli 22 eestlast, kaks lätlast ja türklasest giid. Bussijuht pääses tervelt, kuid giidil tuleb võib-olla jalg amputeerida.

"Vastavalt viimastele andmetele tundub, et õnnetuse põhjustas muda, mis varises mägedest teele, mispeale buss kaotas libedal juhitavuse," räägib Tom Traveli esindaja ja kinnitab, et praeguse informatsiooni järgi sõitis buss lubatud kiirusega.

Urve Kausteli sugulane Eestis on õnnetusest kuulnud, aga püüab teha vaprat nägu – varsti on endal ees sinnasõit. "Kaks korda järjest ikka avariid ei tule," usub ta siiski ja ei plaani reisi ära jätta.

Schubert ütleb Õhtulehele esmaspäeva keskpäeval, et nende turismifirma töötajad on väga šokeeritud ja tunnevad sügavat kurbust pühapäevase õnnetuse pärast.

"Kuus inimest toodi juba eile haiglast hotelli, täna tuuakse ka kõik ülejäänud, välja arvatud kaks vigastatut, keda tuleb veel ravida," teab Schubert ja lisab, et eestlased õnnetuse tõttu Türgist varem koju ei lenda, vaid sõidavad ära 2. aprillil, nagu algusest peale kavas. Tõenäoliselt tuleb kahele tõsisemalt vigastada saanud inimesele kojusõiduks ka eritransport tellida.

"Seni hoolitsevad nende eest kogu aeg meie Türgi kolleegid," sõnab Schubert, et nende ettevõte teeb praeguses olukorras tihedat koostööd Eesti välisministeeriumiga.

Tema sõnul oli avariibuss päris uus, vast eelmisel aastal tehasest tulnud. Schuberti sõnul olid bussis turvavööd ja kõigil turistidel, kes Kesk-Anatoolia koobaslinnu vaatamas käisid, ka asjakohane reisikindlustus.

Tõsi, Schubert ei oska öelda, kas turvavööd ka kinni olid, sest mõni bussis olnud eestlane ei mäleta üldse mingeid turvavöid, mis ometi selgelt õnnetuskohal tehtud videolt vastu vaatavad.

8 KOMMENTAARI

j
Jaak 31. märts 2015, 10:19
Türgi bussijuhid on uljad või siis olid 10 aastat tagasi kui mina Türgis käisin. Põrutas läbi tiheda liiklusega asula kiirusega 115 km/h. Teisest buss...
(loe edasi)
n
31. märts 2015, 10:15
Niikaua kui kindlustusrahad väljamakstud ja niipalju kui artikleid lehetäiteks vaja.
Loe kõiki (8)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee