RÄNI ALEVIKUST: Kallis BMW varastati Tartu külje all asuvast alevikust.Foto: ALDO LUUD
Arvo Uustalu 28. märts 2015 07:00
22. märtsil teatati politseile, et Tartu külje all Räni alevikus on sisse murtud eramusse, varastatud sealt võtmed ja ärandatud hirmkallis BMW. Sama skeemi järgi varastati auto kuu aega tagasi ka teisel pool Emajõelinna.

Ööl vastu pühapäeva murti sisse Ülenurme vallas Räni küla eramusse. Kaasa võeti rahakott koos dokumentidega. Näpatud autovõtmetega tehti lahti maja hoovi pargitud hall BMW XDrive ja sõideti sellega minema. 2013. aasta auto hinnaks ütles selle omanik Rein (nimi muudetud) 72 000 eurot.

Saatuse iroonia on, et BMW omanik oli lugenud veebruaris toimunud samalaadsest vargusest kümne kilomeetri kaugusel Ihastes ega jätnud seepärast auto võtmeid nähtavale kohale. Pealegi on majal signalisatsioon, seega ei kestnud varaste külaskäik kuigi kaua."Te ei kujuta ette, kui kiiresti varastel asi käib. Minut-kaks – ja nad on läinud," nendib ohver.

Reinu sõnul tuldi majja läbi akna kangi kasutades. Ta lisab, et aken kangutatakse lahti väga vaikselt ja väga kiiresti.

Sarnane käekiri

"Olen kindel, et meie tegemisi jälgiti, võimalik, et isegi nädala jooksul. Tundub küll, et tegu on sama käekirjaga mis Ihastes," ütleb Rein.

"Võtmed ei olnud küll nähtaval kohal, kuid olid peidetud loogilisse kohta. Minu soovitus on, et peitke need ebaloogilisse kohta või veelgi parem, kandke alati endaga taskus kaasas."

21. veebruaril teatati politseile, et Luunja vallas Veibri külas (Ihastes) tungiti terrassiukse kaudu eramusse ja varastati sõiduauto võtmed. Koht asub Räni alevikust vaadates teisel pool Tartut uute eramute rajoonis.

Õhtulehel ei õnnestunud majaomanikuga rääkida, kuid kohapeal teati öelda, et auto vargus jäi lõpule viimata, sest hoovi värav oli lukus ja varastatud võtmekimbus ei olnud selle võtit.

Varastel jätkus niipalju jultumust, et samas külas uuesti ühte eramusse tungida. 26. veebruaril avastati, et Luunja vallas Veibri külas murti terrassiukse kaudu sisse eramajja ning varastati süütevõti ja maja hoovist Volkswagen Passat.

Varaste jultumus on seda suurem, et samal ajal toimunud vargustelaine ajal käidi sees mitmes eramus.

Veebruari lõpus kirjutas Õhtuleht vaprast Vene toy terjerist, kes maja klaasukse kangiga lahti murdnud varastele vastu hakkas ning seetõttu hiljem suri. Seegi vargus oli Ihastes, eramu lähedal, kust Volkswagen Passat varastati.

Piiriülesed pätid?

Ihastes on sama autovõtmete varastamise skeemi varemgi kasutatud. 2014. aasta 5. septembri öösel kella nelja ajal ärandati seal maja eest 2007. aasta beež Mercedes-Benz B170. Vargad murdsid majja sisse, võtsid võtmed ja varastasid auto.

Tartu politseijaoskonna juht Veiko Järva lubab, et Tartu politsei teeb kõik endast oleneva süüdlaste kohtu ette toomiseks.

"Hetkel kuritegudes kahtlustatavaid kinni peetud ei ole, kuid politseil on alust arvata, et nende juhtumite puhul võib tegemist olla piiriülese kuritegevusega. Kinnitan sedagi, et nende juhtumite lahendamise nimel töötavad Tartu politsei parimad varguste uurijad. Kuna uurimine on veel pooleli, ei ole meil etteruttavalt paraku võimalik kinnitada ega ümber lükata seoseid nende varguste ning muude Tartumaa või Lõuna-Eesti kuritegude vahel," nendib ta.

Õhtuleht on mitmel korral kirjutanud rahvusvahelise haardega autovaraste jõukude tabamisest. 2013. aasta sügisel märkis üleeuroopaline liikluspolitseinike võrgustik TISPOL ära Baltikumi politseinike tubli töö Leedu autovaraste tabamisel.