Maailm

Psühholoog: piloot kavandas 150 inimese surmalendu pikalt ette (34)

Aadu Hiietamm, 28. märts 2015 07:00
JOOKSURAJAL: Andreas Lubitzile meeldis jooksmine. Pilt on tehtud 2009. aastal Hamburgis Lufthansa poolmaratonil.Foto: Reuters / Scanpix
Euroopa ja eriti Saksamaa on šokis ning tige. Inimesed ei mõista, kuidas on see võimalik, et Germanwingsi reisilennuki kaaspiloot juhtis reisilennuki sihilikult Lõuna-Prantsusmaal mägedesse ja tappis nii koos endaga 150 inimest.

Psühhiaater Christian Lüdke rääkis ajalehele Bild, et inimestel, kes lähevad nõndanimetatud laiendatud enesetapule, on ühtaegu nii soov surra kui soov tappa. Nad peidavad endas uskumatut agressiivsust ja viha. Nad on depressiivsed, kuid oskavad seda varjata.

Lüdke sõnul peavad laiendatud suitsiidi kavandavad inimesed oma kannatuste põhjustajaks teisi inimesi, oma perekonda ja laiemalt kogu ühiskonda. Just seetõttu võtavad nad õiguse koos endaga palju inimesi surma kaasa võtta.

Psühholoog usub, et sakslane Andreas Lubitz (27) oli teisipäevast surmalendu pikalt ette kavandanud ning selle fantaasias sadu kordi läbi mänginud.

"Otsus end ja veel 149 inimest surma viia ei sündinud afektiseisundis," arvab doktor Lüdke.

Uurijad loodavad surmapiloodi Andreas Lubitzi tegutsemismotiivide kohta selgust saada tema arvutist. Mis veebilehekülgi ta külastas? Millistes foorumites oli ta aktiivne? Kellega vahetas ta meile? Ehk heidavad nende küsimuste vastused valgust katastroofi põhjustele.

Saksa meedia rõhutas eile, et läbiotsimisel leiti Andreas Lubitzi kodust katkirebitud haigusleht, mille kohaselt ei oleks ta teisipäeval tohtinud lennukit juhtidagi. See tähendab, et noor piloot varjas tööandja eest oma haigust.

Ajalehe Bild andmetel oli Andreas Lubitzi 2008. aastal alanud piloodiõpingutes pikem vaheaeg. 2009. aastal diagnoositi tal raske depressioon ja ta sai korduvalt psühhiaatrilist ravi.

Paar tuttavat viitasid, et Andreas Lubitz kannatas läbipõlemise all. Tegemist on kompleksse häirega, mille tunnusteks võivad olla suur väsimus, kurnatus ja kõigesse ümbritsevasse tohutult negatiivne suhtumine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee