Maailm

Pompei raha läks maffiale? (4)

Õhtuleht, 28. märts 2015 07:00
Pompei linna varemed. Foto: Aadu Hiietamm
Lõuna-Itaalias Napoli lähistel vulkaanituhast välja kaevatud iidne Pompei linn on turistide meelispaik. Aastas käib selles vabaõhumuuseumis vähemalt kaks miljonit inimest.

Kuna väljakaevatud linnas toimusid pidevalt varingud, eraldati mõni aasta tagasi restaureerimistöödeks 105 miljonit eurot. Sellest 42 miljonit tuli Euroopa Liidult ning ülejäänud osa katsid omalt poolt Itaalia valitsus ja Campania maakond.

Tänaseks on 47 restaureerimisele võetud objektist valminud vaid kolm. Tähtaeg jookseb selle aasta lõpul umbe. Itaalia kultuuriministri Dario Franceschini sõnul pole muretsemiseks põhjust ja kõik kavandatu saab teoks.

Teist meelt on Itaalia ajakirjandus. Pompei vabaõhumuuseum asub Campania maakonnas, kus tegutseb mõjukas Napoli maffia Camorra.

Mainekas nädalaleht L’Espresso kirjutas hiljuti, et Pompei vabaõhumuuseumile eraldatud abiraha on läinud suures osas firmadele, mis on otseselt või kaudselt seotud maffiaga.

Samuti süüdistab politsei restaureerimishangete eest vastutanud Marcello Fiorit, kelle omal ajal pani ametisse Silvio Berlusconi, kuue miljoni euro omastamises. Uurimise all on ka kultuuriministeeriumi üheksa kõrget ametnikku.

Pompeis avastatud korruptsioonijuhtumid võivad muuta Euroopa Komisjoni suhtumist tulevastesse abiprojektidesse. L’Espresso tsiteerib anonüümseks jääda soovinud allikat, kelle sõnul keeratakse rahakraanid kinni, kui kavandatud restaureerimistöid ei suudeta tähtajaks lõpetada.

Pompei linna hävitas 24. augustil 79 naabruses asuva Vesuuvi vulkaani purse. Väidetavalt oli ilm sel päeval ilus ja päikseline. Pompei tänavatel kihas vilgas elu.

Kui kella 13 paiku maapõuest kõminat kostis, ei uskunud ähvardavat katastroofi veel keegi. Linlased olid maavärinatega harjunud. Viimasest suurest maavärinast oli möödas 17 aastat.

Seekord läks kõik teisiti. Lähedal asuva Vesuuvi kohale kerkis piiniat meenutav suitsupilv, mis tõusis 32 kilomeetri kõrgusele ja varjutas täielikult päikese. Paljud Pompei elanikud otsustasid linnast põgeneda ning hukkusid langevate kivide all. Nimelt langesid Pompeile lisaks tuhale ka suured hõõguvad kivid. Iga tunniga kasvas linnale langenud kuuma tuha kiht ning ulatus järgmiseks hommikuks mitme meetrini. Hinnanguliselt hukkus Pompeis 12 000–15 000 inimest.