Foto: Tiina Kõrtsini
Õhtuleht.ee 27. märts 2015 07:00
Enamik inimesi peab kodu ostmiseks võtma pangalaenu. Kindlasti tuleks aga võrrelda mitme panga pakkumisi.

Sageli piirduvad inimesed pakkumise küsimisega vaid kodupangast, sest nad on elu aeg ühe panga kliendid olnud. Kogenud maakler viib uue korteri ostja kokku pankade laenuhalduritega. Maaklerilt tasub uurida, milline pank korterelamu arendajat rahastab. Tavaliselt pakub just see pank korteriostjatele teistest ka mõnevõrra soodsamat eluasemelaenu.

Mõnel pangal on marginaal väiksem, kuid teisel võib väiksem olla ostjalt nõutav omafinantseering. Tasub uurida, mis kusagil laenu võtmisega veel kaasneb. Kui näiteks nõutakse pangavahetust, tuleks täpsustada, kui palju maksavad muud pangateenused ja kas on piisavalt pangaautomaate.

Igakuise laenumakse suuruse kõrval tuleb jälgida sedagi, kas pangal on õigus intressi tõsta ka siis, kui laenuvõtja ei riku lepingutingimusi.

Arendaja ja ostja suurimaks riskiks on korterelamu asukoht. Kui uhiuus kodu on Kentmanni tänavas, võib korterit edaspidigi osta ja müüa hinnaga 5000 eurot ruutmeetrist. Kui osta aga Astangule, kus vaba maad on palju, võivad ka tuhandeeurose ruutmeetrihinnaga korterid mingil hetkel seisma jääda. Kõige ohtlikumad on ülearendatud ja üsna madala hinnatasemega piirkonnad, kuhu inimesed massiliselt kortereid ei osta.

Millal tekib kohustus?

Kui pank annab raha sissemakseks, on ostja võtnud endale kohustuse uus korter pakkumishinnaga ära osta ka siis, kui maja valmimise ajaks on selle korterite hinnad langenud. Nii on alles müüki tulnud ja ehitatava korteri ostmisel risk kaotada, kui hinnad langevad, aga tõusva turu tingimustes saab ostja sellest ka võita.

Miks aga osta uus korter nii-öelda paberilt? Vastus on lihtne: see tagab parima korruse, parima vaate – just teie soovidele vastava korteri. Mida edasi, seda väiksemaks jääb valikuvõimalus ja võib juhtuda, et ajaks, kui maja valmis saab ja te otsusele jõuate, on keegi teine teile meeldinud korteri juba ära ostnud. (Allikas: Arco Vara)