Eesti uudised

Toompeal nagu Läti seimis – kas riigikogu alustabki 100 liikmega? (2)

Juhan Haravee, 27. märts 2015 07:00
Savisaar esialgu ametivannet anda ei saa, ega ka saadikukohast loobuda.

Järgmisel nädalal ametisse astuv riigikogu ei saa tõenäoliselt alustada täiskoosseisus, kuigi saadikuvolitused sai 101 saadikut, nagu põhiseadus nõuab. Edgar Savisaare raske haigus takistab teda ametivannet andmast, aga ka saadikuvolitustest loobumast.

Samal teemal

Selle nädala esmaspäeval kuulutas valimiskomisjon välja 2015. aasta riigikogu valimiste tulemused. Vastavalt seadusele peab nüüd president 10 päeva jooksul kokku kutsuma vastvalitud riigikogu 13. koosseisu esimese istungi. Ootamatult raskelt haigestunud Edgar Savisaart aga riigikogu avaistungil näha ei saa.

Valimistel rekordtulemuse teinud Savisaare puudumise tõttu kannatab kindlasti parlamendi avaistungi pidulikkus, kuid riigikogu 13. koosseis ei jää teeneka poliitiku tervist tabanud tagasilöögi tõttu sisse õnnistamata ja valituks osutunud rahvaesindajatelt ametivandeid võtmata.

Neil, kes oma hääle Savisaarele andsid, pole esialgu veel põhjust muretseda. Vastavalt sel nädalal kehtima hakanud riigikogu liikme staatuse seaduse viimasele redaktsioonile loetakse riigikogu liikme volituste alguseks valimistulemuste väljakuulutamise päev. Savisaar võib olla kas või ülikriitilises seisundis, kuid tema saadikuvolitustes pole võimalik kahelda.

Vastavalt seadusele võib riigikogu juhatus peatada riigikogu liikme volitused tema avalduse alusel alla kolmeaastase lapse kasvatamiseks või seoses ajutise töövõimetusega. Jättes kõrvale esimese võimaluse, on ilmne, et ka ajutise töövõimetuse avaldus ei tule, vähemalt esialgu, kõne alla – seda pole kellelegi esitada, sest riigikogu juhatus on veel valimata.

Riigikogu liige võib tagasi astuda omal algatusel ning seda võib ta teha ka enne ametivande andmist. Kui riigikokku valitud saadikul pole võimalik asuda oma ülesandeid täitma, võib ta esitada enne esimest istungipäeva valimiskomisjonile tagasiastumisavalduse. Seda pole Savisaar seni teinud.

Esmaspäeval kogunev Keskerakonna juhatus kavatseb ilma raskelt haige erakonnajuhita nõu pidada, kuidas riigikogus edasi tegutseda. Erakonna aseesimees Kadri Simson on öelnud, et Savisaare erakonnakaaslased kavatsevad ära oodata oma juhi paranemise, et ta saaks siis ise valida, kas jätkata linnapeana või riigikogus.

Simsoni sõnul soovitakse selles suhtes ära kuulata ka Keskerakonna liikmete arvamus, mille väljaselgitamiseks on plaani võetud kokku kutsuda erakonna volikogu.

Kui kaua peavad võimalikud tulevased fraktsioonikaaslased Savisaart ootama, ei tea täpselt keegi. Riigikogu saalis tühjaks jääv tool aga tekitab põhjendatud küsimusi – kas ei ole tegemist riigireformi esimese sammuga, millega kavatsetakse juba hakata vähendama meie 101-liikmelist parlamenti?

Riigikogu töö- ja kodukorraseaduse kommentaarides on antud soovitus, et riigikogu liikme staatuse seadust tuleks täiendada ja sätestada tähtaeg, mille möödumisel loetakse riigikogu liige ametivande andmisest keeldunuks. Seejuures soovitavad autorid arvesse võtta, et ametivande mitteandmiseks võivad olla mõjuvad põhjused (force majeure).

"Kommentaar on autori seisukoht, mis ei väljenda riigikogu kui institutsiooni seisukohta," ütleb riigikogu kommunikatsioonijuht Urmas Seaver.

"Need kommentaarid pole seadusandjale kuidagi siduvad. Kehtivas riigikogu liikme staatuse seaduses ei ole sätestatud tähtaega, mille möödumisel loetakse riigikogu liige ametivande andmisest keeldunuks."

Üks olevat siiski kindel: riigikogu palgale võetakse saadik alles pärast ametivande andmist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee