Maailm

Bergdahl läheb sõjakohtu alla 

Õhtuleht.ee, 27. märts 2015 07:00
USA seersant Bowe Bergdahl.Foto: Reuters / Scanpix
USA seersant Bowe Bergdahl oli ligi viis aastat Afganistanis Talibani käes vangis. Mullu kevadel vahetati ta välja viie Guant?namo vanglas hoitud Talibani liikme vastu ja USA president Barack Obama esitles vahetuskaupa kui suurt edu.

Endised teenistuskaaslased peavad Bergdahli desertööriks, kes läks vabatahtlikult vaenlase poole üle. "Ma olin siis vihane ja olen seda ka praegu," ütles Bergdahliga samas üksuses teeninud Matt Vierkant.

"Ta (Bergdahl) on desertöör!" rõhutas Vierkant ja kinnitas, et Bergdahli otsingutel Paktika provintsis sai surma kuus USA sõdurit, et nende elud on kaudselt tema hingel.

Samal teemal

Seetõttu tuleks Bowe Bergdahl anda kohtu alla.

USA armee andiski kolmapäeval Fort Braggis teada, et Bowe Bergdahlil tuleb astuda sõjakohtu ette. Süüdimõistmisel ähvardab teda eluaegne vanglakaristus, vahendab Spiegel Online.

Laiem avalikkus sai USA seersandi Bowe Bergdahli vangilangemisest teada 2010. aasta aprillis. Islamiliikumine Taliban avaldas video, mis näitas 30. juunil 2009 Afganistanis vangi võetud USA seersanti. Taas tõusis Bergdahli saatus tähelepanu alla mullu veebruaris, kui päevaleht Washington Post kirjutas, et USA valitsus teeb jõupingutusi Talibaniga kõneluste jätkamiseks eesmärgiga vahetada Bergdahl mõne Guant?namo vangilaagris kinnipeetava vastu. Ajalehe andmetel nägi Washingtoni plaan ette vahetada Bergdahl viie Guant?namost Katari saadetava Talibani liikme vastu.

31. mail selgus, et nii ka läks. USA president Barack Obama kutsus Valgesse Majja Bowe Bergdahli ema ja isa ning tuli koos nendega ajakirjanike ette, et teatada 28aastase Bowe Bergdahli vabanemisest. Obama sõnul õnnestus sõjaväelase vabastamine tänu Katari emiiri vahendusele. Pärast vahetusoperatsiooni on nii Valge Maja kui ka Taliban püüdnud vahetuskaupa näidata oma suure eduna.

Talibani puhul see ilmselt nii ka on, sest vanglast pääsenud viis meest olid kõik Talibani võimuloleku ajal kõrged mõjuvõimsad ametiisikud. Telekanali Fox News andmetel on neist tänaseks kolm taas kontaktis terroriorganisatsioonidega.

Valge Maja puhul kipub mullu kevadel välja reklaamitud võit muutuma värskete uudiste valguses kaotuseks, mis paneb presidendi kahetsema. Opositsioon heidab presidendile ette ka seaduserikkumist, sest Bergdahli vabastamisest ei teavitatud USA Kongressi 30 päeva ette.

Samal teemal

16.09.2017
TALIBANI VANG: Trump tahab hukata, sõjavägi ei tea, mida sõduriga peale hakata
06.05.2014
Karm tõde: kuus sõdurit kaotas Bowe Bergdahli otsingutel elu
04.05.2014
TALIBANI PALJASTUS: avaldati video, kus Taliban annab USA sõdurist pantvangi välja
02.05.2014
Taliban vabastas USA sõduri