Eesti uudised

Koalitsioonikõnelustel arutati välispoliitika, transpordi, tervishoiu ja eestluse teemadel (2)

Toimetas Piret Pappel, 26. märts 2015 18:47
Läbirääkimised 24. märtsil Foto: LAURA OKS
Täna jätkusid Stenbocki majas Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu vahel koalitsioonikõnelused välispoliitika ning Euroopa Liidu eesistumise, tervishoiu, taristu kaasajastamise ja transpordisüsteemi ning eestluse teemadel. Erakondade esimeeste tasandil oli peateemaks kodakondsus- ja lõimumispoliitika.

Eesti rahvuslike huvide tõhus kaitsmine ja edendamine rahvusvahelisel areenil, meie riigi ja kodanike julgeoleku tagamine, Eesti tuntuse suurendamine maailmas, meie ettevõtjatele paremate võimaluste loomine – nendes põhimõtetest jääb Eesti oma välispoliitikas lähtuma ka tulevikus. Oluliseks peetakse ka liitlassuhete hoidmist kõigi NATO ja Euroopa Liidu liikmesriikidega.

Samal teemal

Omaette eesmärgina kavatsetakse Eesti reformikogemustega toetada Euroopa Liidu partnereid - Ukrainat, Gruusiat, Moldovat. Meie roll on kindlasti hoida jätkuvalt terava rahvusvahelise tähelepanu all Euroopa Liidu idapartnerluse sihtriikide territoriaalse terviklikkuse põhimõtte rikkumisi.

Järgmise nelja aasta sisse jääb Eesti jaoks rahvusvahelisel tasandil väga oluline väljakutse - Euroopa Liidu eesistumise läbiviimine. Välispoliitika töörühmas otsustati, et see tuleb nii korralduslikult kui sisuliselt hästi ette valmistada ja läbi viia.

Võimalike prioriteetidena arutatakse praegu Euroopa Liidu ühtse digitaalse turu arendamist ja energiajulgeoleku jaoks olulist Energialiidu loomist. Samamoodi on Eesti üks prioriteete ühtne välispoliitika ja idapartnerluspoliitika tugevdamine.

Tervishoiu töörühmas otsustati, et uus koalitsioon võimaldab vanadus- ja töövõimetuspensionäridel kasutada kolme aasta jooksul proteesihüvitist ka hambaraviteenuseks. Laiendatakse tõenduspõhiseid sõeluuringuid vähi varajaseks avastamiseks ja meeste terviseriskide ennetusele suunatud programme, sealhulgas soole- ja eesnäärmevähi ennetuseks.

Suurendatakse perearstide ja pereõdede rolli, sh retsepti väljakirjutamisel ning vastutust riskirühmade ja krooniliste haigete regulaarsel jälgimisel ning nende ravi korraldamisel. Lisaks on ühiseks eesmärgiks e-tervisesüsteemide pidev täiendamine, et see muutuks veelgi patsiendisõbralikumaks.

Transpordi ja taristu töögrupis otsustati, et uus koalitsioon toetab Rail Balticu rajamist, mis ühendab Eesti Kesk-Euroopaga ja teenindab nii kaubavedusid kui ka reisijaid, laiendab Tallinna Lennujaama lennuliiklusala, mis parandab lennuliikluse ohutust ja vähendab keskkonnamõjusid, toetab Ülemiste mitmeliigilise transpordikeskuse rajamist, mis ühendaks lennu-, trammi-, bussi- ja raudteeliikluse ning ühtlasi ühendaks Rail Balticu terminali lennujaamaga.

Lisaks on otsustatud parandada raudteetaristu läbilaskevõimet. Selleks plaanitakse rekonstrueerida taristut ja tõsta reisirongide piirkiirusi Tallinn-Rapla, Tallinn-Keila-Paldiski, Tapa-Tartu ja Tapa-Narva raudteel.

Ka on plaanis soodustada intelligentseid transpordisüsteeme, mis aitavad erinevaid liikumisviise paremini ühendada ja muuta transporti kasutajasõbralikumaks ja efektiivsemaks.

Eestluse töörühmas kinnitati, et eesti keele püsimine ja areng on põhiseaduslik väärtus. Loodav koalitsioon lubab toetada tegevusi, mis aitavad kaasa eesti keele väärtustamisele ja populariseerimisele nii kodu- kui ka välismaal.

Lisaks lubatakse väärtustada Eesti ajalugu puudutavat siseriiklikku ja rahvusvahelist teavitustööd, kaasates selleks kolmanda sektori mäluasutusi.

Homme jätkuvad kõnelused läbirääkimiste delegatsioonide vahel ning koguneb energeetika töörühm, kuid teised töörühmad on oma töö lõpetanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee