Eesti uudised

PRIA: põllumajandusettevõtjad taotlevad investeeringutoetusteks 91 miljonit eurot (3)

Toimetas Piret Pappel, 26. märts 2015, 16:28
KartulivõttFoto: ALDO LUUD
736 põllumajandusettevõtjat soovivad teha 233 miljoni euro eest investeeringuid ning taotlevad selleks PRIA vahendusel ligi 91 miljonit eurot toetust.

Põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetus on Eesti maaelu arengukava 2014–2020 meetme 4 „Investeeringud materiaalsesse varasse" tegevuse alaliik. Toetust said taotleda äriühingud ja FIEd, kelle põllumajanduslik müügitulu on olnud suurem kui 14 000 eurot aastas. Toetuse maksimaalne suurus taotleja kohta sõltub planeeritud tegevustest, kokku võib taotleja programmperioodi jooksul saada kuni 500 000 eurot.

Esimene taotlusvoor toimus 27. veebruarist 12. märtsini. „Tulemused on PRIA jaoks üllatavad, sest varasemalt on tootjad ja nende organisatsioonid kahelnud, kas keeruliste majandustingimuste tõttu üldse investeeringuid ette võetakse ja toetust taotlema tullakse," tõdes peadirektori asetäitja Jaanus Hämmal.

„Suur huvi investeeringutoetuse vastu näitab siiski, et ettevõtjad mõtlevad ka rasketel aegadel tootmise intensiivistamisele ja kaasajastamisele. Planeeritud investeeringute suur maht ja toetusteks taotletud summa näitab selget soovi tootmisega jätkata."

Praeguseks kinnitatud eelarve kohaselt on selle taotlusvooru toetusi võimalik määrata 27 mln euro ulatuses. Detsembrikuusse on planeeritud veel üks sama meetme taotlusvoor, mille eelarve on 30 miljonit eurot.

Toetust saab kasutada põllumajandusliku otstarbega ehitiste ja rajatiste jaoks, sinna paiksete seadmete soetamiseks ja paigaldamiseks; investeeringuteks bioenergia tootmisse; marja- ja puuviljaistandike rajamiseks, mesinduse ja seenekasvatuse inventari soetamiseks.

Määruses sätestatud tingimustel saab toetust ka liikuva põllumajandustehnika soetamiseks ning mahepõllumajandustootja puhul on toetatav kasutatud tehnika soetamine.

Kõige rohkem küsitakse toetust mobiilse masina või seadme ostuks (675 juhul summas 25,4 miljonit eurot, sellest 5,4 miljonit eurot 168 traktori jaoks).  

55 taotlejat soovivad loomakasvatushooneid ehitada, 47 neid rekonstrueerida. 67 taotlejat kavandavad ehitada sõnnikuhoidla, 33 muu tootmishoone, 29 ettevõtjat tahavad ehitada silo- või söödahoidla, 27 osta istikuid marja- ja puuviljaaedadesse jne.

Taotlusi laekus kõikidest maakondadest, kõige arvukamalt Tartumaal asuvate objektide jaoks (90 taotlust summas 13 miljonit eurot). Kõige vähem taotlusi esitati Hiiumaal (8, summas 0,2 miljonit eurot).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee