Maailm

VABASTAGE NADIJA SAVTŠENKO! Moskva vanglas viibiv ukrainlanna võib surra (9)

Aadu Hiietamm, 25. märts 2015, 07:00
EELUURIMISE ALL: Nadija Savtšenko (33). Foto: Reuters / Scanpix
Lihtsast helikopteripiloodist Nadija Savtšenkost on saanud üheksa kuu jooksul Ukraina iseseisvuse eest peetava võitluse sümbol. Vapper naine peab praegu Moskvas Matrosskaja Tišina vanglas näljastreiki. 

Venemaa juurdluskomitee süüdistab puhkuse ajal vabatahtlikuna rindel viibinud Nadia Savtšenkot Venemaa ajakirjanike Igor Korneljuki ning Anton Vološini tapmisele kaasaaitamises Luganskis mullu 17. juunil ning hilisemas Venemaa piiri ebaseaduslikus ületamises. Süüdistuse järgi oli Savtšenko ajakirjanikud tapnud miinipildujatule suunaja.

Samal teemal

"Nadija Savtšenko vabastatakse väga kiiresti," ütles pärast 11.–12. veebruaril Minskis toimunud nelikkohtumist Ukraina president Petro Porošenko. Kaks päeva varem oli Basmannõi kohus Moskvas pikendanud Savtšenko vahi all hoidmist 13. maini. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles pärast Petro Porošenko avaldust, et Vladimir Putin ei andnud Minskis lubadust Savtšenko vabastada ning tema saatuse otsustab kohus.

Kohtumenetluse käigus ei ole Nadija Savtšenko end süüdi tunnistanud. Erakond Batkivštšõna (Isamaa) pani Savtšenko oktoobris toimunud Ukraina parlamendivalimistel valimisnimekirja esinumbriks ning ta valiti Ukraina ülemraada liikmeks. Ülemraadas nimetati Savtšenko veel Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Ukraina delegatsiooni liikmeks.

13. detsembril alustas Nadija Savtšenko näljastreiki, mille katkestas vahepeal kümneks päevaks – 5.–15. märtsini.

"16. märtsist jätkan ma nälja-streiki kuni oma tagasipöördumiseni Ukrainasse või kuni minu viimase elupäevani Venemaal! Kuni lõpuni!" seisis Savtšenko pöördumises, mida levitas tema advokaat Mark Feigin.

Ajalehe Bild andmetel on Nadija Savtšenko kaotanud kaalust 28 kilogrammi ja kaalub praegu 50 kilogrammi ning tema neerud ja maks ei funktsioneeri enam korralikult. Venemaa föderaalse täitevameti eilsel teate järgi ei olevat asi nii hull ning praegu vanglahaiglas viibiv naine kaalub 56,4 kilogrammi.

Nadija Savtšenko 76aastane ema on Maria Savtšenko on tütre saatuse pärast väga mures. Ta on tütart vangistuse ajal näinud vaid kaks korda. Ema on veendunud, et tema tütar on süütu kannataja. Maria on kirja teel abi palunud Saksamaa liidukantslerilt Angela Merkelilt. 20. märtsil saatis ta kirja ka Venemaa presidendile Vladimir Putinile. Maria saab 29. märtsil 77aastaseks ja ta soovib, et tütar tuleks selleks päevaks koju.

Esmaspäeval saabus Maria koos noorema tütre Veraga Berliini, kus kohtus Saksa poliitikutega. Vera pakkus Kremlile saadetud kirjas välja, et läheb ise õe asemel vanglasse. Saadud vastuses seisis, et Kreml ei ole turismibüroo, mis tegeleb inimeste vahetamisega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee