Maailm

Alpides hukkus Saksa reisilennuki katastroofis 150 inimest (2)

Aadu Hiietamm, 25. märts 2015 07:00
LEIN: Murest murtud omaksed eile Barcelona lennujaamas.Foto: Reuters / Scanpix
Euroopa lennuliiklust tabas eile viimaste aastate suurim tragöödia. Prantsuse Alpides kukkus alla Saksa lennukompanii Lufthansa tütarfirma Germanwings reisilennuk Airbus A320, mille pardal oli 144 reisijat ja kuus meekonnaliiget. 

Germanwingsi lend 4U 9525 startis Barcelona lennuväljalt Kesk-Euroopa aja järgi kella 10 paiku ehk 25 minutit planeeritust hiljem. Airbus A320 võttis suuna Düsseldorfi lennuväljale, kuhu seda oodati kell 11.55. Paraku sihtkohta lennuk ei jõudnud, vaid kukkus umbes kolmveerand tundi kestnud lennu järel alla Prantsuse Alpides, sadakond kilomeetrit Nice’ist loodes. 

Samal teemal

Hädasignaali ei antud 

Lennuk oli pärast starti jõudnud ligi 12 kilomeetri kõrgusele ning tuli sellelt kõrguselt alla keskmiselt kilomeeter minutis, mis on spetsialistide sõnul võrreldav maandumisel toimuva kõrguse vähenemisega. Kui algselt väideti, et vahetult enne allakukkumist saatis piloot välja ka hädasignaali, siis hiljem seda ei kinnitatud.

Ajaleht Le Figaro tsiteeris meest, kes märkas lennukit vahetult enne selle allakukkumist. "Ma ei näinud lennukit kaua, vaid kaks-kolm sekundit. Lennuk lendas väga madalal, oli vaid 1500-2000 meetri kõrgusel. Mõtlesin veel, nii see lennuk küll üle mägede ei jõua ja siis kuulsin tugevat müra," rääkis Sébastien Giroud.

Tegemist on esimese reisilennukikatastroofiga Prantsusmaal pärast ülehelikiirusega reisilennuki Concorde allakukkumist 25. juulil 2000 veidi pärast starti Pariisi lennuväljalt. Tookord hukkus 113 inimest, kellest 97 olid sakslased.

Prantsuse president Fran?ois Hollande teatas kaks tundi pärast katastroofi, et ellujääjaid ei ole. Presidendi sõnul on hukkunute seas palju sakslasi. Täpsemalt 67, kinnitas hiljem Germanwings. Lennukis oli ka üks Saksa kooliklass (16 õpilast ja kaks õpetajat) Halternist.

Hispaania valitsus teatas samal ajal, et lennuki pardal oli 45 hispaanlast. Pariisi visiidile saabunud Hispaania kuningas ütles, et sakslaste ja hispaanlaste kõrval on ohvrite seas ka mõni türklane.

Lennuk oli vana

Prantsuse siseministeeriumi teatel avastati lennukirusud Barcelonnette’i lähistel umbes 2000 meetri kõrgusel mägedes kaljuses piirkonnas. Katastroofikohta pääseb vaid helikopteriga või jalgsi. Seejuures võtab jalgsiminek kaks kuni kolm tundi.

Õnnetuslennuk tarniti 6. veebruaril 1991 lennukompaniile Lufthansa ja oli seega üle 24 aasta vana. Prantsuse lennujuhid jätsid eilse katastroofiga seoses ära kolmepäevase streigi, mis pidi hakkama täna.

Lufthansa šeff Carsten Spohr ütles, et lennukatastroofi põhjused vajavad selgitamist. Ta avaldas ühtasi sügavat kaastunnet lennuki reisijate ja meeskonnaliikmete omastele ja sõpradele. "Lufthansa jaoks on tegemist musta päevaga," lisas Spohr.

Mõni ekspert spekuleeris eile võimalusega, et jäätunud sensorid võisid anda pardaarvutile valeinformatsiooni ning põhjustada sellega ka katastroofi.

Pärast katastroofiteadet langes Lufthansa aktsia hind 5,4%.

Samal teemal

07.02.2016
Itaalia piloot ähvardas 200 reisijat alla kukutada, kui naine ta maha jätab
01.03.2015
Kas Germanwingsi surmalennuki pardal filmitud video on ehtne?
27.02.2015
Surmalennuki piloot Lubitz oli õnnetuse päeval haiguslehel, kuid varjas seda
27.02.2015
Šokk: 28aastane kaaspiloot viis 150 inimest sihilikult surma