Eesti uudised

IT-spetsialisti süüdistatakse siseministri arvutikonto blokeerimises (31)

Teet Teder, 24. märts 2015 07:00
ARVUTINOHIK KOHTU ALL: Kohtuistung Mart Pirita üle muutus eile kohati kahe arvutispetsialisti omavaheliseks vestluseks keerulises tehnilises keeles, millest keegi teine kohtusaalis tõenäoliselt aru ei saanud.Foto: Laura Oks
Eile oli kohtuistung endise IT-spetsialisti Mart Pirita üle. Süüdistuse kohaselt lukustas ta küberrünnakuga vahetult enne PPA peadirektori Vaheri meilikastid.

Endine siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) IT-spetsialist Mart Pirita blokeeris riigiprokuratuuri süüdistuse kohaselt ilma seadusliku aluse ja volituseta 2014. aasta augustis ministeeriumi töötajate kaugligipääsuportaalides 14 kasutaja kasutajatunnused ning nad ei pääsenud isegi oma e-kirju lugema.

Sellist massiivset rünnakut ei ole varem olnud. Mart Pirita tegi seda suures vihas enda vallandamise pärast.

Kohtus ta end süüdi ei tunnistanud.

Kohus kuulas ära märkimisväärse hulga tõendeid. Pirita kaitsja esitas siseministri antud aukirju, soovituskirja, töölepingu muutmise, kus öeldi, et hea töö eest tõsteti mehe palka. Pirita lasti küll lahti, aga motiiv selle eest ministeeriumile kätte maksta puudub, sest talle maksti kopsakas hüvitis 5000 eurot. "Tööleping lõpetati ilma konfliktideta," räägib kaitsja.

Hoopis vastupidi – Pirita oli oma hea tööga kolleegidele pinnuks silmas. "SMIT soovis ebamugavast töötajast lahti saada," leiab kaitsja.

Samal teemal

Viperus polnud ajutine

Prokurör väitis, et rünnak toimus läbi TOR-võrgu, mis võimaldab kasutada internetti anonüümselt ehk peita oma jäljed. Eile tunnistajana esinenud SMITi infoturbe osakonna juhataja Tiit Hallas kirjeldas kohtule, et sellist võrku kasutavad suurel hulgal lapsporno ja pahavara levitajad. Rünnaku ajal logis sellisesse võrku IP aadress, mis kuulub osaühingule E-Positive.ee. See firma kuulub Mart Piritale.

Tiit Hallas oli esimene, kes 17. augusti südaööl enam tööd teha ei saanud, sest tema konto oli blokeeritud. "Eeldasin, et viperus on ajutine, aga kui ma ei saanud sisse ka hommikul, kuulsin, et probleeme on ka teistel. Kahtlustasime rünnakut."

Oli pühapäev. Kontod suudeti avada juba esmaspäeva hommikuks, aga kuna valmistuti Obama visiidiks, vallandus tõsine paanika. Juhtkonna kommunikatsioon oli halvatud rohkem kui ööpäev, seletas Hallas. "Minu esimene hirm oli, et keegi üritab pääseda ligi postkasti sisule, et näha Obama visiiti puudutavat."

Kuigi TOR võrk lubab kasutajale anonüümsust, selgitas Hallas kohtule, et arvutite hulk, mis on TOR võrgus, on teada. Kes seal mida teeb, jääb saladuseks.

Igast tegevusest, mida inimene arvutis teeb, jääb jälg maha. Aga neid on võimalik muuta. "Neid saab töödelda, vahelt mõni logirida ära kustutada. Seal võib olla midagi puudu, midagi teistmoodi. Oma arvutis on võimalik kõike muuta," räägib Hallas.

Samas jääb jälgi ka mujale. Samasugust logi peavad internetiteenuse pakkujad ja ka SMIT. Neid logisid eile kohtus kõrvutatigi.

Vihjed läbi lillede

Süüdistuse ümberlükkamiseks esitas Pirita kohtule umbes 20 sentimeetri kõrguse paberivirna keeruliste, ainult IT töötajatele arusaadava tekstiga. Et tegu oli ingliskeelse materjaliga, kaalus kohus, kas lasta seda üldse esitada. Samas on arvutikeel inglise keel.

Pirita esitatud paberipatakast võttis süüalune järjest pabereid tema enda arvuti logi kohta ja esitas Hallasele küsimusi. "Mis kell TOR käivitati?" uurib ta Hallaselt, kes spetsialistina logis järge ajab ja ütleb siis, et ei saa sellele vastata.

Pirita püüab jõuda selleni, et rünnak ja ta tema TOR võrgu kasutamine toimusid eri ajal. "Siin on ajanihe," leiab aga Hallas.

"Ma väidan, et selle arvuti kellaaega ei ole mõtet öelda, see muutub kogu aeg," leiab Hallas, sest Pirita koduarvutis on kell ja kuupäev muutunud lühikese aja jooksul kolm korda.

Hallas vastas Pirita esitatud küsimustele pikemalt kui pidanuks ja põhjendas seda kohtunikule: "ei taha, et demagoogiaga üritatakse segadusse ajada."

Kui Hallas ütles, et tema Piritat otse ähvardamas ei ole kuulnud: "Mart ütles asju vihjamisi. Ta andis mõista läbi lillede, et teeb tagasi," siis prokuröri teine tunnistaja Ingrid Mesilane, Pirita endine töökaaslane SMITis, oli üks, keda Pirita ähvardas.

"Ta kirjutas mulle 6. augustil, et kui tema kuuleb linna pealt igasugu soga, siis tema peab teatud isikute suhtes võtma tarvitusele vastumeetmed," tunnistas ta kohtus.

"Soga" all peab Pirita ilmselt silmas oma vallandamiskäskkirja, mida ta kohtus nimetab laimudokumentideks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee