Eesti uudised

E-valimistest saab eksportkaup (11)

Andres Tohver, 24. märts 2015 07:00
VÄÄRT NÕU: «Elektrooniline hääletamine ei ole karbitoode, kus ühes riigis toimivat lahendust on võimalik teises riigis üks-ühele kopeerida,» märgib Cybernetica ASi juht Oliver Väärtnõu.Foto: Cybernetica AS
Eestis neliteist aastat arendatud e-hääletamise süsteemi pakutakse müügiks Põhja-Euroopas, aga ka Kaukaasias ja Ladina-Ameerikas.

"Elektrooniline hääletamine ei ole karbitoode, kus ühes riigis toimivat lahendust on võimalik teises riigis üks-ühele kopeerida," räägib Oliver Väärtnõu, kes on eelmisest aastast Cybernetica ASi juhatuse esimees.

Interneti teel hääletamine on kasutusel näiteks ka Kanadas, Prantsusmaal ja Šveitsis. "Eesti tugevuseks ja eripäraks on toimiv ID-kaardi infrastruktuur ja digitaalallkirja kasutamine, valdavas enamuses teistes riikides on valijate elektrooniline tuvastamine lahendamata probleem," seletab Väärtnõu.

2009. aastal osales Cybernetica AS Norra riigihankel, mille üheks komponendiks oli e-hääletamise süsteemi väljatöötamine. "Võib öelda, et lõpuks kasutusele võetud süsteem tugines suurel määral meie ideedele, kuid kahjuks ei õnnestunud toona hanget võita," meenutab Väärtnõu.

2014. aastal pandi alus Cybernetica ASi ja elektrooniliste valimistehnoloogiatega tegeleva ettevõtte Smartmatic koostööle. Selle koostöö raames töötatakse välja e-hääletamise tehniline platvorm, mida on võimalik kohandada tööks eri keskkondades.

"Teadaolevalt on töögrupid uurimas e-hääletamise rakendamise võimalusi Soomes, Rootsis, Leedus, Tšiilis, Moldovas, Gruusias ja teisteski riikides," ütleb Väärtnõu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee