Eesti uudised

Ida-Virumaa aktivist Andres Valme läks Venemaal kaduma (13)

Arvo Uustalu, 24. märts 2015 07:00
KADUNUD: Ajaloohuviline Andres Valme tundis huvi nii Narva bastionide kui ka sõjaväehaudade hooldamise vastu.Foto: Mihkel Maripuu / Postimees
Abikaasa: ta on diabeetik, võis teadvuse kaotada ja kukkuda, aga kus ta on?

"Andresel on diabeet. Ei ole välistatud, et Venemaal olles kaotas ta teadvuse ja kukkus. Aga olen mõelnud, et sel juhul oleks ta lebanud kohas, kus inimesed liiguvad, mitte võserikus, kust teda leida ei suudeta," ütleb Ida-Virumaa tuntud ühiskonnategelase abikaasa.

Samal teemal

51aastane Valme läks Venemaale Narva piiripunkti kaudu 14. märtsi õhtul pisut enne üheksat. Tema naine Jelena Valme ütles eile Õhtulehele, et ei tea siiani Andresest midagi. Kadumisvariantide üle ta spekuleerida ei taha, kuid usub, et Andres ei sõitnuks Venemaale lähedastele sellest teada andmata. Tema sõnul olid abikaasal sel päeval hoopis teised plaanid.

Oli heas tujus

Kuid ometi on tõsi, et pärast piiri ületamist ei ole lähedastel õnnestunud Andresega ühendust saada. Mehe telefonid ei vasta ja ta ei ole endast teada andnud ka Facebooki või muude suhtlusportaalide kaudu.

Jelena kirjutas oma näoraamatulehel, et tema abikaasast ei tea ka Jaanilinna politsei midagi. Õhtulehele ütles Jelena, et tema teada ei olnud mehel üldse plaanis Venemaale minna. Ta tahtnud samal laupäevasel päeval hoopis Narvast viiekümne kilomeetri kaugusele Kabelimetsa tallu sõita. Topeltkodakondsusega Valme on elanud ka Narvas ja Narva-Jõesuus, kuid just Kabelimetsa nimetab ta netiportaalides oma elukohaks.

14. märtsi päeval töötas Andres Narva äärelinnas Siivertsi kalmistul.

Jelena teada pidi mees siis Venemaale minema samades riietes, mis tal kalmistul seljas olid. Mingeid muid asju mehel kaasas ei olnud.

"Ta on tõesti käinud nii Venemaal kui ka Ukrainas, aga lähedastele ütlemata ta ära ei sõidaks," kinnitab naine.

Kui mees mullu Luganski ja Slovjanski lahingupiirkondades käis, andis ta lähedastele endast kogu aeg teada ja kirjutas kohapeal nähtust kohe ka internetis.

Jelena lisab, et Andresel on Jaanilinnas palju tuttavaid, kuid mitte nii lähedasi, kelle juurde õhtusel ajal ette teatamata minna.

"Kui ta minu juurest ära läks, oli ta heas tujus," vastab Jelena küsimusele, kas abikaasa võis olla millegipärast stressis.

Ligemale kümme aastat tagasi haigestus Valme diabeeti ja sestpeale ei tarvita ta alkoholi ja peab haiguse tõttu regulaarselt ravimeid võtma.

Kommentaarides on spekuleeritud selle üle, et Ida-Virumaa aktivisti kadumine võib olla seotud tema ühiskondliku tegevusega. Jelena ei usu seda, et Venemaal võisid Andresele rohelised mehikesed juurde astuda.

Korrastas sõjahaudu

Andres Valme on Ida-Virumaal tuntud kui sõjahaudade hooldaja. Just seetõttu viibis ta enne Venemaale suundumist kalmistul.

Narva linnamajandusosakonna kommunaalteenistuse juhataja Aleksandr Šelepanovi sõnul kohtus ta Valmega kadumispäeva eel.

"Ta rääkis just sellest, et otsib lisafinantseerimist Siivertsi kalmistu drenaaži kordategemiseks. Läbirääkimised käisid tal Vene konsulaadiga. Ma ei tea täpselt, mis töid Valme kadumispäeval kalmistul tegi, aga ta ütles mulle, et tahab drenaažikanaleid puhastada."

Jelena Valme sõnul hooldas abikaasa nii punaväelaste kui ka langenud Eesti ja Saksa sõdurite haudu.

Siivertsis asuvad muu hulgas Vene Loodearmee ridades kommunistide vastu võidelnute haud, Eesti kaitseväe ning Saksa sõdurite kalmistu.

Ida-Saksamaal okupatsiooniarmee sõjaväelase peres sündinud Valme on lõpetanud Tallinna sõjakooli ja teeninud pikki aastaid Venemaal, Kasahstanis ja Udmurtias. Eestisse naasnud mees ajas Narvas väikest viisi äri ning osales Rahvaliidu nimekirjas 2002. aasta omavalitsusvalimistel. Kurioosne on, et mees on olnud Žirinovski nõunik. Samas korraldas ta kaks aastat tagasi tapetud Boriss Berezovski abiga Eestis Tšetšeenia filmide näitamise.

Jelena Valmega on tal 13aastane laps. Varasemast kooselust on mehel kaks täiskasvanud last.

Samal teemal

27.02.2015
Ida-Viru aktivist Andres Valme on Peterburi haiglas
23.02.2015
Tema elu läks just paremaks ja nüüd… nüüd on ta KADUNUD!
22.02.2015
Ida-Viru aktivist Andres Valme on möödunud nädalast teadmata kadunud