Krimi

FOTOD KOHTUST: prokurör nõuab väärkoheldud Emily kasuisale 12aastast vangistust (69)

Juhan Haravee, 23. märts 2015 14:52
SÜÜDI VÕI MITTE? Kasuisa on lapsele võõras ja tema süüd ühiskonnal küllap tunduvalt kergem alla neelata.Foto: Teet Malsroos
Millise hoo peab andma kaheaastase lapse peale, et purustaks dušinurga kahhelseina? Prokurör nõuab kohtult lapsele raske kehavigastuse tekitanud kasuisa karistamist 12aastase vangistusega. Süüdistatava advokaadi hinnangul pole ühtegi tõendit, et kasuisa oleks väikelast löönud ning süüdistus on tõendatud vaid prokuröri fantaasiaga. 

Esmaspäeval jätkus Harju maakohtus eelmise aasta sügisel kaheaastasele kasulapsele Emilyle raske tervise kahjustuse tekitanud Egert Musta (33) süüdistuse kuulamine. Eelmise nädala algul mõisteti kohtus kehalises väärkohtlemises süüdi ka pisikese tüdruku ema Keiti Voogre (22), kellele mõisteti kolmeaastane vangistus, millest kuus kuud tulnuks tal ära kanda kohe ja 2,5 aastast tingimisi. Kuna karistuse hulka arvestatakse ka enne otsust vahi all viibitud aega, siis pääses Emily ema kohtusaalist vabadusse. 

Istungil tutvustati kohtule kahte videosalvestist, mille eesmärgiks on kahtlusaluse Musta uurimise käigus antud ütluste seostamine sündmuskoha olustikuga ning audiosalvestist, kuidas Must ja Voogre kutsusid lapsele kiirabi. 

Samal teemal

Õudused äärelinna eramus? 

Videomaterjali vaadates kohtusaalis viibinutel võimalus näha, millistes tingimustes elasid veel hiljuti raske kuriteo ohvriks sattunud Emily, tema ema ja kasuisa. Igati ontlikus kahekordses Muuga eramu õhustikus ei viita miski sellele, nagu oleks seal mõni nädal varem toime pandud jõhker kuritegu. 

Must tutvustab politseinikele maja, näidates või kirjeldades ohtusid, mis võisid sageli omapäi jäetud kaheaastast last kodus varitseda. Voodist kukkumise vältimiseks kindlustasid vanemad tüdruku aset mõlemalt poolt kukkurullitud tekkidega. Kui laps end mõnikord madalast voodist välja keeraski, magas ta tavaliselt rahulikult edasi. Must ütleb politseinikele, et hoolitsusele ja ettevaatusele vaatamata oli Emilyl pidevalt rohkesti kukkumisjälgi ja sinikaid. 

Järsust teisele korrusele viivast trepist olevat kasuisa ja laps kord isegi koos alla kukkunud – asi piirdunud mõlemale vaid ehmatusega. 

Tüdruku sagedase kukkumise põhjuseks toob Must ka kaheaastasele lapsele ilmselgelt ebasobivate, number 30 susside kandmist. 

Politsei saab näha eramu väiksest kuid hästihoolitsetud aeda, kus asub ka metallkiik, millelt kukkudes võiski Emily oma suguelundeid vigastada nagu väidab Must. Süüdistuse kohaselt ja ekspertide hinnangul on need vigastused põhjustatud pigem peksmine "kängitsetud jalaga". 

Musta sõnul varitsesid ohud väikest Emilyt kõikjal, kuhu ta iganes oma nina pistis. Kasuisa isa olevat aga nutu peale alati kohale tõtanud ja tütrekest lohutanud. 

16. septembril 2014 pärastlõunal leidiski aset tegu, mida süüdistatavale Egert Mustale eelkõige ette heidetakse.

Lõunauinakut teinud Emily end magades täis kakanud ning kasuisal, kelle hoolde laps oli jäetud, ei jäänud muud üle kui last plaaniväliselt vannitada. Lapse dušinurgas väikeses plastvannis puhtaks pesnud soovis mees musta vee välja valada, kuid vannitamist nautinud tüdrukutirts kippunud hullama ja vanni tagasi ronima. Egert Must teinud oma sõnul vaid tõrjuva liigutuse, mille tagajärjel kukkunud tüdruk peaga õnnetult vastu dušinurga kahhelseina.

Süüdistust toetavate eksperthinnangute kohaselt olnud aga pealöök vastu seina niivõrd tugev, et mõranes nii 8 mm paksune tume keraamiline plaat kui ka selle all olev kipsplaat. Sellise purustava mõju saavutamiseks pidi seinast vaid paarikümne cm kaugusel asunud Emily pea liikuma tunduvalt kiiremini ja suurema hooga, kui seda suudaks kaasa tuua üks isalikult tagasihoidlik tõuge.

Lisaks pea vigastusel tuvastatakse lapsel hiljem ka lõualuu trauma. Kokku tuvastas uurimine neli erinevat lapsepeksmise episoodi, mida Egert Mustale süüks pannakse.

Täna kuulati kohtus telefonikõne salvestust, milles Emily vanemad lapsele kiirabi kutsuvad. Egert Must on küll kuuldavalt mures, kuid häirekeskuse operaator ei saa rohkem teada, kui et tal on väike palavik ja võibolla ta kukkus. Emily ema ei teadnud sel ajal juhtunust veel midagi.

Prokurör nõuab maksimaalset karistust 

Video- ja audiosalvestiste kuulamisele järgnenud kohtuvaidluses võtab Põhja ringkonnaprokurör Saskia Kask süüdistuse põhimomendid veelkord ette lugeda. Egert Musta süüs pole prokuröril vähimatki kahtlust ning just jõudeelu nautinud Emily kasuisas näeb ta pisikese tüdruku traagilise saatuse peamist mõjutajat. Eelmisele nädalal oma karistuse saanud Keiti Voogre on küll samuti süüdi, kuid prokuröri silmis on kurjajuur eelkõige just Must, kelle rahu pisike kasutütar tahtmatult rikkus.

Prokurör palub kohut karistada Egert Musta liitkaristusena 12aastase vangistuse ning mõista talt välja moraalse kahju hüvitiseks 50 000 eurot lapse seadusliku esindajana esineva bioloogilise isa kasuks.

Advokaadi sõnul iseloomustab prokuröri sõnavõttu ülisuur fantaasia. Lisaks pole kaitsja väitel asjale õiglase hinnangu andmisele kasuks tulnud kahe süüdistatava suhtes eri menetluste rakendamine. Kuna kaitsja sõnul pole kohtus esitatud ühtegi tõendit, mis kinnitaksid, et Egert Must on oma kasulast löönud, on süüdistuses mindud seda teed, et süüdi jääb alati võõras.

Ainus asi, mis kaitsja arvates kohtus tõendamist leidis, on see, et Emily näol on tegu lapsega, keda pole kellelegi tarvis.

Egert Must kahetseb oma viimases sõnas seda, et Emilyt hoolimatult lükkas, kuid peksmist omaks ei võta.

Kohus teeb antud kriminaalasjas otsuse 15. aprillil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee