Maailm

Inglismaa matab kuningat (7)

Tõnis Erilaid, 23. märts 2015, 07:00
JÄRELTULIJAD VALGETE ROOSIDEGA: Kuningas Richard III järeltulija, Kanadas elav puusepp Michael Ibsen (vasakul) paneb koos teiste järeltulijatega valgeid roose kirstule, mille ta oma käega valmistas. Just Ibseni DNA oli abiks selgusele jõudmisel, et leitud luustik tõepoolest kuulub Richard III-le. Foto: AFP/Scanpix
Eile algasid Leicesteris viis päeva kestvad leinatalitused, millega saadetakse viimsele puhkusele Richard III. Üle 500 aasta tagasi Bosworthi lahinguväljal hukkunud kuningas, viimane troonil olnud Plantaganet, maetakse linna katedraali neljapäeval.

Viimase lahinguväljal surma saanud Inglise kuninga hukkumine tähendas riigis möllanud Rooside sõja ja ühtlasi keskaja lõppu Inglismaal. Troonile tõusid Tudorid.

Tema surnukeha otsimisele seitse aastat aega ja raha kulutanud näitekirjanik Philippa Langley tuletas meelde, kuidas Richard III alasti ja seotud kätega lahinguväljal hobuse selga visati ja minema viidi. Matused pärast lahingut Bosworthi väljal olid kaasaegsete kinnitusel ilma tagasihoidlikugi leinatalituseta ja peeti Greyfriarsi kloostris.

Pärast pikka otsingut leiti kuninga säilmed 2012. aastal asfaldi alt ühelt Leicesteri parkimisplatsilt. DNA-analüüs näitas, et küürakas suure peahaavaga tilluke luustik on tõepoolest kuninga oma.

Säilmed tammekirstus

Richard III säilmed toodi eile ühe tema järeltulija tehtud tammekirstus Leicesteri ülikooli. Sealt jätkus kuninga teekond kunagise lahingupaiga lähedalt Bosworthi väljal, kus tema ümmarguselt 8000 meest jäid 22. augustil 1485 alla Henry Tudori väele. Sealt viis teekond kahe omaaegses soomusrüüs rüütli saatel Dadlingtoni kirikusse, mille juurde on maetud arvukalt samas lahingus surma saanud Richard III relvavendi. Teel oli kuningat saatmas sadu ümberkaudseid elanikke. Kõlasid hüüded "God save the King

Richard!" (Jumal kaitsku kuningas Richardit!).

Saatja oli ka 19. Derby krahv, tolle lord Stanley järeltulija, kes lahingumöllus Richard III reetis ja oma 3000 mehega Henry Tudori poole üle läks. Kui kuningas oli tapetud, haaras tema krooni ja asetas selle Henry Tudori pähe just lord Stanley.

Ringsõit jätkus mööda külasid ja teid, mis on Bosworthi lahinguga seotud, kuni matuselised jõudsid eile õhtu hakul keskaegsesse Leicesteri St. Nichlas’ kirikusse, kus peeti palveteenistus ja kuninga sark asetati suurtükilafetile. Neli musta hobust ees, sõidutati Richard III säilmed Leicesteri katedraali neljapäevast matusetalitust ootama. Vahepealsetel päevadel võivad linlased ja turistid käia kuningale viimset austust avaldamas.

Richard III oli katoliiklane ja seetõttu matab ta altari ette rajatud krüpti koos Inglismaa kirikujuhi Canterbury peapiiskopiga kardinal Vincent Nichols, Westminsteri peapiiskop. Talitusel osalemiseks loositi piletid, mida taotles üle 14 000 inimese. 600 õnneliku said koha katedraalis. Loodetavasti tuleb matusetalitusele ka näitleja Benedict Cumberbatch, üks Richard III sugulasi, kes mängib kuningat varsti ekraanile jõudvas seriaalis.

Kuninganna Elizabeth II esindab talitusel tema noorima poja naine, Wessexi krahvinna.

Kuninga matmispaik äratas veel äsja teravat vaidlust, sest osa järeltulijaist soovis, et Richard III maetaks Yorki, nagu ta ise olevat soovinud. Ülemkohus otsustas siiski, et matmispaigaks saab Leicester.

Shakespeare’i Richard III

Shakespeare kirjeldas kuningat kui südametut türanni, kes murdis end veriselt troonile. Muu hulgas heitis ta Towerisse 12aastase tegeliku kuninga Edward V, tappis oma venna Edward IV ja teigi muidki hirmutegusid, millest keel ei paindu rääkima. Tänapäeva ajaloolaste sõnul polnud Richard III ei halvem ega parem kui tolleaegsed valitsejad ja kuninga mälestuseks loodud seltsi väitel ei teinud ta ühtegi neist kuritegudest, mis tema arvele on kirjutatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee