Eesti uudised

Milliseid õpetussõnu jagab kauaaegne riigikogu liige verinoorele rahvasaadikule? MIllised kaks asja on kuluhüvitistes olulised?

IGOR GRÄZINI MANITSUSSÕNAD MARTIN HELMELE: "Paari aastaga lööb võim pähe!" (23)

Maarius Suviste, 23. märts 2015 07:00
UUS JA VANA: Enne uue koosseisu töölehakkamist tutvustas Igor Gräzin noorele kolleegile Martin Helmele Toompea lossi ja riigikogu tööd. «Alguses ära jäta kõike kohe meelde, niikuinii läheb segi. Kõik tuleb pikapeale iseenesest,» õpetab Gräzin. Foto: Arno Saar
Igor Gräzin ja Martin Helme seisavad Toompea lossi ees. Vaatame üle tee kõrguvat kirikut. "Tavaliselt on siin kaks kerjust," osutab Gräzin pühakoja esisele. "Nendega võib alati rääkida. Aga pea meeles, et Reformierakonna poolt hääletab parempoolne."

"Aga kas sa tead, kuidas kerjusest lahti saada?" küsib Helme.

"Ah, las ta olla," rehmab Gräzin käega.

"Kerjusest saab väga lihtsalt lahti," teab Helme. "Esimesel korral laenad. Kui ta järgmine kord küsima tuleb, siis ütled, et annaksin hea meelega, aga maksa kõigepealt laen tagasi. Ja kolmandat korda ei tule."

Kuid mitte sellest ei tahtnud kirjutada. Riigikogu uue koosseisu töölehakkamise eel viisime Toompea lossis kokku uue ja vana rahvaesindaja ehk Martin Helme (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond) ja Igor Gräzini (Reformierakond), et viimane annaks värskele tulijale edasi olulised õpetussõnad ja tutvustaks töökohta. Siin on vaid killuke ringkäigust ja sellest, mis sel ajal juhtus.

Puhvet hakkab rahakoti peale

Riigikogu puhvet on suletud kuni uue koosseisu töölehakkamiseni. Võtame suuna sööklasse.

Gräzin pärib teenindajalt: "Tahtsin küsida, kuhu õlled on kadunud?"

Teenindaja tõesti ei oska öelda.

"Siin on muidu tume õlu ja hele õlu," jätkab Gräzin. "Ja kumbagi ei tohi juua!"

Miks?

"Seepärast, et tumedat joob Eiki Nestor ja heledat ei tohi juua seepärast, et on tööaeg," tutvustab Gräzin. Naerame. "Tavaliselt siin ikka on õlut. Nestor võitles selle eest."

"Töömoraal kaob pärast esimest õlut ära," teatab Helme.

"Sa ei ole ainuke!" vastab seepeale Gräzin.

Kas riigikogu liige saab Toompea lossi sööklas ja kohvikus tasuta süüa?

"Ei, mitte sugugi," vastab 14 aastat riigikogu liige olnud Gräzin.

Kas peaks võitlema selle eest?

"Ei peaks," raputab staažikas saadik pead. "Aga tähendab, sööklas on enam-vähem okei, aga need hinnad, mida te üleval kohvikus näete, on keskeltläbi kaks korda kallimad."

Miks siis puhvetis nii kallis on?

Gräzin: "Eeldus on, et siin on väga rikkad inimesed ja neilt tuleb võtta. Ja sageli see töötab. Sellepärast, et kui on ööistungid, siis ei ole teist võimalust kusagile minna. Sa oled öösel kell kaks sunnitud sinna minema ja maksma ei tea mis hingehinda."

Helme: "Naine peaks ikka söögi kaasa pakkima."

Kas pitsat ei saa öösel kell kaks riigikokku tellida?

"Saab ikka, miks ei saa," vastab Gräzin.

Kes läheneb ideaalsele saadikule?

Jõuame ringkäiguga istungitesaali. Kuidas saadikud istuma pannakse?

"Ees on edevad, kes tahavad, et neist pilti tehakse," muigab staažikas rahvasaadik ühest võimalusest rääkides. Helme ei tea, kuhu tema istuma pannakse. Samuti ei tea ta, kes oma erakonnast pinginaabriks tuleb.

"Kuna me jääme opositsiooni, siis see on põhiline võitlustaktika," annab Helme teada, kui tihti hakkab tema kõnepuldis üles astuma.

"Mul on riigikogu kodu- ja töökorra seaduse lugemine pooleli. See on selline telliskivi, mitu sentimeetrit paks," lausub uus saadik.

"Sealt ei ole kõike vaja," teab vana saadik. "Esimene, teine ja kolmas lugemine – tähtis on, et sellest aru saad. Ja teine asi on see, et on asju, kus tuleb täpsusega rehkendada. Hiljaks ei tohi jääda. Kui on öeldud, et parandusi võetakse vastu kella 15 ja kui kell on 15.01, siis enam seda vastu ei võeta ja kõik. Ja kui sulle on öeldud, et kaheksa minutit puldis, siis ka on kaheksa minutit. Läheb üle aja – kõik, minema."

Kuidas ära tunda head rahvasaadikut, kes on kogu ihu ja hingega asja kallal?

"Ta on heasüdamlik inimene. Pluss see, et ta on mõõdukalt edev. Kui saadik pole üldse edev, tähendab see, et ta ei ole võimeline suhtlema inimestega. Aga ta ei tohi edevusest teha oma peategevust."

Igor Gräzin, kas te räägite endast?

"No jah, ma räägin endast. Ma väga lähenen ideaalsele saadikule."

Valijatega kohtumine – altkäemaks?

Martin Helme, kas te olete auto välja valinud, mida hakkate liisima?

"Ei ole. Pean Igori käest küsima, mismoodi see üldse käib, see kuluhüvitiste värk. Ma isegi ei tea, kui palju ma hakkan palka saama. Suurusjärku umbes tean."

"Palk on kusagil 3000 miinus maksud ja siis kuluhüvitised on kusagil 700–800 eurot," teatab Gräzin.

Täpsustuseks olgu öeldud, et riigikogu tavaliikme palk on 3464,5 eurot, miinus maksud. Kuluhüvitis on kuni 30 protsenti riigikogu liikme ametipalgast, mis tähendab kuni 1039,35 eurot kuus.

"Kuluhüvitistega on põhiliselt kaks asja, mis on olulised. Esiteks: ööbimine," ütleb Gräzin.

"Hotell välismaal olles?" küsib Helme.

"Ei, miks ainult välismaal, Eestis ka. Teine asi on transport. Piletid, kütus. Autoliising ka," õpetab vana saadik. "Mina olen leidnud ja paljud kolleegid ka, et see kurikuulus valijatega kohtumine – sealt ei tuleks absoluutselt mitte midagi kinni maksta. Sellepärast, et see on ju minu isiklik propaganda. Ma küll seda ei tee, aga oletame, et kui ma ostan valijatele koogi, teen kohvilaua ja hakkan endast rääkima – see on ju tegelikult sisuliselt altkäemaks."

Helme jätkab meeleavaldustega

Kas on juhtunud, et saadik on lasknud kuluhüvitisena kinni maksta Toompea lossi puhvetist ja sööklast saadud tšekid?

"Mina küll sellist juhust ei tea. Ma ei taha seda uskuda," raputab Gräzin pead.

"Nii, kus saun on?" küsib Helme äkki. Lähme, lähme, kutsub vana saadik meid endaga kaasa ja viib keldrikorrusele. Siin on nii meeste- kui ka naistesaun. Samuti väike spordisaal kehaliseks tegevuseks vajalikuga.

"See on mõeldud mitte ainult saadikutele, vaid ka ametnikele, autojuhtidele – kõikidele lossi töötajatele," selgitab Gräzin. Saunas on käidud nii ööistungite ajal, kuhu on ka külalisi kutsutud, ja loomulikult koos õllega, kui ka keset tööpäeva.

Võtame suuna Toompea lossi esimesel korrusel nurka, kus asub kultuurikomisjon. Sellesse komisjoni läheb ka Martin Helme.

"Olen alati mõelnud, et kui me siin riigikogu ees madinat korraldame, et kelle aknad siin on," ütleb Helme. Kultuurikomisjoni ruumide aknad on õnneks terveks jäänud. Ta on seda meelt, et ka rahvasaadikuna hakkab ta korraldama Toompea lossi ees meeleavaldusi, näiteks: "Kui läheb piirilepingu ratifitseerimiseks, siis tuleb ilmselt üritus teha."

Kuidas vältida seda, et võim lööb pähe?

Helme: "Räägi nüüd, Igor."

Gräzin: "Paari aastaga lööb võim pähe – see on õige. Aga kolmandal läheb üle."

Kas kolmandal aastal läheb hullemaks?

Gräzin: "Ei, siis lihtsalt muutud enne valimisi."

Ja järgnevad vana saadiku õpetussõnad uuele tulijale: "Esimesel aastal on sul ideed ja sa usud, et saad midagi teha. Teisel aastal on pooled ideed kadunud, aga neid, mis alles on, oled võimeline ellu viima. Ja tõesti teed ka. Kolmandal aastal usud vähem ja vähem, niikuinii ei jõua – hakkad kõhklema. Neljandal aastal on juba valimised."

Igor Gräzin võtab teema kokku: "Lühidalt, kõike seda, mida tahad teha, ei saa."

Helme noogutab selle peale: "Seda ma tean – olen ju konservatiiv."

"Aga teha saab oluliselt rohkem, kui esimesel aastal arvad."

"Seda ma tean ka," vastab Helme.

"Ja kolmas asi: ära oota, et keegi tuleb sind õpetama," vibutab Gräzin sõrme.

"Äkki ma pigistan need õpetussõnad kuidagi ise kelleltki välja," muigab uus saadik.

Valimistulemused kuulutatakse välja

Riigikohus on läbi vaadanud kõik riigikogu valimiste kohta esitatud kaebused, mis jäid läbi vaatamata või rahuldamata. Kuna riigikohtusse esitatud kaebuste kohta on tehtud lõplikud otsused, registreerib vabariigi valimiskomisjon riigikogu liikmed ja kuulutab sellega välja riigikogu valimiste tulemused täna peetaval koosolekul.

Registreeritakse ka riigikogu asendusliikmed ja võetakse vastu lisamandaatide otsus. Samuti teeb VVK otsuse kautsjoni tagasimaksmise kohta. Kautsjon makstakse tagasi erakondadele, kes pääsesid riigikokku.

Vabariigi valimiskomisjoni otsus jõustub Riigi Teatajas avaldamisele järgneval päeval. Samal päeval algavad uue riigikogu liikmete volitused ja lõpevad eelmise koosseisu liikmete volitused.

Samal teemal

21.03.2015
Mis juhtub, kui valitsuskõnelused ebaõnnestuvad?
12.03.2015
Martin Helme: totalitarism on konservatiivse maailmavaatega sobimatu
09.03.2015
USA saatkond kutsus Madisoni kohvile
09.03.2015
Lobjakas EKRE-st: Eesti maine kannataks sellise parteiga isegi valitsuse lähedal

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee