Eesti uudised

Indrek Neivelt: vaene Ida-Euroopa toetab rikast Lääne-Euroopat (42)

Õhtuleht.ee, 22. märts 2015, 18:30
Indrek NeiveltFoto: Peeter Langovits / Postimees
Indrek Neivelt kirjutas oma blogis, et tegelikult toetab vaene Ida-Euroopa rikast Lääne-Euroopat, kuigi retoorika väidab hoopis vastupidist.

Viimase kümne aastaga on hinnanguliselt kuus miljonit inimest nn. Uuest Euroopast lahkunud nn. Vanasse Euroopasse. Seejuures Poolast 1.9 ja Rumeeniast 2.3 miljonit inimest. Eesti on oma 5.7 protsendiga elanikkonnast keskmike hulgas. Võrdluseks on Rumeeniast lahkunud üle 11 protsendi, Poolast 4.9 aga Tšehhist vaid 1.1 protsenti elanikest.

Samal teemal

Selle hinnaks on aga, et inimeste lahkumisega, langeb ka riigi konkurentsivõime ning immigrante vastuvõtvad riigid on võitjate poolel. Näiteks on Suurbritannias välja arvutatud, et Euroopa Liidust pärit immigrandid (kui nii võib tööjõu vaba liikumist nimetada) maksid viimase kümne aasta jooksul riigikassasse 20 miljardit naela rohkem kui nad sealt vastu said. Ehk siis peamiselt Ida-Euroopast pärit inimesed toetavad rikkamaid britte.

"Kui mõelda, et Eestist on lahkunud 5.7 protsenti inimestest, siis tööjõust oleme kaotanud umbes kümme protsenti. Ehk me oleme ära andnud kümnendiku oma tööjõust ja majanduspotentsiaalist ning vastu saame erinevate toetustega veidi üle nelja protsendi sisemajanduse kogutoodangust. Ja lisaks veel käendame ülelaenanud riikide lootusetuid laene. Tegelikult me ei saa mitte abi, vaid me abistame rikkamaid riike. Me oleme rikkamate riikidele doonoriteks. Aga reklaamid näitavad, et Euroopa Liit toetab. Tegelikult toetame ikka meie ja saame pool tagasi," kirjutas Neivelt.

Neivelt lisas, et meie palgad on madalad ja selle probleemiga tuleb Eestis tõsiselt tegeleda. Aga lisaks palkade tõstmisele tuleb seda ebaõiglust selgitada ka Brüsselis.

"Euroopa Liit peab rohkem raha ümber jagama ja ääremaadele hakkama toetusi maksma ka sotsiaalsüsteemi ülalhoidmiseks. Ehk siis nn. Euroopa pension, millest olen ka varem rääkinud. Palju õiglasem oleks kui saaksime Brüsselist lisaks umbes viis protsenti SKT-st ehk umbes 1 miljard pensionide maksmiseks. Täna kogutakse ettevõtjatelt sotsiaalmaksu pensionite maksmiseks pea poolteist miljardit eurot ja üks miljard lisaks oleks siin olulise mõjuga. Praegune süsteem ei ole õiglane ja tekitab probleeme ääremaades. Euroopa Liiduga ühinemisel ei oodanud keegi nii suurt tööjõu liikumist ja praegu on viimane aeg süsteemi korrigeerida," tõdes ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee