Maailm

Venemaa võtab rendile Norra endise salajase allveelaevadebaasi (47)

Õhtuleht.ee, 21. märts 2015 09:14
Norra sõjaväelased Afganistanis.Foto: AFP / Scanpix
Norra valitsus neab päeva, mil otsustas kuus aastat tagasi müüa maha Venemaa piiri lähedal kaljudesse rajatud ülisalajase allveelaevadebaasi, kuna nüüd rendib selle endale Venemaa.

Kuus aastat tagasi otsustasid Norra poliitikud maha müüa Olavsverni ülisalajase allveelaevade baasi. Tegemist on Ramfjordi linnakese lähedal asuva kõrgtehnoloogiga varustatud sõjaväebaasiga, edastas Newsweek.

Müügi taga oli asjaolu, et Norra poliitikud leidsid, et Venemaa oht pole enam suur ning taolist baasi pole enam Norra ja Venemaa piiri lähedal vaja.

Norra valitsus pani baasi müüki ja küsis algul "unikaalse objekti" eest 12,1 miljonit eurot, keegi polnud selle hinna eest huvitatud selle ostmisest ning lõpuks ostis sõjalise objekti ärimees Gunnar Wilhelmsen 4,4 miljoni euro eest.

Nüüd rentis ärimees baasi aga Venemaale, kes hakkab seda kasutama uurimislaevade baasina.

Üks laevadest, mis baasi tuleb, on uurimislaev "Akadeemik Nahhimov", mis kuulub Venemaa geofüüsikainstituudile Sevmorneftegeofizika. Parku pole Sevmorneftegeofizika pelgalt teadusasutus, vaid tema klientideks on näiteks Gazprom ning teised otseselt Kremli omistatavad ettevõtted.

Endise karjääriohvitseri ja praeguse Norra Kaitseassotsiatsiooni esinaise Anne-Margrete Bollmanni sõnul on Norra kaitsevõime saanud viimasel ajal tugeva löögi. "Meie sõjaväebaasid on suletud, valimisolekuplaanid on unustatud ja Olavsvern on hea näide, et baasi müümine polnud hea otsus," rääkis ta.

Samal teemal

22.03.2015
Venemaa suursaadik ähvardas Taanit tuumarakettidega