POJA UNISTUS: Tulekahjus hävis mitu kõrvalhoonet ning vanapaari poja unistus – uhke mootorlaev.Foto: Aldo Luud
Arvo Uustalu 21. märts 2015 08:00
"Ühel hetkel nägin akna taga suitsu, teisel vaatasin, et Issand Jumal, leek tahab aknast sisse hüpata," meenutab Tartumaal elav naine, kui kiiresti kulupõleng tema elutare poole liikus. Leegid võtsid talu kaks kõrvalhoonet, liikumisraskustega vanapaar pääses vaid tänu tuule pöördumisele.

Esmaspäeva pärastlõunal tegi vanapaar Tartumaal Ülenurme valla Uhti külas lõunauinakut. Tõusid, mees läks vaevaliselt komberdades koridori, tema 80aastane kaasa istus köögilaua taha. Ja kangestus, kui nägi akna taga musta suitsupilve.

Silvi räägib, et leegid lähenesid majale nõnda kiiresti, et tal hakkasid hirmust käed ja jalad värisema. "Sain sellise šoki, et häält ka ei tulnud välja. Oleme ju mõlemad mehega sisuliselt voodihaiged. Siis hakkasin hirmsasti karjuma – põleme! Tuli lähenes nõnda kiiresti, et selle eest poleks me mitte mingil juhul ära jõudnud minna."

Silvil ja Juhanil oli vaid nii palju jõudu, et saada majast välja trepile. Õnneks elumaja sein tuld ei võtnud. "Tuul puhus jõe poole. Kui tuule suund oleks õige vähe muutunud, siis oleks tuli meid une pealt võtnud. Nüüd pääsesime. Kui kaugele kulupõleng jõudis, me täpselt ei teagi, sest meie enam majast kaugemal väljas käia ei jõua," ütleb naine.

Tema sõnul helistas päästjatele naabrimees, kelle lõkkest kulupõleng alguse sai. Naabri maja asub Silvi ja Juhani kodutalust paarisaja meetri kaugusel, aga tuli liikus sellest maast kiiresti üle.

"Talu ümber ja kaugemalgi on suur kulu ja metsatukad. Tuli võinuks ikka päris suure maa-ala siin võtta," räägib kaugem naabrimees Ilmar, kelle juhatusel päästjad kohale jõudsid.

Silvi sõnul võttis tuli talu viljakuivati ja puutöökoja, kus vanaperemees nooremana tööd armastas teha.

"Kui veel loomi pidasime, siis tegime ise ka suitsuvorsti. Need seadmed jäid ka tulle. Aga see kõik on köömes selle kõrval, et vanametalliks põles poja laev. Poeg on nii vihane. Ütles: "Ema, see oli minu elu unistus."

Tahtis ise mootorlaeva oma maitse järgi korda teha. Kas laev kindlustatud oli, seda ma ei tea, aga poeg hakkab selle eest kindlasti raha taotlema," arvab naine.

"Ainult korsten jäi puidutöökojast püsti. Poeg ütles, et las see jääb isa mälestuseks alles," räägib Silvi.

Päästeameti teatel alustati hooletu lõkkepõletaja suhtes väärteomenetlust. Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuht Marek Kiik kinnitas, et trahv on juba määratud. See ulatus mitmesaja euroni.

Poisikeste töö?

17. märtsi õhtul kella kuue ajal põles Tarumaal Puhja vallas Rämsi külas juba mitmendat korda vanas õunaaias kulu, mis oli mitmest otsast kuritahtlikult süüdatud. Lõuna päästekeskuse teatel selgitati välja ka võimalik süütaja, kellega edasi tegeleb politsei.

Õunaaia kulupõleng jõudis elumajadest kümmekonna meetri kaugusele. Elanike sõnul on teeäärse vana õunapuuaia põlengud iga-aastased ning arvatavasti on nende taga poisikesed.

"Oma arust teevad nalja, aga seekord oli reaalne oht, et kulu panevad, majad lähevad," tõdeb Rämsis elav Lembit.