Eesti uudised

Operatsiooni ootav tüdrukuke hääbub lähedaste silme all (88)

Kristiina Tilk, 21. märts 2015 08:00
VÕITLUS ELU EEST: Kui prognoos terveneda ongi halb, soovivad kõik proovida ära iga viimse kui võimaluse. Et Eestis pisikest tüdrukut enam aidata ei saa, on lapse lähedased asunud koguma annetusi, et viia ta välismaale operatsioonile. Foto: Pilt on illustratiivne/Panther Media
Vähihaige lapse pere ootab annetajailt abi, haigekassalt pole toetust palutud.

"15kuune Aleksa on olnud mitu kuud Tallinna lastehaiglas ravil, kuid ta vajab paranemiseks kallist operatsiooni, mida saab teha ainult välismaal," kirjutab politsei- ja piirivalveamet oma koduleheküljel. Pere silme all hääbuva tüdrukukese saatus on äratanud Facebookis tõelise kaastundemöllu. Lõikuse tarvis kogutakse raha.

"Naispolitseiniku tütre operatsioon läheb maksma ligikaudu 16 000 eurot. Võimalik on seegi, et Aleksa vajab mitut lõikust. Kui kellelgi on võimalik meie kolleegi ja tema peret aidata, siis oleme väga tänulikud," kirjutatakse politsei- ja piirivalveameti abipalves. Ja abistajaid on.

Kuigi mõni pärib, miks siis haigekassa ei aita. Lapse vanaisa kinnitab Õhtulehele, et sealt pole abi loota. Ta ütles ka ajalehele Den Za Dnjom, et aitaks vaid kallis operatsioon välismaal. Diagnoosi üksikasju ei taha vanaisa avada: "See on kaalutud ja läbimõeldud otsus ning seda tuleb austada."

Omal käel abi otsimas

Pere on juba suhelnud mitme välismaise onkoloogiakeskusega, et välja selgitada, kuhu oleks kõige otstarbekam lõikusele minna. Kirju on vahetatud Saksamaa, Venemaa, Iisraeli ja Türgi vähikeskustega. Kindlat vastust pole veel Venemaalt ja Saksamaalt, Iisraeli arstid ütlesid aga, et nad ei saa Aleksat ravile võtta, kui nad ei tea, kuidas tüdrukukest on Tallinnas ravitud ja ei taha selle eest vastutust võtta.

Ainult Türgi vähikeskus on nõus tüdrukut ravima.

Hetkel saab Aleksa keemiaravi ja ootab lõikust. Lapse vaimset arengut haigus ei mõjuta, küll aga on ta füüsiliselt nõrk ja hääbub lähedaste silme ees.

Haigekassa: vanaisa on valesti mõistnud

Neljapäeval ütles vanaisa Vladimir Õhtulehele, et temale teadaolevalt ei toeta haigekassa ravi väljaspool Euroopa Liidu riike.

"Juhul, kui arstide konsiilium annab soovituse, et laps vajab ravi välismaal, siis ei ole vahet, kuhu riiki vanemad otsustavad ravile minna, haigekassa kannab kulud," lükkab selle väite ümber haigekassa avalike suhete juht Katrin Romanenkov, lisades, et kõnealune pere ei ole nende poole oma murega üldse pöördunud ega ka ühtki avaldust kirjutanud ning seetõttu võib vaid oletada, et ehk ei ole arstide konsiilium lapse välismaal ravimist tõhusaks pidanud.

Vladimir räägib, et arstide konsiiliumit oli ülimalt keeruline kokku saada. Ta leidis vajalikud spetsialistid alles pärast pikka otsimist.

Siingi ruttab haigekassa kinnitama, et Vladimir on midagi valesti mõistnud. Konsiiliumi kokkukutsumine ei ole kindlasti patsiendi ega tema sugulaste endi teha vaid sellega tegelevad nemad ja patsiendi raviarst kaasab ka teisi eksperte.

Arusaamatused ongi viinud selleni, et oma tütrekese elu eest võitlev pere on asunud ise agaralt abi otsima. Vladimiri sõnul peatuksid nad meelsasti Türgi vähikeskuse pakutaval ravil, sest see oleks tunduvalt odavam kui näiteks Saksamaal. Seal tõuseks Vladimiri sõnul raviarve tasumiseks vajalik summa 100 000 euro kanti.

Millist operatsiooni Aleksa täpselt vajab ja miks seda ei saa teha Eestis, ei soovi ta öelda. Lisab vaid, et esmaspäeval langetatakse rahalist seisu ja sellest tulenevaid ravivõimalusi vaadates otsus, sest kauem pole lapse lõikusega enam võimalik viivitada.

Haigekassast öeldakse sellest kuuldes, et nemad soovitavad perel teha siiski ravi rahastamiseks neile taotlus ja vajalik summa kindlasti leitakse. Muidugi vaid siis, kui arstide konsiilium kinnitab, et lõikusest võib olla tõesti kasu. "Võimalik, et patsiendi lähedased ei ole teadlikud rahastamisvõimalustest ning ainsa väljapääsuna nähaksegi pöördumist avalikkuse poole, kordab haigekassa uuesti.

Ametlikku vastust Õhtulehe küsimusele, kas raviarst on öelnud oma arvamuse lõikuse kasulikkuse või kasutuse kohta, lastehaigla ei anna. Haigla kommunikatsioonijuht Tiina Eier kinnitab küll, et Aleksa on nende haigla patsient, kuid rohkem ei saa ta avaldada, sest tegemist on delikaatsete isikuandmetega. Haiglal pole õigust haiguslugu ilma vanemate nõusolekuta kommenteerida.